• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Gusül abdesti soru-cevap

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,841
GUSÜL ABDESTİ HAKKINDA SORU-CEVAP

SORU-Selamin aleyküm. Ben üniversitede rapor almak için kolumda bir sey yokken kolumu alçıya aldim. Evdekilerde kolum catlak diye biliyolar. 1 hafta durması lazim o yuzden. Ben gusülu nasil alicam ?

-Aleykümselam, alçıyı çıkarıp gusülünü alacaksın. Zaten yaptığın şey caiz değil.

SORU-Anladim peki neden caiz degil. Daha dogrusu hangisi. Yalan soyledim evet omu ?

-Evet kardeşim, başkalarını kandırman caiz değil. Ayrıca bu yalan senin cünüp dolaşmana neden oluyor değil mi

SORU-Selamün aleyküm hocam gusül abdesti alırken niyet ediyoruz üç kere ağza üç kerede burna su veriyoruz ardından namaz abdesti gibi abdest alıyoruz aldıktan tekrardan suyu ağzımıza ve burnumuza vermeden başımızdan başlayarak sağ ve sol omuzumuza dökerek bütün vucudu yıkayıp çıkıyoruz bu doğrumu ama bazıları diyorki niyet edip önce namaz abdesti gibi abdest alın sonra farzına geçin yani diyorki namaz abdestini al sonrasında tekrardan suyu 3 kere ağzına ve burnuna alarak başından başlayarak sağ ve sol omuzundan bütün vucudu yıkamak şartıyla bitir hangisi doğru .

-Aleykümselam kardeşim, yukarıdaki yazıda anlatılıyor, orada yazdığı gibidir.

SORU-slm hocam gusüle girerken bismillahirrahmanirrahim demek yeterlimi birde içimizden veya sesli niyet etmekte bi sorun varmı nasıl niyet etmeliyiz doğrusu nedir ( tşk şimdiden)

-Slm, gusülde niyet sünnettir. İster dille söyleyerek, ister kalben yapılabilir. Her ikisi de geçerli olur.

SORU-Hocam selamın aleyküm benim ailem alevi ne abdest ne gusul alırlar ben aliyorum bugün sabah ihtilam oldum onlardan çekindiğim için hamama gidip gusül alırım orda da ağza burna su verip havuza dalarım hocam ben bugün gittim suya ilaç atmışlar 3-4 gün böyle suyun rengi bulanık kalcak dedi abi bende Ağza burna su verip havuza daldım sizce gusül kabul olur mu?

-Aleykümselam kardeşim. Girdiğin suda necaset yani pislik yok anlaşıldığı kadar. Öyleyse ağzı-burnu yıkayıp deniz, havuz gibi su kütlesine girmekle gusül alınmış olur.

SORU-Suyun rengi değişmisti yani hocam üst kısımları görebiliyorsun ama aşağı göremiyorsun suyun rengi değişmiş gibiydi

-Değerli kardeşim suyun rengi değişmiş ise suyun rengini neyin değiştirdiğini bilmek gerekir. Sen kendin bakıp değerlendireceksin suyun içinde necaset var mı yok mu bakmak lazım!! Havuzun temiz olduğuna emin olamıyorsan Yaz günüdür mecbur kaldın mı bir hortumun ucundan akan soğuk suyla veya 5lt lik bir plastik bidon suyla, hatta bir musluktan bile insan gusul alabilir.

SORU-Hocam merhaba ben gece saat 12 gibi gusulümü (el) ile bozdum ve 15-20 dk sonra uyudum sahura uyandığımda ise 20 dk falan vardı ve çok uykum vardı az bir şey yedim ve çok uykum olduğu için hemen uyudum. Sabah 11-12 gibi uyandım ve gusül aldım ama orucuma devam ettim gusulsuz oruç tutulur mu tutulmaz mi bilmiyorum ve öğlen namazından önce gusül aldım, namaz kıldım. O gün ki orucum sizce kabul olmuş mudur yoksa günah mı işlemişimdir sizce. Hocam yaşım ise daha 16-17 sizce kabul olur mu hocam lütfen cevaplarsaniz sevinirim hocam inşallah kabul olmuştur.

