Hz.Muhammed çocukları vefat ettiğinde ne yapmıştır? Çocuklarının vefat etme yaşları

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Mesajlar
825
Hz.Peygamberin çocukları, 10-lu yaşlarında, bazıları 3 aylık ve ya 1 yaşındayken, kimileride 20-lerindeyken, yani çok çabuk vefat etmişlerdir.

Baktığım kadarıyla, hiçbirisi 30-una varamamıştır. Herkes, Peygamberin onun babası olmasını elbette hayal ederdi. Örnek babadır, Peygamber efendimiz (s.a.v). Peki, çocukları vefat ettiğinde (Allah onlara rahmet etsin) ne yapmıştır?

1.İlk çocuğu, Hz.Kasım, Peygamber ona Hz.Ebu'l Kasım derdi. Kendisi, 7 yaşındayken vefat etmiştir (r.a.).
Peygamber onun ölümüne üzülmüştü.

Hz.Kasım, gerçekten 7 yaşında mı vefat etti? Bu bilinmemekte, daha küçük bir yaşta ola bilir.


Onun, 17 aylıkken, daha süt emme çağını bitirmemişken ve de 7 ay 7 günlükken vefat ettiği söylenir. Nedeni bilinmez.

Hz.Hatice, oğlu ölünce demiştir ki:

Ya Peygamber! Göğsüm, Kasımın sütüyle dolup taşar. Bari, keşke süt emme süresi biteydide, hiç olmassa o kadar yaşayaydı.


Peygamberde,

O süt devresini, cennette tamamlar.

Hz.Hatice der ki,

Keşke bunu, kesin bir bilgiyle bile bilseydim ya Peygamber! O zaman, onun acısına sabretmem kolaylaşırdı.

Ve Peygamber buyurur ki,

İstersen, Allaha dua edeyimde, sana onun sesini işittireyim.

Ve çocuğunu, daha bir kaç aylık iken kaybeden Hatice (r.a.) buyurur ki,

Hayır ya Peygamber! Ben, sana ve Rabbine inanırım.


Kasım öldüğünde, Peygamber için "onun soyu tükendi, çünkü artık oğlu yok!" dedi Kafirler. Ve Kevser Suresi indirildi

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

Muhakkak Biz, sana Kevseri'i verdik.
Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!
Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olanlar!

---

2.Hz.Zeyneb, Hz.Kasımdan 2 yıl sonra doğdu. Maalesef, 29 yaşındayken vefat etti. Kendisi, Şehid/Şehit düşmüştür. Hz.Zeynepde diye bilirsiniz.

Bu ölümde, daha çok üzülmüştür belki Peygamber. Sonuçta, Kasım, daha çok küçüktü. Onu, çok görememişti. Ama Zeynep? O 29 yaşındaydı. Peygamber onun ölümüne üzülmüştü.

Peygamber, kızının namazını bizzat kıldı. Kim dayana bilir? Peygamber, sonra kızının kabrine, birşey düşünüyormuş şekilde, yani düşünceli bakışlarla inmiştir. Orda. biraz, sessizcesine durdu.


Sonra, nedense birşeye sevinerek çıktı. Ve buyurdu ki,

Zeynebin zayıflığını düşünmüştüm, onun kabir sıkıntısını gidermesi için Allaha yalvardım. Oda istediğimi kabul etti.

--

3.Hz.Ümmügülsüme gelelim, kendisi maalesef, 27 yaşında ölmüştür. Ümmükülsümde denir. Neden öldü? Bilinmez.

Ümmügülsüm (r.a.) ında cenaze namazını, bizzat Peygamber (a.s.) kıldı. Hz.Zeyneb için Allaha dua etmişti, ama Ümmügülsüm için nedense daha çok üzüldü.


Cenaze namazından sonra, kabri başında oturdu. Gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Peygamber ağlamaz diye bir kural yoktu değil mi?

--

4.Hz.Rukkiye daha 19 yaşındaydı. Diğerleri gibi, Rukiyede (r.a.) küçük öldü.
Rukiyede denir. Çok güzeldi. Ebu Lehebin geliniydi. Müslüman oldu, ve kocası onu boşadı. Hz.Osman (a.s.) ile evlendi. Bedir savaşı sırasında ölmüştür. Ağır hastalığı yüzünden vefat etti.

Hz.Rukiyeyi Peygamber çok severdi. Hz.Osmanı da savaşa katılmış saydı bu yüzden. Kızının kabrinin başında oturup ağlarken, Hz.Fatıma geldi. Kim bile bilirdi ki, o da bir gün gençken ölecekti? Hz.Fatıma geldi, ve oda ağladı. Peygamber, Fatımanın göz yaşlarını elbisesinin ucuyla sildi. Ve teselli etti.

