Hikayelerin gerçek amacı ne ?

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selamun Aleykum .
Uzun zamandır bazen bende yapıyorum. Hıkayeler bize ne verıyor ?
Bir hikaye dınlıyorum okuyorum kalbim huzur buluyor ?

Hıkayeler gerçekten amacı ne ?

Hikaye dinleye dinleye yoldan sapıyoruz bazen , küçük bir iyilik ile sıyrılacagımızı düşünüyoruz.

Eksıklerımızı hikayeler ile mi tamamlamaya çalışıyoruz.

Hikayelere sıgınmak dogru değil bu da ince bir çizgi.

Anneme nerden paylaştıysam o da babamla paylaşmış . Babamla bir gün sohbet ederken namaz kılması gerektıgını yaşının ıyıce geçtıgını anlatmaya çalıştım o da anneme anlattıgım hıkayeyı benımle paylaştı.
Bir gün kul hesaba çekilir karar verilmiş cehenneme gidecektir. Cehenneme gıderken son kez döner ve bakar Rabbıne Allah acır halıne son kez baktığı için affeder. Allahın Umuda Ümide merhametının ne kadar büyük oldugunu anlatmaya çalışmıştım dogru yapmaya çalışılırken hata yapmışım..

Yine bir hıkaye ıle bır süredir kendımı yatıştırıyordum..
Allah kulunu her vakıt namaza cagırırmış. Sabah Öğlen İkindi Akşam Yatsı derken ;
Allah en sonunda kuluna hiç olmazssa yatmadan kıbleye dön YA ALLAH ! de dermiş.
Bu hıkaye yi duydugum da o kadar üzüldüm ki Allahın kuluna olan merhameti sevgısı benı yıne etkılemıştı. Bende gaflete düşüp bunu her gece yapmaya başladım.
Bır süre kalbim bu hıkaye ile yatıştı.
Yine teyzelerım ile sohbet ederken konu dine gelınce hıkayeler anlatıldı kalpler huzur buldu sanıldı dedımkı Boş boş bunlar boş hıkaye sadece bızı rahatlatıyor .
Bu hikayelerde ders var ama asıl olan gerçek olan Kuranı Kerım dır.
Hikayelerın hepsını söylemıyorum ama emınım bir çok hıkayeler insanın nefsını rahatlatıp gerçeklerden uzaklaştırıyor.
Bunu uygulayan bir çok kardeşimiz var .
Gerçekten doğruluga erişmek ıstıyorsa ınsan Kuranı Kerım Namaz sünnet zikir çekmeli bızı hiç birimizi o hıkayeler kurtarmayacak boşuna rahatlatmayalım nefsimizi.

Hıkayelerden merhamet ders ve umut ararken farkında olmadan hata yapmayalım, farkettım paylaşmak istedim.. Hikayeler ile değil Kuranı Kerim ile yaşayalım inşallah !

Allah hepımızı affetsın Allah hepımıze Ahırette ve Dünyada iyi hal nasip etsın.
Selam ve Dua ile

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Gerçekleri görmek istersen, hikayelerin içinde de görebilirsin! lakin bu hikayeyi okuduktan sonra; "bende bir takım şüphe uyandırıyor, sorular sormaya başlıyorum kendime" dersen o başka bir şey!
Ben kendi adıma söyliyim;
Evvelki yaşamış olan İslam büyüklerinin hayatları, özlü sözleri, buna benzer yaşantılarından alınan hikayeleştirilmiş, gerçek kesitlerden alınacak çok büyük hisseler vardır...
Gönül sızım ablamızın yazılarından aldığım gibi...Hep der ya; KISSADAN HİSSENİ ALDIN MI DİYE...İşte o hesap..

Yine de bu konudaki fikirlerin güzel değişik bakış açısı her zaman kullanmayı bilirsen insanın lehinedir...
Selam ve dua ile kardeşim..

