Hayıt - Agnus-castus - Vitex

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
Düzensiz adet, rahim oluşumları,rahim iltihapları, Rahim kistleri, adet, adele dokusu, lifsi kistleri, Ayıt, Vitex agnus,castus, Agnus castus, Petit poivre,MenopozHayıt Meyvesi - Vitex
Hayıt (Vitex agnus-castus); el şeklinde yaprakları olan,yaz aylarında morumsu çiçekler açan, çalı görünüşünde 1-3 metre yüksekliğinde bir çalıdır. 5 mm’ lik küre şeklinde, acımsı meyveleri vardır. Rengi iyice koyulaşan meyveler, ekim-kasım döneminde toplanır. Meyve ve tohumları; % 4-6 oranında eterli uçucu yağlar, flavonoidler, yağ asitleri, iridoid-glikozitler ( % 0,5 Agnuside), steroidler, vitaminler (folic acid, thiamine, pyridoxine, riboflavin), tanen ve rezin içerir. Dong Quai (Çin Melekotu - Angelica sinensis); Çin, Kore ve Japonya’ da yetişen aromatik bir bitkidir. Bu ülkelerde Ginseng’ den sonra en ünlü ikinci bitkidir ve kadınlar için yapılan hemen hemen tüm bitkisel kombinasyonlarda yer alır. Dong Quai, hayıt meyvesinin sinerjetik etkisini arttırmak ve standardize etmek amacıyla Hayıt Meyvesi’ ne ilave edilmiştir.


Diğer İsimleri : Ayıt, Vitex agnus-castus, Agnus castus, Petit poivre

Botanik Bilgi : Mineçiçeğigiller familyasındandır. Hayıt kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Akdeniz bölgesinde bolca bulunur.
Kökü, yaprakları, yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca’da namus anlamina gelen agnos-castus’tan gelir.Faydaları


Hayıt en çok erkeklerdeki cinsel isteği azaltmasıyla ünlenmiştir.

Kadınların hormon dengesi üzerindeki olumlu etkileri vardır.Hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirir.

Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis’e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir.

Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur.

Adet öncesi görülen, adetin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, başağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Düzensiz adette ve olağandışı rahim oluşumlarının bulunduğu durumlardakullanılır.

Rahim kistlerinde; yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde şifa sağlar.

Bazı rahim iltihaplarında kullanılır.

Projesteron ağırlıklı doğum kontrol haplarının kullanımı sonrasında adet döngüsünün düzenlenmesinde şifa sağlar

Anne sütünü artırır.

Hayıt sentetik hormon tedavisinden daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Üstelik neredeyse hiç yan etki oluşturmadan. Bugüne kadar rastlanan tek yan etki hafif karıncalanmalardır ve bunlar da tedavi bittiğinde kaybolurlar.

Hayıt yumuşak bir bitkidir ve etkisi uzun sürede ortaya çıkar,direk bir hormon değildir,hipofiz bezini etkileyerek sorunu kaynağından çözer.

Sentetik hormon tedavisinde emziren annelerin emzirmeyi bırakması gerekirken hayıt tedavisinde buna gerek yoktur üstelik hayıt sütü de artırır.

Sentetik hormon tedavisinin uzun yıllarda yaptığı işi hayıt bir senede yapabilir.

Hayıt yüzlerce yıldır güvenle kullanılmaktadır.

KULLANIMI

Tentür: Meyvalar ezilerek bir şişeye doldurulur ve şişeye meyveleri kaplayacak şekilde elma sirkesi konur.14 gün güneşin altında ya da sıcak bir yerde bekletilir.

Çayı: Meyveleri kaynar suyla demlenir.

Hayıt tedavisinin netice vermesi için uzun süre kullanılması gerekir. Hastalık iyileştikten sonra da 3-4 ay kullanılmaya devam edilir. Bu hastalığın tekrar nüks etmesini engeller.

UYARI : Hamilelerin kullanması için bir sakınca yoktur fakat sütün erken gelmesine neden olabilir.
 
Üst Alt