Eyy sevgili Sofii...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
pembegul.jpg

23.3.2007 tarihli mailini aldım.
Seni ne kadar da cok ozlemisim Sofii......
Keşke insanlar bu sözleri ömür boyu yanlarında taşısalar ya da her gün okusalar: “Hayatta sevilmek, sayılmak istiyorsanız ya sükut edin, ya da sükuttan daha güzel bir söz söyleyin”...
Artık günümüzde dinleme unutuldu gibi. İnsanlar kendi egolarıyla,kendi problemleri ile oyle kusatmislarki kendilerini...
nefisleriyle öyle dolular ki yalnız onlar konuşsun... Başkaları onları hep dinlesin,ovgu ile bahsetsin istiyorlar.. hihihihi
Dün, bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim. Onun bir arkadaşı geldi.Kadincagiz gırtlağına kadar kendisiyle oyle bir dolu idiki kendisini bosalma ihtiyaci vardi.... Acıdım. Mütemadiyen konuştu, konuştu.... Üzerime fenalık geldi..:_(D):
Zavallı insan. Bu bir nevi nefsin firavunlaşması değil mi? Bir söz söyle, biz de ibretle dinleyelim,ya da ibretlik halinden faydalanalim..hihi
Eskiler insanın iki kulağı, bir dili olmasını çok anlamlı bulurlardı. dinleyen daha cok ogrenir,olayi daha kolay kavrarmis...İki dinle, bir konuş misali...
Japonlar çok değerli bir insanı anlatırlarken O dinlemesini herkesten iyi biliyor.Sanki dinleme sanati ile bezenmis derler...di.
gecenlerde kitapciya gittigimde ;Güzel konuşma üzerine iki kitap, dinleme sanatı üzerine yirmisekiz kitabin olmasi dikkatimi cekti vesselam...

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Güzel bir yazi gecilmis yukariya...
Kur'an-i Kerim, nefsin hic bir sekilde "adalet"ten, "dogruluk"tan ayrilmamasini istemis ve bizi en sevdiklerimizle örneklendirmis, "Baban da olsa..." seklinde önemli bir ikazla uyarmis ve adalet'ten ayrilmamamiz emredilmistir...!!!
Lakin, hepimiz bu atmosferin icersindeyiz ki,
Hakli da olsa,
Nefsimize...
Yakinlarimiza...
Cok sevdiklerimize...
Asabemize...
Asiretimize...
Gelen elestirilere gözlerimiz, kulaklarimiz ve dillerimiz tamamen kapalidir...
Kapali olmakla kalmaz, dillerimiz büyük bir yargarayla da o "hakli söylemi, uyariyi" bastiran olur...
Aslinda biz böyle olmamaliydik...
Velev ki "babamiz da olsa" babamizdan taraf degil, "adalet"ten taraf olmaliydik... Rabb'im bize böyle emretmisti... Degil mi?
Öte yandan hic hak etmedigimiz övgüleri de elimizin tersiyle itmez bir de onlara sahiplenen oluruz... Onlarla kibirlenen oluruz... Bizim dünyamiz nefis alemimiz böyle...
Halbu ki Peygamberimiz:
Ögretmen ol...
Ögrenen ol...
Dinleyen ol...
4.sü olma helak olursun buyurmustur...
Biz yaygaralarla kisiliklerimizi tatmin etmeye calisiyoruz... Umumi durum böyle...
Lakin, saygiyla gipta edecegimiz Rabb'im'in sevdikleri güzel insanlar da yok degil...
Biz de onlardan olmamiz temennilerimle...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun..
"Sevgili Peygamberimiz sav. :
Ögretmen ol...
Ögrenen ol...
Dinleyen ol...
4.sü olma helak olursun buyurmustur..."

zaten 4. ne olabilir diye aklim almadi..affedin bu anlama engelisini...
ben de acaiibim vesselam.. hep soylenen sozlerden cook soylenmemis satir aralarina takilirim.. dusunr.. teffekur eder..anlamaya calisirim..
tsk.

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
BAŞKA BİR HADİS ŞÖYLE

(Ya âlim, ya ilim öğrenen, ya dinleyen veya bunları seven ol! Sakın beşincisi olma, yoksa helâk olursun [Taberani]

Fakat beşincisi nedir? bende bulamadım doğrusu

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sızım'a...

İlim dilencisi hadisi orjinal haliyle yazmış sağolsun...

Estağfirullah... Yooo oralara takılmak önemli tabi ki...

Hadisin tefsirini okumadım ama... Şunu ifade edebilirim...

Öyleleri var ki, insanlar arasında fitne ve fesat çıkarmak için her türlü cehdini, mücadelesini, aklını ve bilgisini bu meyanda kullanır...

Bazı insanlar çok zekidir... Ama zekiliğini kumarla beraber insanların cebinde alın terlerini nasıl alırıma kullanır...

Gıybetle meşgul olmak..

Dedikodularla meşgul olmak...

İftiralarla meşgul olmak...

İnsanlar arasında kin, adavet çıkarmak için akla hayale gelmeyecek planlar yapmak ve planların içersinde yer almak vs...

Üst Alt