Hamilelikte Hemoroid Oluşumunun Nedeni

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Hamilelikte (gebelikte) Hemoroid (basur) Oluşumunun Nedeni , Önlenmesi ve Tedavisi.
Gebelikde hemoroid oluşumu genelde bir çok kadında görülür.Hemoroid durup dururken oluşmaz. Ama gebelikte anlatacağımız bazı nedenlerden dolayı hemoroid veya basur ortaya çıkar.Hemeroid oluşumu sırasında hemen tedavi edilirse sorun olmaz.Gebeliğin yanında hemoroid ile uğraşmak kadınları daha çok yorar.Ikınmalar sonucu, damarlardaki kan basıncının artması veya kabızlık gibi bir çok nedenlerle hamile kadınlarda çıktığı gibi normal insanlarda da hemoroid-basur ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte yaşanan hormonla ve anatomik değişiklikler sonucunda daha önceden var olan hemoroidler daha belirgin olabilmekte veya yeni gelişebilmektedir. Yarattığı şikayetler sebebiyle gebe bayanlara zor günler yaşatabilmektedir. Gebelikte % 10 -40 oranında görülen kabızlık da bu şikayetleri arttırmaktadır. Gebeliğin her döneminde görülebilirse de 3. trimestrde daha sık görülür.

Gebelikte hemoroidin sık oluşmasının sebebi nedir?

Gebelikte artan kan hacmi nedeniyle özellikle vücudun alt kısmında toplardamar içi basınç artacaktır. Rahimin büyümesiyle ana toplardamarlara baskı oluşmakta ve bu bölgedeki basınç daha da artmakta akım yavaşlamaktadır. Progesteronun damar düz kaslarını gevşetici etkisi de eklenince varisleşme kolaylaşacaktır. Sonuçta hemoroidler belirginleşir, bacaklarda varisler oluşabilir.

Gebelikte hemoroid için alınacak tedbirler neler olabilir?
Kabızlık neden olduğu ıkınma ile hemoroit şikayetlerini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle gebeler özellikle lifli gıdalarla beslenmeli, örneğin kepekli ekmek tüketmeli, bol sıvı almalıdırlar. Öncelikle doğal metotlar tercih edilmeli zorunlu kalınırsa ilaç tedavisi ile dışkı yumuşatılmalıdır. Ayrıca dışarı çıkmış pakeler yani hemoroid memeleri parmakla içeri zorlamadan ittirilmelidir. Ayrıca sıcak su oturma banyoları da belirtilerin hafiflemesine yardımcı olurlar.

Gebelikte hemoroidin tedavisi nasıldır?

Gebelikte öncelikle makata uygulanacak olan kremler, fitiller ve sıcak su oturma banyolarından oluşan lokal tedavi uygulanır. Gebelikten sonra hemoroidler de çok önemli derecede gerileme görüldüğünden gebelik sırasında cerrahi en son tercihtir
 
C

cezax

Kayıtsız
Misafir
Faydalı çözüm

Umarım sizede bende olduğu gibi faydalı olur arkadaşlar. Onca çözüm denedim ve sonunda faydalı bir çözüm buldum. Bir de sitelere girip kaçak reklam yapmaya çalışan korsanlar var. Böyle ilgili konuların altına gelip, tavsiye ayağına yatarak kendi ürün veya sitelerinin reklamını yapmaya çalışıyorlar. Bunlara itibar etmeyin. Merdiven altı, sahte ürünlere kanıp dolandırılmayın. islamiforumlar.net sitesinede bu şekilde gelip çıkar sağlamaya çalışanlar çok oluyor. Fakat bunların mesajları yayınlanmadan denetim aşamasında siliniyor veya burada olduğu gibi içine uyarı yazılıyor. Ürününe güvenen yaptığı işe güvenen, doğru yoldan reklamını yapar, hedef kitlesine kendisini tanıtır. Allah c.c doğru olanı sever. İzin almadan, sormadan reklam yapmaya kalkışmak yapana asla fayda sağlamaz.
 
Üst Alt