Evlilikte İletişim Sorunları

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
mutluevlilik1.png

Evlilikte İletişim Sorunları Nasıl Çözülür?

Evlilikte iletişim konusu önemlidir. Evli çiftler arasında bazen ”şu kadar yıllık evliyim, eşime yaşadığım sıkıntıları anlatıyorum ama onun beni anladığını zannetmiyorum. Sanki duvara konuşuyor gibiyim.Ne yapmalıyım? Söylediklerime olumlu ya da olumsuz hiçbir şekilde cevap vermiyor. Hiç bir tepki göstermiyor.” tarzında serzenişler olabiliyor.

İnsanlar konuşurken muhataplarınca anlaşılmalarını isterler.Eğer anlaşılamazlarsa bu durumda kendilerine yeterince değer verilmediğini düşünmeye başlarlar. Eşler arasında da bu durum aynıdır.

İletişim Sorunları İçin Ne Yapmalı?
Eşinize problemlerinizi anlatırken sitemkar olmayın. Uygun bir ses tonuyla konuşun. