Hayvancılık

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
HAYVANCILIK
Hatay’da tarımsal işletmelerin büyük bir oranında bitkisel üretim ve hayvancılık birlikte yapılmakta, hayvancılık ek bir faaliyet kolu olarak yürütülmektedir.


Hatay ilinde tarımsal faaliyetler içerisinde hayvancılığın bitkisel üretime göre daha az gelir sağlaması, başta pamuk olmak üzere endüstriyel bitkilerin üretiminin artmasına neden olmuş, otlak alanları büyük ölçüde tarla alanlarına dönüştürülmüştür.Bu durum; ilde hayvancılığın gerilemesine ve günümüzde Hatay ili hayvan varlığının, ilin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyin gerisinde kalmasına sebebiyet vermiştir.

Hatay ili hayvan varlığı içerisinde en büyük paya başta tavuk sayısı ile olmak üzere kümes hayvancılığının sahip olduğu görülür. Mevcut hayvan varlığı içerisinde büyük baş hayvan varlığı yıllardan beri gerileme gösterirken ilimizde son yıllarda süt sığırcılığının artması için gebe düve dağıtımı yapılmaktadır.


Hatay’da üretilen hayvansan ürünler içinde süt ilk sırayı almaktadır. Hatay’ın en önemli hayvansal ürünü olan süt, Türkiye yıllık süt üretiminin % 1,3’ne, et üretimi ise Türkiye yıllık et üretiminin % 1’ne karşılık gelmektedir.
 
Üst Alt