• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Evlilil ve Kader: ya sectigimiz insan bizi istemiyorsa?

Hera01

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum.
Basta belirtmek isterim, klavyem yurtdisi klavyesi o yüzden okumakta zorlanirsaniz af buyurun.
Bi önceki yazilarda okumustum: Allah secmek istedigimiz tarzda insani evlenmek icin karsimiza cikarir ve Biz seceriz o adaylar arasindan diye. Bunu göz önünde bulundurarak sorum su: diyelim ki birini sectik, Aklimiz ve kalbimiz ile o insanla olmak istiyoruz. Ama o kisi sonunda bizi istemiyor ve üzülerek bizi birakiyor. Bu durumda aslinda o insan beni istememis oluyor, peki madem ben seciyorsam o insanin da kendi idaresi var sonucta. Ben evlenmeyi kalben cok istiyorum ve kendime göre kritlerim var Ama Tam BU kisiyle olabilir diyorum, olmuyor cünkü karsimdaki insan istemiyor. Ben o zaman nasil insan seceyim, onlar beni secmedigi halde. Cünkü hic yukarda yazdigim sekilde olmuyor. Hayattaki en büyük dilegim evlenip artik yuva kurmak Ama Allah karsima cikariyor, sonra olmuyor. Bunun sebebini aciklayabilir misiniz?
Hayirli aksamlar.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, sanırım sen Yüce Rabbimizin kullarına açıklamadığı sırlarını anlamaya çalışıyorsun. Rabbimiz c.c ilminin büyük bir bölümünü ve kaderle ilgili birçok sırrı açıklamamıştır. Bu sırları idrak edecek hatta tasavvur edecek güce ve yaratılışa sahip değiliz. Allah c.c'nün açıklamadığı ve kullarına bildirmediği, hatta hakkında konuşulmasını bile istemediği bir şeyi anlamaya çalışmak boşunadır. O nedenle yapmamız gereken en doğru şey Rabbimizi tanımaya çalışmak, daima tevekkül ve kadere razı olmaktır!!

Peygamber Efendimiz (asv) hadislerinde şöyle buyurmuştur:

"Kader hakkında konuşmayın, zira kader Allah'ın sırrıdır. Allah'ın sırrını açıklamaya kalkmayın."

"Kader hakkında fazla konuşmayın, çünkü sizden evvelkilerin çoğu ondan kaybetmiştir."

1 Alâuddin Aliyyül'l İbn-i Hüsameddin el-Hindi, Kenzü'l Ummâl, 1.cilt, s,132

2 Tirmizî, Kader, 1

erkan.akif

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum kardelşim.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Allah'ın(cc) takdiri nedir bilemeyiz. Kaderimizde neler vardır, kim nasibimizdir bizim için muammadır. Ama bizim vazifemiz bu muamma yani bilinmemezlik durumu içinde arayış ve çaba içinde olmaktır.

Evlilik ve boşanma ikisi de insan oğlunun kazanım ve kayıpları. Yani, yeri gelir evlilik bir kazanım olur, yeri gelir boşanma bir kazanım olur. Bazılarının kafasına takılabilir, evliliği anladık da boşanma nasıl bir kazanım olur, diye sorabilirler.

Şimdi Allah(cc) bizi öyle bir şekilde yaratmıştır ki, beklenti ve isteklerimiz sınırsız ama; elde etme ve arzularımıza ulaşma bir o kadar sınırlıdır. Evlilik yaşına gelmiş kadın ve erkek her bireyin istek ve arzusu kendi istek ve arzularına uygun birer eş bulup evlenmek. Ama malesef, çok azı bu istek ve arzularına ulaşır. Hele ki, istek ve arzuların tavan yaptığı, hayallerin çok büyük boyutlara ulaştığı bu zamanda. Bu nedenle evleneceğimiz eşi ararken, taviz verebileceğimiz ve veremeyeceğimiz koşul ve konuları iyi belirlememiz lazım. Ama bu da unutulmamalı ki, davul bile dengi dengine. İlk başta kendi taviz veremeyeceğimiz şartları iyi belirlemek. Mesela, dindar birisiysen bu konuda da kendin gibi dindar birisini bulman gerek. Aksi durumda çok sıkıntı çekersin. Dediğim gibi taviz verebileceğimiz ve veremeyeceğimiz koşul ve konuları iyi belirlememiz lazım. Eğer daha önce bu durum ve şartları düşünmeden bir evlilik yaptıysak ki, maalesef günümüz gençlerinin en çok düştüğü hata ve bu nedenle boşanmaların çoğu evliliklerin ilk 2 yılında son buluyor. Ama yok, yıllarca evlilik yaptım ve hiçbir sıkıntı çıkmadı. Ama şimdi yeni yeni boşanmanın eşiğine geldik diyorsanız, o zaman bolca düşünmeniz lazım. Yani daha önceden olup da şimdi olmayan ne ya da daha önce olmayıp da şimdi olan ne, diye. Bunları genişçe bir düşündükten sonra eşinizle oturup, sakince, kalp kırmadan ve verebileceğiniz tavizleri değerlendirerek bir konuşma yapmanız lazım. Yok konuşmadan sonra da değişen bir şey yoksa, maalesef eğer o talep ediyorsa en son durum olan boşanma gerçekleşir. Eğer inatla karşı taraf ısrarla boşanmayı ister, sizde inatla boşanmazsanız, bu sefer daha büyük sıkıntıların doğmasına neden olabilirsiniz. Eğer boşanıp, yeni bir evlilik yapmak istiyorum diyorsanız, tekrar aynı sonuca varmak istemiyorsanız evleneceğimiz eşi ararken, taviz verebileceğimiz ve veremeyeceğimiz koşul ve konuları iyi belirlememiz lazım. Ona göre arayın. Aksi takdirde aynı sebepler, aynı sonucu doğurur

Selam ve dua ile..

Üst Alt