Fitne çıkarmak haramdır

beydeba

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
285
Tepkime puanı
20
Fitne çıkarmak haramdır.

İnsanları sıkıntıya sokan fitnelerden uzak durmalı. Her fitne bir parçayı götürür. En sonunda eser kalmaz. Onun için dine hizmet etmek yani insanlara iyilik etmek isteyen evvela kendine hizmet etsin. Yani kendini hesaba çeksin. İtikadı doğru mu, yediği içtiği helal mi?
Ehli sünnet âlimleri ne bildirmiş, kendi ne yapıyor? En tesirli hizmet, güzel numune olmaktır. Yol tabelası gibi olmaktır. İstikameti gösterir ancak konuşmaz.

Allah için olmayan malı sırtlanmak hamallıktır.
Kaza ve kader değişmez, ancak dua değiştirir, onun için herkesten dua almaya bakın. Kendini hak ile meşgul etmezsen, bâtıl seni işgal eder. Hak, ehl?i sünnet itikadını öğrenmek ve tatbik etmektir.

Bir şey ne kadar kıymetli ise düşmanı o kadar çoktur. İman çok kıymetlidir. Bu yüzden düşmanı da çoktur.

Muteber olan sondur. Son nefeste "Allah" diyeceği yerde, "Aman kurtar beni doktor!" diyen tehlikededir. Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Hep abdestli duran, son nefeste Allah diyerek ölür.

Hasta olan, ilaç kutularını raflara dizse, ilaçları kullanmadığı müddetçe ne faydası olur? Ehli sünnet âlimlerinin kitaplarını rafa dizip okumayan veya okuduğu halde amel etmeyen nasıl düzelir ki?

Bu dünya hayaldir. Doğum ile ölüm arasında kısa bir mesafedir. Bu dünyadakilerin hiçbirisi bize ait değildir. Bize ait olmayan şeyle övünmek akıl kârı değildir.Hepsi burada kalacaktır. Sadece varsa imanı ve ibadetleri gider.
 

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
14 Şubat 2015
Mesajlar
1,512
Tepkime puanı
10
Allah korusun, terim'i bile kötü ve korkunç!
"Fitne adam öldürmekten şedittir..!" (Kur'an-ı Kerim)
Fitnenin ne menem bir şey olduğuna dair bu ayet yeterlidir sanırım..! Rabb'im bizleri her türlü fitneden ırak eylesin...
 
Üst Alt