-Merhaba kardeşim, bir daha aynı şeyi yapma kardeşim. Mübarek ramazandayız, günü ayrı faziletli gecesi ayrı faziletli. Şimdi fıkhen cünüp olarak oruca başlanır ve devam edilir. Ama bu ruhsat keyif için değil zorda kaldığın zamanlar içindir. Yani cünüp olursun ama gusül almak mümkün olmaz imsak gelir o zaman orucuna niyet eder ilk fırsatta hemen gusülünü alır. Neyse senin orucun sahih olur ama ramazana hürmet lazım…

SORU-Selamın aleyküm hocam boy abdesti alırken aklıma değişik şeyler geliyor örneğin bir kadın diyelim bu abdestimizi alırken tekrardan başa dönememize gerek var mı veya öyle alsak abdestimşz geçerli olurmu

-Aleykümselam kardeşim, akla gelen şeylerle gusül abdestinin alakası yoktur. tekrar başa dönmeye gerek yok.

SORU-Hocam ben biyerde okudum, banyoya girmeden evvel besmele cekin cekmeden girerseniz agzinizi hic kipirdatmadan icinizden soyleyin sonra gusul abdesttinize niyet edip alin diyordu neden oyle anlatirmisin dogru mu acaba?

-Cünüpken gusül için banyoya girdiğin zaman niyet edersin ve besmele yerine Bismillahilazim demek daha doğru olur. Çünkü besmelenin Kuran’dan bir ayet olduğu düşünülerek cünüpken söylenmemesi görüşü vardır. Ayrıca niyet ve besmele gusülde şart değildir. Bunları kalben de yapabilir veya yapmaya bilirsin. Niyet ve besmele sünnettir. Ancak dediğim gibi en iyisi kalben niyet edip Bismillahilazim diyerek gusülünü alırsın.

SORU-Hocam ben sadece gusülde niyet edip farzlarını yapıp banyodan çıkıyorum. Başlığı okudum ama ben yinede size sorup emin olmak istedim. İyi günler 🙂
-Farzlarına göre veya sünnetlerine de uyarak gusül alabilirsin. Her ikisi de geçerlidir. Ancak sünnetlerine uyarak alınan gusül daha faziletlidir, sünnete uymanın sevabı vardır.

SORU-Hocam suan orucluyum gece ruyalandim kalktım banyo yaptım. yanlız burnuma su çekerken gözlerim bile yaşardı burnumun köküne kadar su girdi ama boğaz borumdan miydeme su kacmadigina eminim.afedersiniz ama hatta boğazım temizlensin diye tükürük bile çekerek attım orucun bozulmusmudur. Hocam birde diğer sorum tahret alınca yada banyo esnasında taharet yerlerine su tutunca içeriye su kacarmi oruç bozulur mu, teşekkürler.

-Burnuna su çekerken orucu bozma kastın olmadığına göre orucun geçerlidir, devam edebilirsin. Taharet alırken veya banyoda o şekilde oruç bozulmaz.

SORU-Merhaba hocam ben gusül abdesti aldım fakat ertesi gün nedense namaz abdestinde bir şeyi unuttum zannediyorum. Tekrar mı gusül abdesti alayim ve ben burna su aldım ve sümkürdüm bir şey olmaz değil mi?

-Merhaba kardeşim, gusül ve namaz abdesti farklı şeyler. Namaz abdestinde birşeyi unuttum diyorsun, unuttuğun şey farzlardan değilse sıkıntı olmaz. Ama namaz abdestini eksik veya yanlış aldıysan ve bunu farkettiysen abdestini ve namazını iade edersin.

SORU-Hocam benim peniste eğrilik var doktora gittim, sertleştir düzelt 10 dakka tut dedi, bende lavobada sertleştirmeye çalıştım sonra baktım olmuyor bıraktım. O zaman idrarımı yapıyordum bende korktum meni gelirse diye, sonra baktım beyaz yapışkan bir sıvı geldi idrarla, gusül gerektirir mi?

-Meni haricinde gelen sıvı için gusül gerekmez. Şart değil ama fırsat ve imkan varsa her banyo sırasında gusül almak iyi olur. Gusül gereksin veya gerekmesin her duşa girdiğimizde gusül alıp çıkmak ve bunu alışkanlık haline getirmek iydir.

SORU-Hocam alerjim olduğu için sürekli burnum akıyor ve sürekli iki delikten biri tıkalı. Gusül alırken dakikalarca tıkalı burnu açmak için uğraşıyorum fakat bir yararı olmuyor. Tıkalı şekilde su çekmeye çalışıyorum fakat öyle de su ya girmiyor ya da çok az giriyor. “Allah’ım sen affet, kabul et” deyip devam ediyorum gusül almaya. Sizce bu şekilde alınan gusülde bir sorun var mıdır?