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Yazın benim Mesnevi hikayelerim üzerine geldiğine göre sözünün aslı bana tozduman kardeşim:) mesnevi Kur'an'ın meali niteliğinde orada hangi ayet ,sure hangi konu üzerine yani nüzül sebepleri ile anlatılır menkıbeler ile anlatılmasının hikmeti vardır sen açıp Kur'an'ı Kerim den anlarsın,bazıları da açıklamalı olarak meal ve tefsirlerden! Hikaye okuyan Kur'an okumuyor gibi bir sonuçta çıkmamalı değil mi?
''Gerçekten doğruluğa erişmek istiyorsa insan Kuranı Kerım Namaz sünnet zikir çekmeli bizi hiç birimizi o hikayeler kurtarmayacak boşuna rahatlatmayalım nefsimizi.''
''Kalpler ancak Allah cc anarak mutmain olur.''Sen meraklan ma kardeşim biz namazımızı da kılarız ,tesbihimizi de çekeriz, menkıbelerden de ders almasını,yol bulmasını aklımıza gelmeyen yolları oralardan da görmeyi de ihmal etmeyiz gösteren Rabbime hamdü senalar olsun.Emoş kardeşimin dediği gibi farklı bakış açısı olmuş faydasını görmeniz duası ile Allah cc emanet olun.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Yazın benim Mesnevi hikayelerim üzerine geldiğine göre sözünün aslı bana tozduman kardeşim:) mesnevi Kur'an'ın meali niteliğinde orada hangi ayet ,sure hangi konu üzerine yani nüzül sebepleri ile anlatılır menkıbeler ile anlatılmasının hikmeti vardır sen açıp Kur'an'ı Kerim den anlarsın,bazıları da açıklamalı olarak meal ve tefsirlerden! Hikaye okuyan Kur'an okumuyor gibi bir sonuçta çıkmamalı değil mi?
''Gerçekten doğruluğa erişmek istiyorsa insan Kuranı Kerım Namaz sünnet zikir çekmeli bizi hiç birimizi o hikayeler kurtarmayacak boşuna rahatlatmayalım nefsimizi.''
''Kalpler ancak Allah cc anarak mutmain olur.''Sen meraklan ma kardeşim biz namazımızı da kılarız ,tesbihimizi de çekeriz, menkıbelerden de ders almasını,yol bulmasını aklımıza gelmeyen yolları oralardan da görmeyi de ihmal etmeyiz gösteren Rabbime hamdü senalar olsun.Emoş kardeşimin dediği gibi farklı bakış açısı olmuş faydasını görmeniz duası ile Allah cc emanet olun.

Selamün Aleyküm. .''Sen meraklan ma kardeşim biz namazımızı da kılarız ,tesbihimizi de çekeriz, menkıbelerden de ders almasını,yol bulmasını aklımıza gelmeyen yolları oralardan da görmeyi de ihmal etmeyiz gösteren Rabbime hamdü senalar olsun.
Kardeşim anasayfaya sadece baktım küçük hesaplar peşinde değilim seni kırdıysam özür dilerim . Konu kardeşim senin paylaşımlarının üstüne geldi. Düşüncemin doğru olduğuna inandım. Her şey de vardır bir hayır. Hikayelerden dersler alalım dedim ama hikayeleri hayatımızın merkezinde tutmak hata dır demek istedim.
Kuranı Kerim de daha büyük ibretler var .
Ben anlatmaya çalıştığımı ailemi örnek göstererek yazdım.
Gönül sızım ablama gelince .
Kuranı Kerime göre hareket ediyor .
Kıssa dan hisseyi paylaşması olayı daha iyi idrak edebilmemiz için .
Ama eminim hayatının merkezinde bulundurduğu tek şey Kuranı Kerim ona da eminim .
Biraz daha düşünürsek hikayelerin aslında bizi rahatlattığını farkedebiliriz.
Gerçek olan Kuranı Kerim dir.
Tekrar söylüyorum Gönül sızım ablam olayı davranışlarımızı bize daha iyi idrak ettirebilmek için kıssadan hisse paylaşıyor..

İllaki hayatımızda bir şeyleri fark etmek kendimizi keşfetmek istiyorsak hikaye hikaye değil açıp Kuranı Kerimin Türkçe'sin den okuyabiliriz..
Ben bunu da bu sitede öğrendiklerimle anladım..

Kimseyi kırmak istemedim asla kötü niyetim yok hikayeler vicdanımızı bastırmasın dersimizi alıp çıkalım ama odaklanacağımız şey Kuranı kerim olsun. Selam ve Dua ile

tozduman

Moderatör
Moderatör
Kimseye sözüm aslım yok benim aklım ermez öyle şeylere . Keşke paylaşmasaydım pişman oldum kendimi ifade edemedim . Hümeyra kardeşim sen beni apayrı bir yanlış anladın .

Hikaye okuyan Kuran okumuyor diye kimseyi yargılamadım.
Sadece vicdanımızı imanımızı hikayelerin ardına sığınarak rahatlatmak boşuna dedim. Ayet hadis tefsir asla ve asla onlar hikaye değildir..
Konu kapatılıyorsa kapatılsın kimsenin gönlü kırılmasın. .

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
La Tahzen! Ben de seni kırmak istemedim sen yaşadıkların doğrultusunda düşüncelerini yazdın pişman olacak bir şey yok bunda bende testimin aldığı kadarını anladım:)Kırılmak gücenmek yok herkes fikrini söyleyecek burası forum kardeş kardeş yazıp farklı olana ne demek istedi diye anlamaya çalışacağız bu söz kendime:)
Hani insanlar farklı coğrafyalardan ,farklı kültürlerden ,farklı yollardan Hac farizası için yola çıkar hiç kimsenin gittiği yol eşit değil dir ama niyetler birdir,Hac vazifesini yerine getirip bir farzı daha amel edip Allah cc rızasına ermektir.Fikirler ve düşünceler amellerde öyledir farklı olacak ki kolaylık olsun herkesin fıtratı farklı çünkü her nefsi bir kefeye koymak mümkün olmadığı gibi ben kırılmadım tozduman kardeşim üzülme öğrendim ki kırılmakta kırmak kadar zarar veriyor insana...dgüüll,.dgüüll,.dgüüll,.mrhbba..Allah cc emanet ol Hakkım helal dir, sende hakkını helal et.duaa..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleyküm Selam ,GÖNÜL DOSTLARIM.
Menkıbeler, Kıssalar, Hikayeler neden önemli ..?
bana göre bu Menkıbe ,Kıssalar, Hikayelere göre değişir..
Lakin bazı menkıbeler İslam'a tezattır ve O'nun ilkeleriyle barışık değildir. Buna da dikkat etmek gereklidir. Kaş yapayım derken göz çıkarmanın bir manası yoktur!

ben Çocuklarıma, Kuran da bulunan Peygamber kıssalarini anlatirim...
Kıssalardan,hisse almak ,bana göre şirketlerden hisse almak kadar önemli..her kıssadan bir hisse aldım onun için zengin ve herkese verecek kadar hissem var...

NE söylediğin değil, NASIL söylediğin önemlidir..bazen hikaye, menkibe,kıssa anlatırım..Kızım Sana diyorum, gelinim ,üye Sen anla misali..

