Hangi peygamber hangi mesleği yaptı...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
:selamunaleykum;
Her peygamber as. hepsi iyi guzel emin ilk once insan di...
ama merak ettim iste acaba hangi zamanda hangi meslek zanaat ile ugrasmislardi...
ve meslekleri ile tebligleri arasinda bir iletisim.. bir baglanti olabilir mi idi?
bu konuyu okudugumda gordum ki onlar sadece peygamber rehber degil..bizlere bir cook konuda onculuk te yapmis Salih Allah`in sevdigi kullar imis
buyrun hep beraber ogrenelim ne dersiniz.. Din kardeslerim..
HZ. ADEM (AS) : İlk ziraat mühendisi ve çiftçi idi.
HZ. ŞİD (AS) : Hallac, kazzaz, nessac = dokumacıların, örücülerin ve mensucat sanayiinin ilk kurucusu idi.
HZ. İDRİS (AS) : İğneyi ilk icad eden, ona delik açan, iplik geçiren olduğundan, terzicilerin- konfeksiyoncuların- örücülerin piri sayılır.
HZ. NUH (AS) : Marangozcuların- gemicilerin- denizcilerin ve barbarosların piri idi.
HZ. HUD (AS) : Tüccar idi. Bütün tüccarların piri sayılır.
HZ. SALİH ( AS) : Sürülerle develer yetiştirirdi. Sütlerini hem içer, hem de satıp dünyalığını temin ederdi. Salih peygamberin devesi meşhurdur.
HZ. İBRAHİM ( AS) : Kabeyi yeniden inşa edişiyle, Hz Süleyman (as)'a ve Mimar Sinan'a önderlik etmiştir.
HZ. LUD (AS) : Tarihçi idi. Seyyahların, Evliya çelebilerin piridir.
HZ. İSMAİL (AS) : Kara ve deniz avcılığı ile geçimini sağlardı. Avcıların piri sayılır. 70 dil bilirdi. Tercümanların da piridir.
HZ. İSHAK ( AS) : Çoban idi.
HZ. YAKUB ( AS): Çoban idi.
HZ. YUSUF (AS) : Saati ilk icat eden, Toprak mahsulleri ofisini ilk defa kuran, bolluk zamanında depolamayı, kıtlık zamanında halka dağıtmayı düşünen bir peygamberdir.
HZ. EYYÜB ( AS) : Ziraatcı idi.
HZ. ŞUAYB (AS) : Ziraatcı idi.
HZ. MUSA (AS) : Çobanlık yapmış ve Hz Şuayb (as)'a hizmetçilik etmiştir.
Bir büyüğe hizmet etmekte peygamber mesleklerinden biridir.
HZ. HARUN (AS) : Vezir idi.
HZ. DAVUD (AS) : Demiri işleyen, zırh yapan ve düzenli ordular kuran,
Calut'un ordularını mağlup eden bir kumandandır.
HZ. SÜLEYMAN (AS) : Emir, hükümdar idi. Sazlardan zenbil yapardı. Bakır madenini ilk defa işleyen O'dur.
HZ. ZÜLKİFL (AS) : Ekmek pişirirdi, fırıncıların piri idi.
HZ. İLYAS (AS) : Dokumacı ve iplikçilerin piri idi.
HZ. YUNUS (AS): Balık avlayıp geçinirdi, balıkçıların piri idi.
HZ. ÜZEYR ( AS ) : Bahçıvan idi. Meyve ağaçlarını ilk defa aşılayan fidan yetiştiren, budama işlerini insanlara öğretendir. Bağ ve bahçe işleriyle uğraşanların piridir.
HZ. LOKMAN ( AS ) : Doktorluk ve eczacılık mesleğinin piridir.
HZ. İSA ( AS) : Avcı idi. Av aleti ile geçimini temin ederdi. Avcıların piri idi.
HZ. MUHAMMED (SAV) : Peygamber efendimiz askerlikte başarılı bir ordu kumandanı idi. Aile içinde şefkatli bir baba, müslümanlar arasında örnek bir insan, dürüst bir tacir idi. İyilerin ve doğruların piri, kötülüklerin ve yanlışların düzelticisi idi. Dünya da bütün insanlara rehber, ahirette ise ona ümmet olanlara şefaatci. Ne mutlu hakkıyla yolundan gidebilenlere...
kgüll..,:maasallah:kgüll..,

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Iste benim hocaefendilerle anlasamadigim yer de tam burasi...
Yaptiklari görev itibariyle kendilerinin "Peygamberlik makami"ni yürüttüklerini iafde ederler...
Ama yukariya bir bakiniz, Peygamberler ya ciftcidir ya da cobandir... Baskasi da yoktur...
Peygamberlik Makaminda görev yaptiklarini ifade edenler önce coban olsunlar...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun.. siz cok akilli salih bir insansiniz.. aslinda anlatmaya calistigim da bu idi..
Onlar peygamberligi kullanip.. insanlardan hic bir beklentileri bir karsilik istemediler ki.. onlarin zaten ekmek kapilari.. meslek ve gecimlerini alin teri ile kazaniyorlardi.. ve Rabim her toplumdan farkli ozel kisileri peygamber diye sectiginde kisinin tahsil.. meslek.. soy sop bakmadan sadee Salih kullardan secmis olmasi ..bunda ki hikmette dikkat cekmek istemistim..
sevdigim bir dostumun sozunu yazacagim.. lutfen hic kimse ustune alinip KIRILMASIN..
soyle diyordu.. eskiden Allah`in sevgili kullari islam icin yasarken.. gunumuzde insanlar islam `DAN GECINIYORLAR..
AFFEDIN.. BU DINI KENDI OZEL MENFAATLERI icin kullanan insanlar icin soylenmis biraz agir bir soz dur.. affiniza siginirim..