-Sorun yok, bu şekilde alabilirsin gusül abdestini.

SORU-Hocam Selamın aleyküm ben oruçlu değilim Ramazan ayında iftar dan sonra cinsel istegimizi gerçekleştirebilir miyiz?

-Aleykümselam, meşru yollardan cinsel ihtiyaçları karşılamak helaldir kardeşim.

SORU-Hocam Selamın aleyküm ben gece rüya gördüm kalktığımda sehvetlenme vardı ama meni gelmemişti biraz geç gittim lavaboya meniye bakmaya akşamdan kalma bir islaklik vardı o olabilir ama fazla islaklik yoktu dedimki kurusun hani belli olur kalktığimda sabah iç çamaşırımda kurumuş meni izine rastlamadım gusul almam gerekir mi yine?

-Aleykümselam, birşey yoksa demek ki cünüplük olmadı, cünüplük yoksa gusül gerekmez.

SORU-Hocam selamın aleyküm ben cünüp oldum guslü hamamdaki havuzda almayi planlıyorum havuz biraz küçük tahmini olarak 10-20 m2 birsey zaten kimse fazla girmiyor orda niyet edip ağza Burna su versem ondan sonra suya dalsam gusül olur mu?

-Aleykümselam, madem hamamda alacaksın niye akan suda almıyorsun. Mecbursan cünüplükten temizlenmek için havuzda alırsın ama akan suda alma imkanı varsa onu tercih et.

SORU-Hocam Merhabalar ben gusül abdesti alıcam fakat şort giycem biraz kısa ama cinsel uzvu kapatıyor o şortla gusül alabilir miyim?

-Merhaba kardeşim, şortla gusül abdesti alabilirsin.

SORU-Selam aleyküm hocam size bir sorum olacak,bazen uzun süre insan boşalmadımı veya herhangi bir ilişki durumuna girmedimi insan büyük abdestini yaptığında ve genelde kabızsa zorlama esnasında az miktarda beyaz sıvı erkeklik organından gelebiliyor o zaman insan cünüp oluyormu.Bu arada hani yazmışsınız ya yüksekten atlarken veya ağır birşey kaldirmayla insandan meni gelse abdest bozulmuyormuş.büyük abdest yaparkende bazende böyle oluyor zorlamayla ama öyle katı gelmiyor su gibi ama beyaz artık mezi mi,meni mi diyoruz buna ama isteyerek yapılan birşey değil genelde uzun süre boşalmadım mı olur zorlanma esnasında? Hocam umarım doğru anlattım. Saygılar.

-Aleykümselam kardeşim, şehvetsiz olarak zorlanmayla gelen meni gusulü gerektirmez. Kaldı ki senin anlattığın büyük ihtimalle “vedi”. O da gusülü gerektirmez. Bu durum sık sık oluyorsa doktora görünmende fayda var.

SORU-Selamun aleyküm hocam

1 Gusül abdesti almak için banyoya giriyoruz ama arada dışardan birisi bir soru soruyor diyelim buna cevap verelim mi yani kısacası dışardan konuşturdular cevap verelim mi sonuçta gusül abdesti alıyoruz.

2 Hocam yakında asker olacam banyo esnasında beni konuşturdular veya bir arkadaşım bana baktı veya yanımda durdu gusul gecerli olur mu. Saygılarımla.

-Aleykümselam kardeşim,

1-Mutlaka cevap vermen gerekiyorsa verirsin.
2-Askerlikte bulunduğun şartlara bağlı olarak banyo imkanların değişik olabilir. Serbest veya sıkışık olarak banyo yapmak zorunda kalabilirsin. Banyo sırasında peştemal gibi bir örtüyle olursunuz zaten o nedenle bahsetiiğin olasılıklar gusülü etkilemez, konuşmak zorunda kalırsan da konuşursun.

