Hayat sınavım meşakkatli

• Konuyu başlatan bedevibirşahıs
  • Başlangıç tarihi
B

bedevibirşahıs

Kayıtsız
Misafir
Her gün düşünüyorum kötülük düşünemeyen, kendi halinde bir genc kızım, benimde hayat sınavım meşakkatli, şahsına münasır. Elde etmek istedigim seyi bir sekilde sabrederek elde ediyorum. Allahın izniyle.. ama içimde buyuyen bitmek bilmeyen bekleyişlerle sınanıyorum üniv. okuyorum hemde benimle ugrasan onca kötü ust duzey insanlar arasında. Yıllardir birini seviyorum sadece masumca resimlerinden, iş bekliyorum. 26 yasını deviriyorum ne kadarda göstermesemde ama olamıyor.. Bir yerleri görmek gitmek istiyorum bekliyorum. Ailemin sorumluluk yükü ve vicdanım hep sızlıyor. Birde yas geregi toplum baskısı. Evlenmek, aşk yasamak, yuva kurmak hepsi üstt üste geldi. Ara sıra olan olumsuzluklar hastalıklar parasızlıklar v.s ... Bir gün bende o kişiyi bulabilecek miyim, o kadar saçma kişilik arasında benimde ekmek kapım kariyerim içimdeki istek heyecanlarım sonuc bulacak mı.. Kötüler ne zaman kaybedecek ben bu okulu bitirirecem ? Allahım bizi geri cevirme, sana şükürler olsun .. Herseye ragmen güleryüzlü olmamı sana borcluyum, herkes eleştirse de kıskansa da aşağılasa da...amin

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm
Huzur kardeşim !
Insan huzurlu olursa dağ olsa ağır gelmez.
Zikir çek La havle vela kuvvete illa billahil Aliyyul Aziym.
Mesakkatin zerresi yok yazilarinda şükür et Allaha.
Bu sitede ki insanların nefesleri bile acı tecrübeler ile dolu.
Iş hayatında ki Akbabalara gelince sus ve işinin hakkını ver .
Allah da sana hakkını verecektir.
Zana zulm edenlere de hakkını verecektir. Sen seyirci ol şükürlu ol.
Zamana ve Allaha bırak .
Gerisi hallolur.
Selametle kardeşim

ruyayorumcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayat imtihan hayatıdır. Herkes imanı nispetinde imtihan edilir. İman yükseldikçe imtihan derecesi artar. Peygamberlerin imtihanı, velilerin imtihanından daha büyüktür. Velilerin imtihanı da, avamdan büyük olur.

Yani herkes imanı nispetinde denenir. Yüce Allah şöyle buyurur: ''Andolsun ki, Sizi biraz korku ve açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma, fakirlik ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!'' Bakara/155

Sabırlı olmak gerekir. Sabır çok acıdır ancak meyvesi çok tatlıdır. Başımıza bir bela geldiği zaman hemen ağlayıp sızlamak olmaz. Ağlamak sızlamakla kader değişmez. Başa gelen her belada bilmediğimiz nimetler gizlidir. Olaylara hikmet gözü ile bakmalıyız ve o nimetleri gönül gözü ile görmeliyiz. Bela, sabırla karşılanırsa imanı kuvvetlendirir. Allah'a yakınlık derecesini artırır. ''Allah, kimseye gücünün ötesinde bir teklifte bulunmaz.'' Bakara/286

Bela ve sıkıntı mümin kulun başından hiç eksik olmaz. Efendimiz sav. şöyle buyurur: ''Mümin Cennete girmeyene kadar rahata eremez.'' Bu yüzden bu dünya hayatına kendimizi kaptırmamamız gerekir. Asıl hayat ahiret hayatıdır.

Yüce Allah şöyle buyurur: ''Size gelen her musibet, kendi ellerinizle işleyip kazandığınız günahlar yüzündendir. Bununla beraber Allah bir çoğunu da affeder, musibete uğratmaz.’’ Şura/30

Demek ki, başımıza gelen her sıkıntı kendi elimizle işlediğimiz günahlar yüzünden dir.

