Hak ve Helallik

gurbet

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
merhaba arkadaslar. Bugün sizlerle icimizi kemiren ve ailece bizi huzursuz eden sikintiyi paylasmak istiyorum .Bu konuda bilgisi olan Allah rizasi icin bana yardim etsin beni bilgilendirsin.

Babam 3 evli ve en büyük hanimi benim annem. eskileri bilirsiniz kumali sistem.Babam 3. hanim ile birlikte yasamakta ve 85 yasinda. Annem ve 2. hanimi ise ogullarinin yaninda yasamaktaydi. yasamaktaydi diyorum cünkü ben annemi 6 haziranda 79 yasindayken kaybettim.Rabbim anneme Rahmet eylesin..

Bizi ailemizi üzen konuya gelince.Annem abimle birlikte yasarken , abim ticaretle ugrasiyordu. isleri geregi uzaktan akrabamiz olan dul bir bayandan faizle para almis fakat bundan ne annemin nede diger aile fertlerinin haberi vardi. Abimin isleri bozuldu ve iflas etti. Babam borclarin ödenmesinde abime yardim etti .bu dul bayanin parasi konusundada birazina yardim etti ve büyük cogunlugu hala duruyor.abim ise iflasdan sonra ticaretten elini cekip devlet memurluguna girdi. simdi sadece kendi gecimini sagliyacak kadari eline geciyor.

Annem hayattayken bunu kendine cok sikinti ederdi.canim annem bu yükle gitti. Bu dul bayan annemin cenazesine geldiginde ablamlar ondan annem icin helallik istediklerini ve borcun arkasinda biz kardeslerinin oldugunu söylemisler.
Ama bu bayanin agzindan helal ediyorum sözü cikmamis. Babamdan rica ettik babam ben vermem abinin borcu diyor. Abim ise borc benim . helal etsede etmesede bu annemi baglamaz borclu olan annem degil benim diyor.

Biz 5 kiz kardes üzüntü icerisindeyiz sanki annem orda rahat degil sikinti icerisinde gibi.Annem ölümünden önce abimi ve cocuklarini kizlarina emanet etmisti.Biz kizlar caresiziz. ödemek icin babamdan gelecek miras payina umut baglamisiz.Miras payi diyorum cünkü zira babam hayatta oldugu halde cocuklarina miras icin bi miktar para beyaninda bulundu ve bunu bir daha talep etmiyecegimze dair imza karsiligi verecegini söyledi. Abim ise buna karsi. Bizlere kimse babama imza vermesin borc benim kimse karismasin diyor.

Simdi sunu sormak istiyorum .Parayi alan annem olmasada bu bayanin helalligi gecerlimi??. Bu konuda annem orda huzursuz hak ve helallik durumuna düsermi ?? Rabbim bu yüzden ona azap edermi ???

ALLAH rizasi icin bilgisi olan lütfen cevap yazsin.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim.
Allah rahmet eylesin Allah ahirette iyi hal nasip etsin inşallah.
Borç kimin üzerine ise sorumlusu odur.
Değerli anneniz kul hakkı ve borç sorumluluğunun farkında olduğundan çok sıkıntı yapmış.
Benim Annem de öyle sizi anlıyorum.
Borc alinan hanimin Annenizin üzerinde bir hakkı var mı ?
Yok ise İçiniz rahat olsun.
Inşallah kısa zaman da borçlarınızi oder huzura kavursunuz Allahın izniyle kardeşim.
Allah size ve tüm kardeşlerime ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin.

gurbet

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
O bayan uzaktan akrabamız oluyor. Annem hayattayken defalarca kadına ödeyecez, eğer ödemessek helal etme demişti. Annem etraftan da duyuyordu kadının beddua ettiğini.abim ve çocukları için korkuyordu. Neticede oda o evde yaşadığı için, o evin geçimini abim sağladığı için şimdi bu korku bizleride sardı. parayı alan abim ama eve rızk getirende abim ölmüş annemin rızk dan yediği için bu borç dan mesul olmasından korkuyoruz... NOT... o bayan genç yaşta dul kalmış yetim çocuklarını büyütmüş. lakin abimle olan alışverişini faiz üzerine yapmış. Şimdi faiziyle beraber parasını istiyor

Selâmün Aleyküm kardeşim.
Allah rahmet eylesin Allah ahirette iyi hal nasip etsin inşallah.
Borç kimin üzerine ise sorumlusu odur.
Değerli anneniz kul hakkı ve borç sorumluluğunun farkında olduğundan çok sıkıntı yapmış.
Benim Annem de öyle sizi anlıyorum.
Borc alinan hanimin Annenizin üzerinde bir hakkı var mı ?
Yok ise İçiniz rahat olsun.
Inşallah kısa zaman da borçlarınızi oder huzura kavursunuz Allahın izniyle kardeşim.
Allah size ve tüm kardeşlerime ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin.
Aleyküm selam toz duman kardeşim. Verdiğin cevap için ALLAH razı olsun sizden

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Ben İstanbul'da yaşıyorum annem ise bana 210 km bir mesafede yaşıyor babamla beraber. Ben de İstanbul'da çalışıyorum, bir akrabamdan 50.000 TL aldım ama kötü duruma düştüm ödeyemiyorum, elbet buna annem de üzülür babam da, neticede ben onların evladıyım lakin onların benim adıma üzülmeleri ve dahi hastalanmaları, manevi sıkıntıya düçar olmaları normaldir. Lakin bu hal, borç ödeme noktasında annemi de, babamı da mes'ul (hak) kılmaz. Borcu ben almışsam borcu ödemek de benim üzerimedir. Annem de babam da bundan mes'ul olmazlar.

NOT

Böyle durumda, babanın ve annenin durumu müsait ise oğullarına yardımcı olabilirler...

Ki bunun tersi de olur, baba ya da anne borçlanır, bu sefer de çocukları onlara yardımcı olur...

Bu ayrı bir husustur... Ki bu da yapılmalıdır müsaitlik varsa, çünkü Kur'an'da bir emir olarak da bunlar ifade edilmiştir.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Hilmi abi faiziyle istenilen borcu nasıl yapalim. Bu konuda benim de sıkıntım var.

gurbet

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
verdigin bilgiler icin Allah Razi olsun ihvan kardesim.verilen cevaplara bir nebze olsun rahatladim.insallah

Üst Alt