• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Haksız yere edilen beddua tutar mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
6,922
Tepkime puanı
385
Haksız Yapılan Beddua Tutar mı? Haksız birine beddua edersek bu beddua tutar mı? Haksız yere yapılan Beddua kabul olur mu?
Haksız yere edilen beddua gerçekleşmez. Ancak bu bedduanın gerçekten haksız yere yapılıp yapılmadığı önemlidir. İnsan bir konuda tamamen kendini haklı görebilir. Bir de konuyu karşı tarafın yani beddua eden kişinin tarafından bilmek lazım. Siz kendinizi haklı görüyorsunuz ama diğer kişi yönünden bazı haklara girmiş olabilirsiniz.

Tamamen haksız yere beddua edilmişse bunun için endişe etmeye gerek yoktur. Sizin bir suçunuz veya hatanız yoksa beddua sahibine geri dönebilir. Haksız yere bedduada bulunmak caiz de değildir.

Kullar dua eder, Rablerine isteklerini bildirir, kabul makamı ise yanlızca Allah c.c dür. Ortada bir haksızlık yoksa, tamamen haksız yere birisi size beddua etmişse Yüce Rabbimizin bunu kabul edeceği şüphesine düşmemeliyiz.

Esasen beddua adı üstünde kötü dua demektir. Bazı bilinçsiz müslümanlar bunu alışkanlık haline getirip sürekli olarak beddua yapıyorlar. Bu çok yanlış ve yapanın kendisine zarar verebilecek bir harekettir.

Yani kısaca birine karşı geçmiş hak yoksa edilen beddua herhangi birşey ifade etmez belki de yapana zarar verebilir.

Her nekadar böyle yapılan bedduanın geçerliliği yoksa da yinede beddua eden kişinin gönlünü hoş etmek sıkıntısını anlayıp kendisine yardımcı olmak iyi bir davranış olur.
 
Üst Alt