Efendimiz sav. şöyle buyurur: ''Allah bir kimseye hayır murad etmeyi dilerse, İlahi adalet gereği o kimseyi bağışlamak ve derecesini yükseltmek için onu bela ve musibete uğratır.''

Sabır her hayrın başıdır. Sabreden zafere kavuşur. Cennetin bedeli bu dünyada çekilen sıkıntılardır. Allah ile ünsiyet etmenin bedeli dünya ve cennet sevgisini kalpten çıkarmak gerekir.

Yüce Allah şöyle buyurur: ''Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: «Allah'ın yardımı ne zaman? derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır.''

Bu kadar ayen ve beyan hakikatler varken bu hayatta büyük şeyler beklememek gerekir. Rabım tüm ümmeti Muhammede sabır ihsan eylesin.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm sevgili kardeşim hoş geldin aramıza yazında kendi gençliğimdeki çocukça ama o kadar da boşa geçen zamanım ve hallerimi gördüm.Birincisi sabrederek istediğimi bir şekilde elde ediyorum demişsin ne güzel elhamdülillah sana tavsiyem ne istediğini ne yaptığını yapmadığını tekrar tekrar kontrol et çünkü Allah cc Kur'anı azimüşanda bize şöyle diyor;'' fakat olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fenalıktır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.'' Bakara216
Bu ayeti kerime nin nüzul sebebi savaşa katılmak istemeyenler için olsa da ardından hayatın tüm alanlarındaki niyetlerimiz için yapılan dualarımız içinde söylenmiş...
Platonik sevgine gelince bu konuda ki tecrübelerime dayanarak söylüyorum hepsi geçiyor, üzerine neleri yaşayıp sevdiğini görünce kendine şaşıracaksın seni sözüm incitmesin kardeşim ama ben anladım ki benim platonik aşklara harcadığım zaman yürek sancısı hep boşmuş sana da aynısı olacak anlamını yitirince gözünden gönlünden düşecek...Nasıl olur çok seviyorum bu sevgi bitmez diyeceksin öyle bir an geliyor ki karşılığını alamayınca yürek kendi kendine bitiriyor emin ol yürek tek başına sevdayı bir yere kadar taşıyor.Okulun varmış Allah cc muvaffak eylesin ,evlilik konusunda ise gönlüm de biri var diye kısmetlerini tepme görüş, anlaşacağın çıkarsa yüreğinin seni platonik aşkına çekmesine izin verme yada platonik şahsa git niyetini açıkla ona göre hayatının geri kalanını bir boşluk için heba etme...
İş konusuna gelince herkesin kısmeti ayrılmıştır başta kendinde söylediğin gibi sabırla bekle bu isteğine de inşallah tez vakitte kavuşursun,her kesin yaşadığı kendine o zaman diliminde çok gelir meşakkatli gelir beterin beteri var haline şükür et kardeşim çünkü hayatında daha nelerle karşılaşırsın bunu da nasıl geçerim dersin ama geçersin ,buna gücüm yetmez dersin,sınav olursun, Rabbime sığınırsın zorluklarda kul Rabbine sığınır oda affı mağfiretiyle kulunu kuşatır zor anında kulum beni bildi isyan etmedi diye ... Birde ferah anında da anılmak ister Rabbim ki zor anında o da seni ansın değil mi?Velhasıl kelam yaşadığın şimdilik sana ve zamanına göre meşakkat iken daha zorlukla yaşayanlara şükür edilecek ferahlıktır kardeşim Rabbim kendinden onu anmaktan hatırlamaktan kopmayan kulu eylesin,dünya işlerine kaptırıp ahiretini unutan kullarından olmaktan hıfzı muhafaza eylesin
selametle Allah cc emanet kal kardeşim.

HayalCAH

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yat kalk düz et kardeşim. Hayat zor sebebi ise bizi yaratan rabbbimizi genelde bir kenara bırakıyor olmamızdan ötürü.

Ben şunu gördüm ne zaman namazı bırakıyor insan işleri ters gidiyor o zaman.

Singapur

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Değerli kardeşim şükret haline beterin beteri var lafı boş bir söz değildir.

Üst Alt