Düşün taşın kıssadan al ,kendi hisseni,sonra da Kur`an-ın rehberliği ile Kendine biraz da Çeki düzen Ver bir zahmet!!

hikayelerdeki, kıssalardaki mucizeler..Ya Hu sen Rabbine ne kadar geldin ki..
daha düzenli olarak günde beş vakit huzuruna bile gelmedin!! O cc. sana gelsinde mucizeler yaşatsın...
artık mucizeler ,kerametler,hikmetler yaşamıyoruz...hayatımızı sadece kendimiz için madde, maddi olarak yaşıyoruz.iş saatindeyiz namaz kalsın kaza yaparız...ölüme daha çok var..yaş erken ..az daha dursun ibadet...bak zaten önemli olan kalp temizliği...

adamın biri yada kadının biri yada evliyanın bir diye başlayan dini masallarda ki din dışı din sadece cazip geliyorsa amaa sen Allahı ve peygaberini herşeyden çok sevmezsen ...ne sen ,yaşarsın mucizeleri nede Kıssalardan, hissen olan kendi payına düşen hissesini alırsın...

Herkesin kendine giden yolu,kendine özgüdür..
herkes ancak kendince kendi ,imani,aklı ve idrakı,ilmince kıssadan hissesini alır... yani hikaye ve kıssadan hisse almak da bizim iman,ilim, ahlak, idrak seviyesi ile Bağlantılı........

tozduman

Moderatör
Moderatör
Hakkım varsa helal olsun.
İbadet etmeyen insanlara sordugumuzda hemen Allahın merhamet dolu bir hıkayesıne sıgındıgını göreceksınız ya da kalp güzelliği nın altına sıgındıgını göreceksınız. Bunu ifade etmeye çalıştım yanı acaba bu hıkayeler bazen hepsı ıcın degıl bazen yanlışa mı sürüklüyor. Nefsimizi mi hoş tutuyor.. Bu kadar cık şeyı anlatmaya çalıştım. Allah hepinizden razı olsun.
Gönül sızım abla beni anlayacagını hissetmıştım Yetiş dedim içimden :)
Allah sizden razı olsun
Duamdasınız uyandım !

Haddim değil kimseyi eleştirmek !
Kimsenın suçu yok benım dünyam da kalbimin hassas olması kardeşlerimin hatalı olduğu anlamına gelmıyor. Kendi halime üzülürüm sadece . Allah benı affetsın
Selam ve Dua ile

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
ben Çocuklarıma, Kuran da bulunan Peygamber kıssalarini anlatirim...
Kıssalardan,hisse almak ,bana göre şirketlerden hisse almak kadar önemli..her kıssadan bir hisse aldım onun için zengin ve herkese verecek kadar hissem var...
.:tamam:.

NE söylediğin değil, NASIL söylediğin önemlidir..bazen hikaye, menkibe,kıssa anlatırım..Kızım Sana diyorum, gelinim ,üye Sen anla misali..brrvo

Düşün taşın kıssadan al ,kendi hisseni,sonra da Kur`an-ın rehberliği ile Kendine biraz da Çeki düzen Ver bir zahmet!! bhoff

Selamun aleyküm abla,Kızım Sana diyorum, gelinim ,üye Sen anla misali.. ben işte bu huyunu çok seviyorum, kimseyi kırmadan ortaya bir yazı yazıyorsun ve herkes istediğini, kendi ihtiyacı olanı biliyor ve hissesini alıyor..
Sağ olasın, Allah razı olsun ablacım...baybyy

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
1209307_673129976044754_1754214264_n.jpg

Öykülerin ,hikayelerin etkili olmasının nedeni; Özgür, herkes kendince sadece ihtiyacı olanı alıp dinliyor...
Hikayeler zaten bizim içten içe bildiğimiz bilgiler içerir.

Başkalarının düşünce ve davranışlarında kalıcı değişiklikler yapmak hiç de kolay değil. Ancak şunu da biliyoruz ki insanları ikna etmek, onları harekete geçirmek için ,Kıssalar, Hikayelerden daha etkili bir yol yok

Doğru zamanda, doğru şekilde anlatılan bir hikayeden etkilenmeyecek insan yok.