SORU-Selam hocam size birkaç soru soracaktım. Yukardaki gusül ile ilgili yazılanları hepsini ezberledim ama sormak istedigim konular var.
Sadece gusül abdestinin farzlarını alırsak banyodan çıktığımız zaman namaz kılabilirmiyiz. Veya banyodan çıktık üstümüzü giydik tekrar lavaboda namaz abdesti almalımıyız namaz kılmak için.
Sadece farzlarını alırken banyodan çıkmadan önce ağzımızı ve burnumuzu yıkama işlemini 3 defamı tekrarlamalıyız.bu arada ağız yıkanırken baş parmakla veya işaret parmağıyla dişleri sürtmek şart mı.
Hocam banyo ettik çıkarken ağzımızı yıkadık burnumuzuda yıkadık (ama ağzımızın ve burnumuzun yıkanması esnasında yere dökülen sular ayaklarımıza veya bacaklarımıza sıçradı diyelim su tutalım mı? buralarımıza veya vücudumuza?
Zamanın kısıtlığında alınan abdestte baş ve omuzlara 1 sefer mi su tutmalıyız 3 sefer mi su tutmalıyız.
Son olarak sünnetlerinede uyularak alınan abdestte baş ve omuzlara su tutma işleminde sürtme ve ovma her 3 döküşte tekrarlanmalı mı veya 1 sefer tekrarlamak olur mu.
ŞİMDİDEN allah razı olsun sizden HOCAM. Cevaplarınızı beklemekteyim saygılarımla.

-Aleykümselam kardeşim.
1-Gusül abdestini ister farzlarına uyarak, ister sünnetlerine uyarak almış ol, bu abdestlerle namaz kılabilir, normal abdest gerektiren bütün ibadetleri yapabilirsin.
2-farz olan ağzı burnu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Birer defa yıkamakla kuru yer kalmadığına şahsen ben tam emin olamıyorum. O nedenle ağzımı ve burnumu üçer defa yıkarım. Ayrıca daha iyi temizlenmiş olur. Yani ister birer defa ister üçer defa yıka gusül geçerlidir ama kuru yer kalmaması lazım o nedenle üçer defa yıkamak, yıkarken özen göstermek daha iyi olur. Parmakları dişler sürtmek şart değil ama mümkünse gusüle başlamadan veya yıkanırken dişleri misvaklamak veya fırçalamak daha iyi olur. Böylece diş aralarında kırıntı v.s varsa temizlenmiş olur.
3- Tabi gusül tamamlandıktan sonra en son çıkarken ayaklara ve bacaklara su tutmak iyi olur. Birşey sıçradıysa bile giderilmiş olur.
Şimdi üçüncü ve dördüncü sorulara şöyle cevap verelim. Hem tekrar olsun.
Zaman kısıtlıysa demek ki farzları yerine getirip gusülü tamamlamamak istiyoruz. Buradaki şartlar, ağızı ve burnu kuru kalmayacak şekilde yıkamak, bütün bedeni aynı şekilde hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Bunları yerine getirdiğinde gusül tamamlanmış olur.
Sünnetleriyle beraber alıyorsan önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır.

SORU-Hocam selamın aleyküm akşam ile yatsı arasında gusül alınır mı?

-Aleykümselam kardeşim, gusül ihtiyacı olduğu her an, her zaman gusül alınır.

SORU-hocam selamın aleyküm gusül alırken tırnak arasındaki kirler gusle engel midir ben temizlemeye çalışıyorum ama engel mi değil mi takıldım arada kalıyor suya koyup çıkarıyorum

-Aleykümselam kardeşim, sünnete uygun olanı, bu tür kirleri iyice yıkadıktan sonra gusletmektir. Yani tırnaklar kesilir, mümkün olduğu kadar temizlenir. Yaptığın iş dolayısı ile tırnakların altına, içine doğru bir kir varsa buna aşağıda anlatıldığı şekilde cevaz verilmiştir.
Derici ve boyacının tırnaklarına ve tırnak altlarına bulaşan boya ve benzeri şeyler, tırnak aralarına giren çamur, toprak. Suyun geçmesini engellerse de, ilim adamlarının çoğu bunda zorluk bulunduğunu dikkate alarak cevaz vermişlerdir. O halde bu konuda da zaruri (kaçınılması çok zor) halleri genel hükmün dışında tutmak gerekir. Çünkü Şer’î kaidelerde bu kapıyı açık tutmuştur.

SORU-Selaminaleykum hocam ben gusul alırken burnuma şu çekince bazen hapsuruyorum bu gusulu bozar mi? Birde ben hala kovayla gusul almıyorum, dışta alıyorum sunnetiyle birlikte herysey bitince her yerini yikiyorum kabul olur mu?

-Aleykümselam kardeşim, hapşırmanın gusül ile ilgisi yoktur. Gusülü bozmaz. Nerde alırsan al şartlarını yerine getirdikten sonra alınan gusül geçerli olur.

