Hayatımızda kaç defa tövbe şansımız var?

hasobam07

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Öncelikle Selamün Aleykum arkadaşlar.
Kaç defa tövbe edebiliyoruz? Şimdi, bazı yerlerde ömrünün sonuna, kadar ne kadar bozsan da diyor. Bazıları da töve haşa (ALLAH'la alay etmiş gibi olursun) diyolar.
O yuzden 3 den fazla olmaz diye söylüyorlar. Ben de şöyle düşündüm, bizim sevgimiz saygımızla Yüce ALLAH'ın rahmeti sevgisi saygısı aynı olamaz. Yani ömrümün sonuna kadar ne kadar günah işlesem de bozsam da, yine tövbe etsem, daha mantıklı ve bana olumlu geliyor. Sizin de görüşlerinizi alıyım dedim. Tövbe haşa bilmeden büyük bir günahın içine girmek istemem.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleyküm Selam kardesim...
Âlemlerin Rabbi Allah'in Sonsuz affı, Rahmettini ve mağfirettini nasil bir terazi veya 3,5 diyerek bir sayiya sigdirabiliriz ki?
Bir değil bin kere bile bozsanız kapınız o kapıdır. Kapınızı bilin, o kapıdan ayrılmayın yeter. BaŞka gidecek Kapımız mı var..?
Uzgunnn

Değişmek için çevrenizi düzeltmeniz gerekir. Biraz daha iyi bir çevre bulun, gerekiyorsa evinizi taşıyın.
Bir ilim meclisine katılın. Çok dua edin. Sadece tövbe ile kalmayın... İmaninizi da tazeleyin.. güncellendirmeye BAKIN!!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
allahyazilari.jpg

Tövbe etmek işlediğimiz günahlardan pişman olmak ve bir daha o günahları işlememeye azmetmektir.
Ben çok defa tövbeler ettim , çok defa tövbeler bozdum.
Çok defa günahlar işledim , çok defa işlediğim günahlardan pişmanlık duydum. Her seferinde Rabbime yönelip tövbe ettim.
Ben biliyorum ki Rabbim beni affeder , ben biliyorum ki Rabbimin affetmesi benim günahımdan çoktur. Ben biliyorum Allah'ım ben tövbe edince beni dostları arasına katıyor.

Tövbe etme hususunda yanlış anlaşılan ve hata yapılan bazı hususlar vardır.
Zamanında bu yanlışlara bende düştüm sonra Kuran-ı Kerim'de ki ayetlerden, Hadis-i Şeriflerden öğrendim ki yanlış biliyorum.
Kuran-ı Kerim ışığında , Hadis-i Şeriflerin aydınlığında ve Kainatın Efendisi Peygamberimiz , Nebilerin Nebi Hz.Muhammed (S.A.V) efendimizin rehberliğinde
edilen tövbelerden sonra tekrar günaha düşmek mümkün olur mu?

Kul hata işleyendir , günahkardır. Günah işleyecek Allah affedecek.
Bu hususta dikkat edilmesi gereken ilk önemli nokta şudur; Şeytan ve şeytanın vesveseleri...
Şeytan tövbe etmiş bir kul ile çok uğraşır , ona vesveseler verir , onun kulağına kuruntular fısıldar ancak mümin olan kimse ettiği tövbenin büyüklüğünü ,
kendisini affedenin büyüklüğünü düşünmelidir.''

Ben ne büyük günahlar işledim Rabbim yine beni affetti , ben aynı hatayı tekrar edersem bir daha Rabbimin yüzüne nasıl bakarım'' diyerek nefsini aşağılamalıdır.
Şeytanın en çok kullanığı vesvese , '' Bak sen tövbe ediyor , sonra yine bozuyorsun , tövbe ediyor sonra yine bozuyorsun ,
sen bozdukça tövbelerinde günaha çevriliyor'' der.. ve kulu can damarından yakalar.

Öyle değil güzel kardeşlerim , öyle değil... Biz tövbelerimizi oyuncağa çevirmediğimiz sürece , gerçekten kendimizi günahtan uzak tutup ancak nefsimizin
ve şeytanın oyunlarıyla tekrar günaha düşmüşsek ve gerçekten pişmanlık duyuyorsak tekrar tekrar tövbe etmeliyiz.

Bizi yaratan ,Rahman ve Rahim olan Allah kulunun pişmanlığını görür de affetmez mi hiç ? Affeder...
Unutmayalım. Tövbe edebilmek de bir hidayettir. Her kul tövbe edemez.
Herkes günah işler ancak sadece iman sahibi olanlar günah işlemekten korkar ve işledikleri günahtan utanıp , pişman olurlar.