--

5.Kim bile bilirdi ki, kısa bir süre sonrasında, Fatımada gidecek bu dünyadan? Kendisi, daha 23 yaşına yeni girmişti.. En küçük kızıydı peygamberin.. Çok azap çekti, ama dimdik durdu. Geceyarısı gizlice gömüldü. Mezarı halâ bulunamadı, ve bilinmiyor. Babasının vefatından tam 6 ay sonra vefat etti.


Derler ki, babasının vefatından sonra tek hayatta kalan çocuktu o.. Peygamber, rüyada Hz.Fatımaya öleceğini bildirdi. İşte bu yüzden o öldü. Tokatlanmıştı Fatıma. Peygamber, Fatımayı çok çok severdi. Kimilerine göre o Fatıma 28-inde vefat etmişti.

Ayrıca, Hz.Muhammed ölümünden önce, Fatımanın kulağına şöyle fısıldar:

Ey Fatımam, senin ölümün yakındır. Sen, bana kavuşacak olan ilk kişisin.

Öldüğünü öğrenen Hz.Ali, olayın şokundan yere düşmüş, bayılmıştır. Şimdi, evlenmeden, zina etmekle, "aşkım aşkım" demekle, aşık olunmuyor. Alkol kullanmakla, küfür etmekle, aşık olunmuyor. Aşkın gerçeği, tarifi budur.

--

6.Gelelim, Hz.Abdullaha. Kendisi 3 ay yaşayıp öldü. Hastalık vb. sebeplerden ölmüştür. Peygamber, oğlu Hz.Abdullahın ölümüne, üzülmüştür. Belkide, hem çocuğunu çabuk kaybettiği, hemde çocuğuna babasının ismini koyupta, gene göremediği içindir.. Çocuğunun ölümüne, duygulanmıştır.

--

7.Son olarak, Hz.İbrahime gelelim. Kendisi 1 yaşında ölmüştür. Söylenilene göre 16 aylıkken vefat eder. Hastalığı vardı. Çok durgun bir bebek olmuştu İbrahim. İbrahimin, gözleri yavaşça kayıyordu hep. Peygamber buyurdu,


Allahın takridir bu ey İbrahim! Elden ne gelir?

Öleceğini biliyordu. Ve bir az sonra, öldü.. Gözlerinden, yaşlar sel gibi akmaya başladı. Çocuk daha 1 yaşındaydı. Bukadar üzülmüştü Peygamber ama. Belkide, oğulları arasında en çok İbrahimin ölümüne bukadar kederlenmişti.

Cennet ile müjdelenen Avf söyledi ki,

Neden ağlıyorsunuz?

Peygamber buyurdu:

Ey Avf! Ben size, ahmaklığın ve günahın simgesi olan 2 ağlayışı yasakladım, birisi nimete kavuşulduğu sıradaki eğlencedir. Diğeriyse, oyun bağırışından ve felaket ve müsibet sırasındaki bağırışla (gibi) yüz göz tırmalamak, üst baş yırtmak. Benimkiyse, acı göz yaşlarıdır. Merhamet etmeyene, merhamet edilmez ki eyv Avf!?

Peygamber, her saniyesinde ağlıyordu. Sonra, karşıdaki dağa bakarak şöyle buyuruyordu:

Ey Dağ! Eğer, bendeki üzüntü sende olsaydı, muhakkak ki, sen yıkılmıştın. Yok olmuştun. Fakat biz ise, Allahın bize emrettiğini söyleriz: İnna lillahi ve İnna İleyhi Raciun. (İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun, müsibetle karşılaşılan zaman söylenen sözdür. "Şüphesiz Biz Allahtan geldik ve Muhakkak ki ona döneceğiz. Anlamındadır.) (bk. Bakara 156)

Peygamber bizzat onun cenaze namazını kıldı. Kabirde bir delik gördü. Ve kabir kazana oranın kapatılmasını emretti. Kabir kazan dedi ki,

Ya Resulallah! Orası, (o delik) mevtaya (ölüye) ne zarar verir, ne fayda?!

Evet ölüye vermez, ama dirinin gözüne zarar verip rahatsız eder. Allah kulunun bir iş yapınca onu mükemmel yapmasını ister.

Peygamberin erkek tarafından nesli maalesef devam ettirilemedi, sadece kız tarafından ettirile bildi. Neden, daha 1 yaşında olan Hz.İbrahim için böyle çok ağladığı halâ bilinmez.

Yalnız, bu Peygamberin babalık duygusunu, nasıl şefkatli ve merhametli bir baba olduğunu gösterir.
 
Üst Alt