Hz.Peygamberimizin (s.a.v) örnek aile hayatı

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
27 Şubat 2011
Mesajlar
413
Tepkime puanı
6
Ümmeti için her konuda üsve-i hasene (Ahzab,32/21) yani en güzel örnek olan Allah Rasulü, örnek aile hayatı ile de insanlara rehberlik etmiştir.
Aile içinde eşlerine karşı da anlayışlı ve nazik bir eş, çocuklarına karşı şefkatli bir baba olan Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)'in uygulamaları, günümüze ışık tutacak niteliktedir. Allah Rasulü (s.a.s), eşlerine sevgi ve saygı ile muamele etmiş, onlardan şefkat ve muhabbetini esirgememiş, gerek eşlerine ve gerekse çocuklarına karşı asla kaba söz ve davranışlar sergilememiştir. Hiçbir sebeple ailesini, çocuklarını ihmal etmeyen, onlara karşı sert davranmayan Allah Rasulü, ashabına da böyle olmalarını öğütlemiştir:
"Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olandır. Bende ailesine karşı en hayırlı olanınızım." (Tırmizi-Menakıb,63)
Bununla birlikte Hz Peygamber bir aile reisi olarak duyulması gereken sorumluluk bilincine ve bunun mükafatına da işaret etmektedir.
"...Allah rızasını umarak ailen için yaptığın her harcamadan muhakkak ecir alırsın, eşinin ağzına koyduğun bir lokmadan bile!"(Buhari-Cenaiz,36)
 
Üst Alt