faiz ve borçtan nasıl kurtulurum?

hamdolsun

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm arkadaşlar. Konuya nasıl başlayacağım bilmiyorum şu an aktif bir işyerim var ve aşırı borçlandım, bankalara, alışveriş yaptığım firmalara ve bu borçlar her geçen gün çığ gibi büyüdü ödeyemeyecek hale geldim ve ödeyemiyorum. çok dardayım ama çok pişmanım keşke küçük işyeri olsaydı, faizle sağ sola borçlanmasaydım ama elden gelen bir şey yok geçmişe dönemiyoruz. İşin kötü tarafı işler durgun, hiç para dönmüyor gece göndüz borcumu düşünüyorum. Nasıl öderim borcumu diye gece rüyalarımda uykudan kalktığım da hiç aklımdan çıkmıyor ama ödeyemiyorum da. Kul hakkı çok zor, özellikle firmalarımın borcunu kapatmak istiyorum iflastayım. ALLAH korusun intiharı bile düşünür oldum. Bana dua edin bir çözüm yolu gösterin dostlar, cevaplarınızı sabırsızlıklan bekliyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, maalesef bu faiz sadece seni değil bütün toplumu bir kabus gibi sarmış durumda. Aslında fazin dinimizce yasaklandığını, hem alan, hem veren için haram olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? Özellikle tefecilerin ve bankaların tuzağına düşmemek lazım. Oldu da düştük ne yapalım? Bugünkü şartlarda yapılacak pek fazla bir şey yok gibi. Bir şekilde o borç ödenmeli, hem maddi hem manevi olarak borç insanın canına okur. Faiz ödemek en can yakıcı bir cezadır aslında. Elden karşılıksız alınan borç gibi olmaz. Faizsiz eşten-dosttan alınan borç karşılıklı uzlaşma sonucu bir şekilde ödenir. Tabii onu da geciktirmek veya ödememek caiz değildir. İşte Allah c.c bize faizi yasaklarken aslında bizim hayrımıza hüküm veriyor.

Artık olan olmuş, giden gitmiş, ölmüşle olmuşa çare yok diyeceksin. Doğrudur fakat Allah c.c den ümit kesme, sürekli dua halinde ol inş. Böyle durumlar için bazı tavsiye dualar var. Alttaki linkleri tıklarsan duaları okuyabilirsin. Allah c.c yardımcın olsun. Bütün borçlulara ödeme kolaylığı nasip etsin.

Borçtan kurtulmak için dua

Borçtan kurtulmak için okunacak dua

Ciğerci

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgili Din kardeşim öncelikle durumuna çok üzüldüm.Ticaretten anlamam ama şunu biliyorum ki ölüm diye bir gerçek var.

Hepimiz öldüğümüzde döndürüleceğimiz yer Allah'a dır. Allahü tealanın karşısına intihar edenlerle birlikte döndürülmek mi iyi, yoksa sabredip razı olanlarla mı?
Allah'ın sana bundan önceki verdikleri gibi bundan sonraki vereceklerine de razı olaman gerektiğini aklından hiç çıkarma. Sırtını Allahü tealaya yasla sadece ona güven sadece ondan yardım iste ve sonuç ne olursa olsun razı ol. emin ol en hayırlısı budur. Rabbim senin için en iyi olanı takdir eder.
Sıkıldığında Allah'a hep dua et, unutma o sana senden daha yakın elbetteki halini görüyor ve sen her Allahım dediğinde oda sana buyur ya kulum diyor. Seni herkesten daha çok seviyor. Unutma ki gerçek kayıp sonsuz yaşamda olan öbür dünyalığı kaybetmektir.
Rabbim sana yardım etsin, sıkıntılarından kurtarsın sana ve bizlere ve Ümmet'i Muhammed'e hidayet, hayır, huzur, afiyet, bereket kurtuluş, barış, ve her türlü güzellikleri nasip eylesin.

hamdolsun

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAH razı olsun tşkler

Romantikssv

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Dunya zengiligi istiyorsan vakia suresini oku, belalara karsi bakara suresinin son iki ayetini oku, hastalik geliyorsa iki avcunun icine bildigin dualari sure ve ayetleri okuyup rahatsiz olan yerlerine sur, ciddi sifa icin bes vakit namazini cemaatle kilmalisin. Oncelikle borclarin icin yardim teskilatlarina basvur v.s. Hersey kismet meselesidir. hormetlerimle kivrak zeka herseyin ustesinden gelir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
rezzak.jpg

Dunya zengiligi istiyorsan vakia suresini oku, belalara karsi bakara suresinin son iki ayetini oku, hastalik geliyorsa iki avcunun icine bildigin dualari sure ve ayetleri okuyup rahatsiz olan yerlerine sur, ciddi sifa icin bes vakit namazini cemaatle kilmalisin. Oncelikle borclarin icin yardim teskilatlarina basvur v.s. Hersey kismet meselesidir. hormetlerimle kivrak zeka herseyin ustesinden gelir.
Gerçekten kıvrak zeka ile her şeyin üstesinden gelinir mi...?sırıtık.:,
Ben kendilerini ne kıvrak üstün zeka olduklarini sanan insanlar gördüm bir baltaya sap olamamışlardır.
Dua, Zikir tabiki gerekli ve bir ibadettir ama demem o ki:herkes ayağını yorganına göre uzatabilse idi Ne faizin ne de borçlarin ağına takılmazdı...
her kes haddini, hesabini, kabini , kapasitesini bilmeli..önce düşünüp sonra Faiz ve kredilerin mekanina taşın ma-li...

Allah'a şükür, rızkı artırır..Madem ki rızkı taksim eden O'dur, o halde şikâyet etmiyelim ben nerde hata yaptim diyerek ibret ders alarak inş. bir daha tekrarlamiyalim...
Rabbim sana yardım etsin, sıkıntılarından kurtarsın sana ve bizlere ve Ümmet'i Muhammed'e hidayet, hayır, huzur, afiyet, bereket kurtuluş, barış, ve her türlü güzellikleri nasip eylesin.amin..

Herkesin rızkı neden farklı?

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam

Rızka kefil olan Allah ken, darlıkta bollukta imtihan vesilesi iken lütfen biraz düşünün.. Krediye imza atarken ve iş yerini açarken fiilinizi vucuda davet ettiğiniz Hak’tı , şimdi sizi darlıkla imtihan ediyor diye lütfen yeise düşüp intihar düşünceleriyle kendinizi depresyona sokmayın.

Azada bolluğuda şükür etmeyi bilmeli, yoksa şu anki sahip olduklarımızda gidebilir bir gün elimizden, ve çok daha da zor durumlara düşülebilir.

Rabbim karşınıza halden anlayan insanlar çıkarsın inşallah.

Şu üç günlük dünyada yeter ki yeise düşmeyin, çünkü ümidini kaybedenin, kaybedecek başka hiç bir şeyi kalmaz ve ümitsizlik kapısı dardır. Kardeşim dua isteyin, dua edin ve çalışmaya devam edin. Darlıkta sınandığınız şu günlerde bir gün işlerinizin açıldığı bolluğa eriştiğiniz günlere ulaştırsın inşallah Rabbim.

Üst Alt