SORU-Esselamü aleyküm hocam. Ben bilerek cünüp oldum. Öğle namazı vaktiydi, askerdeyim ve banyo sırası olduğundan. Öğle namazı geçti. Eda edemedim. Cem edeceğim lakin bilerek cünüp olduğumdan . Ne yapacağımı bilemiyorum.. Bi aydınlatırsanız sevinirim.. Saygılarımla…

-Aleykümselam kardeşim, tevbe edersin öğle namazının farzını ilk fırsatta kaza edersin….

SORU-SelamunAleyküm. hocam gusül abdesti alırken iğne ucu kadar yer kuru kaldıysa ve bunu biz unutsak veya bilmesek namaz kılsak namaz kabul olurmu olmaz ise günah olurmu?

-Aleykümselam, unuttuysan gusül geçersiz olur. Bilmeden olduysa dikkat etmedin, özen göstermedin demektir. Herşeyi usulüne uygun ve dikkatli yaptın, yinede senin bilmediğin, hiç farketmediğin bir eksiklik olduysa Allah c.c nün merhameti sonsuzdur.

SORU-Banyoda normal sabunla yıkandıktan sonra niyet edip. 3 kere agıza burna sag ve sol omuza su versek gusul abdesti almıs olurmuyuz yoksa tekrar dan tum vucudu yıkamak gerek mı

-Sabunla yıkanırken vucudun her yerine su deydiğse ağız ve burnu yıkadıktan sonra gusül abdesti almış olursun.

SORU-Selamunaleyküm dilimde yara çıkmış böyle kabarmış bişey deyince dilime yanıyor bu şekilde boy abdesti aldım ama ben çıktıktan sonra farkettim boy abdestimi etkilermi, boy abdesti aldım ama cünüpken dokunduğum yemeklere dokunup yiyemiyorum sanki boy abdestimi etkileyecek düşünüyorum onu yedikten sonra tekrar cünüp olacakmış gibi hissediyorum böyle bişey olurmu boy abdestimi etkilermi yiyebilirmiyim bide boy abdesti alırken burnuma su çektiğimde her defasında sol elimle sümkürüyorum bu doğrumudur.
Elimin bazı yerleri hafif sıyrılmış bu boy abdestimi etkiler mi.
Bide kulağımı temizlediğim halde bir yerinde kir kalsa bu da etkilermi boy abdestini
Son olarak elimi sıvı sabunla yıkıyorum elimizde köpük kalıyor bu şekilde ağzımıza su verip yuttuğumuzda bide burnumuza su çektiğimizde köpükte gittiyse buda boy abdestini etkiler mi.
Boy abdesti alıyordum bedenimi yıkama kısmına geçmiştim banyonun kapısı çaldı 2 kez ayrı ayrı dakkalarda korktum ben bu boy abdestimi etkiler mi
Bide boy abdesti alırken bedenimi yıkama kısmında burnum aktı bide burnumun içine birde ağzıma su kaçtı bu da boy abdestimi etkiler mi
bide boy abdesti alırken bedenimi yıkama kısmında ağzıma su kaçarken yere tükürmüştüm tükürdüğüm yerde orda vücudumu yıkamaya boy abdestimi almaya devam ettim buda boy abdestimi etkilermi bunlardan dolayı böyle oldu diye tekrardan boy abdestimi almam gerekirmi şimdiden teşekkürler.
Erkeklerde makat bölgesindeki kılları kesmemiz gerekir mi uzunluğu boy abdestini etkilermi yada başka bölgedeki kıllarını kestiğimiz yerde kıl parçacıkları kaldıysa o kesilmediyse o boy abdestini etkiler mi ALLAH razı olsun.

-Aleykümselam güzel kardeşim sen gusül abdestini yanlış anlıyorsun herhalde veya hastalık derecesinde vesvese yapıyorsun. Gusül abdestini aldıktan sonra sadece cünüp olduğunda gusül abdestin bozulur. Gusülün amacı cünüplükten temizlenip hem fiziki hem manevi olarak rahatlamaktır. Gusülün şartlarına uygun olarak abdestini alırsın, hepsi Bukadar bahsettiğin şeylerin hiç birinin gusülle alakası yok, gusülü etkileyecek birşey yok. Sen gereksiz yere vesvese yapıyorsun. Gusülünü güzelce al o etkiler mi, bu etkiler mi diye kendine sıkıntı yapma. Gusül abdestin ancak cünüp olduğunda bozulur. Vesselam.