Tövbenin zamanı olmaz , tövbenin vakti yoktur. Ecel ne zaman gelecek bilebilir miyiz? Hayır! O halde bir an önce tövbe edip ,
günahları bertaraf etmeliyiz. Günahlardan Rabbimize sığınmalıyız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) '' ben günde 70 defadan fazla tövbe ederim'' buyuruyor.
Hiç günahsız , Allah'ın sevgilisi olan Peygamberimiz günde 70 defadan fazla tövbe ediyorsa , biz onun günahkar ümmeti olarak günde kaç kez tövbe etsek bilemiyoruz.
Her gün tövbe etmek sünnettir , çokça tövbe etmek sünnettir. Tövbe Allah'a yönelen , cennete açılan kapıdır.

Allah tövbe etmemizi istiyor , tövbelerimizi kabul etmek istiyor ve Nisa Suresi 26. Ayette '' Allah, size (hükümlerini) açıklamak,
size, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.'' buyuruyor...

Ebu Said (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Sizden önce yaşayanlar arasında doksan dokuz kişiyi öldüren bir adam vardı.
Bir ara yeryüzünün en bilgin kişisini sordu. Kendisine bir râhib tarifedildi. Ona kadar gidip, doksan dokuz kişi öldürdüğünü, kendisi için bir tevbe imkânının olup olmadığını sordu. Râhib: "Hayır yoktur!" dedi.
Herif onu da öldürüp cinayetini yüze tamamladı. Adamcağız, yeryüzünün en bilginini sormaya devam etti. Kendisine âlim bir kişi tarif edildi.
Ona gelip, yüz kişi öldürdüğünü, kendisi için bir tevbe imkânı olup olmadığını sordu.

Âlim: "Evet, vardır, seninle tevben arasına kim perde olabilir?" dedi. Ve ilâve etti: " Ancak, falan memlekete gitmelisin. Zîra orada Allah'a ibadet eden kimseler var.
Sen de onlarla Allah ibadet edeceksin ve bir daha kendi memleketine dönmeyeceksin. Zira orası kötü bir yer. "

Adam yola çıktı. Giderken yarı yola varır varmaz ölüm meleği gelip ruhunu kabzetti. Rahmet ve azab melekleri onun hakkında ihtilâfa düştüler.
Rahmet melekleri: "Bu adam tevbekâr olarak geldi. Kalben Allah yönelmişti" dediler.

Azab melekleri de: "Bu adam hiçbir hayır işlemedi" dediler. Onlar böyle çekişirken insan suretinde bir başka melek, yanlarına geldi. Melekler onu aralarında hakem yaptılar.
Hakem onlara: "Onun çıktığı yerle, gitmekte olduğu yer arasını ölçün, hangi tarafa daha yakınsa ona teslim edin" dedi.
Ölçtüler, gördüler ki, gitmeyi arzu ettiği (iyiler diyarına) bir karış daha yakın. Onu hemen rahmet melekleri aldılar."

hasobam07

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Anladım, ALLAH razı olsun, bu konuşmalar insanın içini rahatlatıyor
İnşallah hepimiz dogru yolda ilerleriz. ALLAH bizi dogru yoldan ayırmasın.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İlahi Ya Mevla, benim için kural koydun, ama ben nefsime uydum; düşmanımın süslü vesveselerinden ona sarılmadım.
Hevam beni bu işte aldattı ve ona kaza yardım etti; işte bu gibi nedenlerle koyduğun bazı sınırları aştım.
Bir takım emirlerine karşı geldim, her durumda yine hamd etmeliyim sana.
Senin takdirin ve hükmün olan başıma gelen her şeye karşı hiçbir sözüm yoktur. Vereceğin hükmü ve cezayı ben hak ettim.
Bu kadar günahımdan ve aşırılıklarımdan sonra sana geldim ya ilahi.
Allah'ım özür dilerim, pişman ve perişanım, beni affet. Sana dönüyorum, kendi günahımı itiraf ediyorum.
Ve yaptığım günahlarda sığınacak bir yer bulamıyorum. Zorluklarda yalnız sana sığınmak istiyor, belki özrümün kabulü için af diliyorum.
Ve beni sonsuz rahmetine dahil et. Allah'ım, zorluklarımda bana rahmet ve özrümü kabul et.

Üst Alt