Kıssalar, Hikayeler sadece ikna etmekle kalmaz insanları da birbirine yakınlaştır ,aklı ve yüreği birbirine ekler. Bu sebeple hangi alanda olursa olsun, etkili iletişim kurmak isteyen herkesin ,ibretli Kıssalar, Hikaye anlatmayı kendi hayatına sokması gerekir.

İnsanları bilgi ve uzmanlıkla etkilemek zor. Ağzımızdan taşan büyük sözler, anlaşılması zor kavramlar, teknik laflar, istatistikler vs. vs. yerine günlük hayattan hikayeler, hayatın içinden benzetmeler, kişisel deneyimler hemen her konuyu çok daha anlaşılır kılar.
Hepimiz doğal, dostça konuşan, gündelik dil kullanan kişilerle daha çabuk ve daha rahat bir iletişim içine gireriz.

Galiba hikaye anlatmak bizlere “çocuksu” ve fazla “masalsı” geliyor ama unutmayalım ki her insanın içinde hikaye dinlemek istiyen bir çocuk vardır ....

Bence yeni nesile ;öykü ,hikaye anlatma yolunu daha çok kullanmaları gerekir.neden mi Çünkü kendilerini, duygularını tam olarak ifade edemiyorlar sanki kim bilir bilir belki de ben yanılıyorum...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Bence yeni nesilde bir eksiklik var ama çözemedim.
Hem çok fazla hem çok eksikler .
5 tane yegenim var arkadaşlarıda öyle hem çok zekiler hem umursamaz.
Yani onlara hikaye anlatilirmi ki :(
Bilemedim Ablacigim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Anlatılır kardeşim anlatılır, ben kızıma ANLAYACAĞI dilden anlatıyorum hikayesini...Kendisi seçiyor zaten bana şu hikayeyi anlat diye...Çocukların hem zeki hem umursamaz yanının tek sebebi, her şeyin bilincinde olmaktan kaynaklanıyor..
Çoğu şeyin zaten sen söylemeden farkına varıyorlar ve yeni arayış içine giriyorlar her şeyden çabuk sıkılıyorlar....
Teknoloji çocukları işte..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Anlatılır kardeşim anlatılır, ben kızıma ANLAYACAĞI dilden anlatıyorum hikayesini...Kendisi seçiyor zaten bana şu hikayeyi anlat diye...Çocukların hem zeki hem umursamaz yanının tek sebebi, her şeyin bilincinde olmaktan kaynaklanıyor..
Çoğu şeyin zaten sen söylemeden farkına varıyorlar ve yeni arayış içine giriyorlar her şeyden çabuk sıkılıyorlar....
Teknoloji çocukları işte..

Malesef Teknoloji çocukları işte ..
Sevgi, merhamet,duygu, his akıl, idrak ,hayal ,düşünme, tecrübe çocukları değil...
sadece ve sadece oyun yada teknoloji ile mutlu olan çocuklar yeni bir nesil yetiştiriyoruz.

Anne ,Baba ,aile, nine, dede ,teyze, dayı ,kardeş ,abla ,sevgi, sabır, fedakarlık, yokluk ne demek tam anlamadan, idrak etmeden büyüdüklerinden sıkıntılı bir gelecek belkide bizleri de onları da bekliyor .
Çünkü bu yeni, nesil çocuklar. Örf ve adetlerimizi hiç bilmeyecekler büyüğe saygı küçüğe sevgi ,engeliye merhamet, fakire yardım ne demek olduğunu bilmedillerinden hep eksik hep mutsuz, hep yanlız içlerinde hep bir boşluk duyarak yaşayacaklar....
bu düşünceler benim şahsi düşüncelerim.

yalnış anlaşılmasın ..!teknolojiye karşı bir tip değilim teknoloji güzel ve yerinde ,zamanında, ayarında kullanılırsa çok faydalı yerinde ve kararında zamanında, ayarında kullanılmazsa çok zaralıdır !

....
acilangul1

Üst Alt