SORU-Selamın Aleyküm hocam gusül abdestimizi aldıktan sonra namaz kılıcaksak namaz abdesti almamız gerekiyormu ?

-Aleykümselam boy abdesti ile namaz kılınabilir kardeşim.

SORU-Gusul alirkenn yellenmek guslu bozar mi

-Bozmaz…

SORU-Ben once avret yerlerini yikiyorum sonra vucudumda kuruyer kalmiyacak sekilde yikaniyorum sonra üc agzima uc burnuma su aliyorum üç basima ucerde omuzlarima su dokuyorum ayaklarimi yikiyorum doğru mu sizce

-Gusülün şartları açısından doğru… Yani gusülün asgari şartlarına uymuş oluyor. Gusül geçerli olur. Fakat ağzını, burnunu yıkayıp başına ve omuzlarına su dökmeyi avret yerini yıkadıktan sonra yapsan daha doğru olur. En son bütün vucudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkarsın. Böylece sünnete uymuş olursun. Yukarıdaki yazıyı dikkatle okursan tam olarak nasıl alınacağı yazıyor. Fakat bu şekilde de gusül alınabilir. Ağzını, burnunu ve bütün vucudunu yıkamak gusül için yeterlidir.

SORU-3 ağzima 3 burnuma sonra 3defa sağ omuzuma 3 sol omuzuma, sonra 3 defa başıma su dokuyorum guslum kabul olur mu?

-Bütün vucudunu da hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkayacaksın. Sadece omuzlarına ve başına su dökmekle gusül olmaz kardeşim.

SORU-mrb,gusüle niyet edip 3 ağızıma 3 burnuma 3 defa başıma 3 sağ ve sol omuzlarıma su döküyorum sonra normal namaz abdesti alıp tekrar 3 er kez baş ve omuzlarıma su döküyorum.doğru mudur yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

-Merhaba kardeşim. Niyet ediyorsun, 3 ağzına, 3 burnuna su alıp temizliyorsun,sonra normal namaz abdesti alıyorsun. Bundan sonra 3 er defa sağ-sol omuz ve başına su döktükten sonra bütün bedeninin her yerini hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorsun. Böylece gusül tamamlanmış olur.

SORU-Sayın admin, aldığım gusül sizce doğrumu banyoya girip gusle niyet edip üç kere ağza su verip gargara yapıp tükürmek,sonra üç kere burna su çekip her defasında sol el ile sümkürtmek , sonra hiç kuru yer kalmayacak şekilde vücudu yıkıyorum, yalnız ben normal olarak gusül abdesti almak için giriyorum cünüplük(haşa) değil aldığım gusül şekli sizce doğrumu ?

-Aldığın gusül doğrudur ve geçerlidir. Gusül abdesi almak için mutlaka cünüp olmak gerekmez normal banyo ihtiyacı olduğunda da gusül abdesiti alınabilir. Bunu alışkanlık yapmak, her banyoda gusül abdesti almak çok güzel olur. Aldığın gusül abdesti şekli doğrudur. İstersen sünnetlerine uygun da alınabilir.

SORU-Gusüllendikten sonra ayamda kir kaldığını fark ettim gusül abdestim kabul olmus mudur?

-Kir kaldığına göre oraya su değmemiş demektir. Abdestin eksik olmuştur. Yenilemen lazım.

SORU-mrb ben banyo yaptıktan sonra nıyet edıyorum namaz abdesti alıp 3 kere basıma 3 kere sag ve sol omuzuma su dökuyorum dogrumu yapıyorum gusul abdestını.

-Merhaba kardeşim, banyo yapmış ve namaz abdesti almış oluyorsunuz. Ama gusülün farzlarını yerine getirmeden nasıl olur? Alttaki açıklamada herşey ayrıntılı olarak yazıyor. Lütfen dikkatle okuyun. Bilmeden cünüp dolaşmış olmayın. Gusül niyetiyle banyoya girdiniz, yıkandınız temizlendiniz, hiç kuru yer kalmadı. Ağzı ve burnu yıkadıktan sonra ancak gusül tamalanmış olur. Ondan sonra normal abdest alırsınız.

Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

SORU-Gusul alirken komple çıplak olarak alirsam gecerli olur degil mi ?

-Çıplak olarak gusül almak geçerli olur fakat şort, peştemal v.s kullanmak takvaya daha uygundur.

Alıntıdır.
 
Üst Alt