Finike,de Ekonomi

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,154
Finike > Ekonomi

Ekonomi
Finike ilçesi ve çevresinde hakim olan ekonomik yapı tarımsal karakterlidir ve varolan ticaret ve sanayi de tarımsal yapıya dayanmaktadır. Yörede en büyük geçim kaynağı turfanda sebzecilik ve narenciyedir. Yörede tarımın ve turizmin mevsimlik oluşu, farklı zaman dilimlerinde yoğunluk kazanmaları yörede yeni gelişmeye başlayan turizmin, tarıma alternatif bir gelir kaynağı olmaktan ziyade, bir ek gelir kaynağı olabileceğini göstermektedir. Bu da yöre tarımın ve turizminin birbirlerini mevsimsel özellikleriyle dengelemesi, yörenin mevsimsel işsizlik sorunun kısmen çözülmesi demektir.

Toplam turunçgil üretiminin yaklaşık % 82 si portakaldır.Türkiye,portakal üretiminin yaklaşık 1\3 nü teşkil etmektedir.Antalya en önemli turunçgil yetiştiren iller sıralamasında İçel ve Adana dan sonra 3. sırada yer almakla birlikte Türkiye portakal üretiminin yaklaşık yüzde 82 si Antalya'dan karşılanmıştır.

Finike, gerek iklim koşularıyla,gerek coğrafi özellikleriyle, gerekse toprak yapısıyla tarıma özellikle seracılığa çok uygun şartlar taşımaktadır.Finike ve çevresinde seracılık gelişmiştir .Hatta Türkiye'nin turfanda ihtiyacının yüzde 60'ı Finike ve çevresinden elde edilmektedir. Finike körfezinin çok temiz ve durgun suları vardır. Ayrıca Alakır çayı ilçenin Kumluca sınırını çizerek Finike körfezine dökülür.Bu sayede ilçe merkezi yakınındaki deniz suları,tatlı su ve deniz balıklarının yaşayabilecekleri bir ortam oluşturmuştur.Aynı zamanda Finike marina,Finike'nin coğrafi ve kültürel konumuyla yat turizmini birleştirerek,ilçemiz ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır.
 
Üst Alt