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
evliyalarda peygamberlerin varisleridr.onlarda kendi meslekleriyle el emekleriyle geçinmişler helal kazanmak için uğraşmışlardır.ama bunlar Kuran ve sünnetten ayrılmayan gerçek evliyalar tabiiki.örneğin bir Alaaddin attar,Nakşibendi hazretleri, böyle büyük evliyalarında genelde bir meslekleri geçimini sağladıkları bir işi vardır...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun sozlerinize katiliyorum..
Gerek ibadetlerinde ve gerekse günlük işlerinde ihlaslı olmanın en güzel örnekleri peygamberlerdir...
Onlar kimseye çıkar vaadinde bulunmadıkları gibi kimseden bir menfaat da beklemediler. Tebliğ görevini icra ederken karşılaştıkları sıkıntılardan dolayı şikayetçi olmadılar. Onlar, ayetteki ifadesiyle hep şöyle demişlerdir.
“ Bu davete karşılık sizden hiç bir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak alemlerin rabbi olan Allah’a aittir.” [3]

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Bababizin biraz da zoruyla 5 kardesin 5'i de hocalik kisvesi icersindeyizdir...
Lakin, icten biri olunca, bu kisveden ziyade utandim ve mahcup oldum. Cünkü bu isi yapanlarin 100'de 99'nunun kazaniminin karsiligi Kur'an'dir... Arkadas yukarida böyle bir sözü söylemekten utanmis ve "affediniz..." demis. Korkmayiniz ben icten birisiyim, evet aynen öyledir... Benim burada riya yapmamin bir anlami yok ama, Dini bu sekilde, Kur'an'a bu sekilde bakmaktan hep kendimi korudum ve muhataplar da zaten bana bu gözle baktilar ve yine bu gözle de beni cemiyetlerine cagirdilar...
Kur'an okunandan ziyade yasanilan, tatbik edilen bir kitaptir. Sana ve insanliga yön verir. Kur'an ticaret kitabi degildir mal, mülk edinmek icin. Cünkü insanlarin en zayif noktasi burasidir... Ve bu zayif noktadan girdigimizde muhatabin cebinde ne kadar varsa onu almak cok kolaydir. Bu para adami vezir mi eder yoksa rezil mi eder, o sonra görülecektir. Ve bu iste de güzel para vardir ve pesi de kollaninca güzel servetler edinmek de zor degildir...
Bir doktorla camide ayak üstü sohbet ediyordum. Imam hatip lisesi mezunu ama üniversitede Tip tahsili yapmis. Derken orada biri geldi yanimiza elinde 100TL var, ve bunu nicin verdigini söyleyerek benden bir namaz sonrasi o verdigi niyyet üzere dua yapmami istedi. Ben orada mahcup da oldum acikcasi. Siz dedim o parayi cebinize koyunuz, korkmayiniz burasi Allah'in evi burada 24 saat dua yapiliyor siz de unutulmayacaksiniz dedim... Dedim ama biliyorum ki o bana deger vermedi gidip baska birine o paraya bir dua okutacaktir... Yani iyi de para var. Ben maasimi 30 güne bölüyorum 24 saatte aldigim paranin hemen hemen 3 katini 1 dakikada aliyorum. Ama böyle seylerin hic pesinden kosmadim..
Kendilerini agira satan hocalardan da sözümü hic esirgemedim, ve bütün peygamberlerin mesleklerinnden birinin "cobanlik" oldugunu da ifade ettim...
Kur'an yasanan bir kitaptir, ticari bir kitap degildir...
NOT: Arkadasin birisi yukarida gercek velilerin böyle yapmayacagini ifade etmis... Neden velilige vurgu yapmis anlayamadim. Bu din Veli'lerin di ni mi? Böyle seyleri müttaki müslümanlarin tamami yapmaz. Velilige vurgu yaparsaniz o kadar temiz ve müttaki müslümanlarin hukukunu da cignemis olursunuz... Dikkat...
Tabi günümüzde veliler de var, onlari da dinliyoruz ama onlarda bazi konularda hatalar yapabiliyorlar.
Seyhlerini kümeste yasadigini sanir cogu müritler ama sagolsun TV'ler var da, gazeteler de öyle vs. onlarin da ne güzel malikaneleri olduklarina sahit oldular.
Cok mütevazi oldugunu sandigim bir seyhin Camlica Tepesindeki o muhtesem mi muhtesem villasini gördügümde gözlerim kamasmis, nefsim kabarmis ama sohbetlerinin de ana mesajlarini düsündügüm de ise kalben ziyade üzülen olmusumdur. Onlar da bu manada sadik degiller... Ben öyle inaniyorum..
Bir seyhe yakin bir mürsidin de 600.000 dolarlik malikanesinin oldugunu ögrenen baglilarinin nasil grogi durumuna düstügünü hepiniz bilirsiniz.. (3 tane de nikahi var, simdi bel ki 4. olmustur, güzel yasamlar diliyorum daha ne diyeyim...)
Neyse, canim yanik bu konularda benim.. Susayim...

Üst Alt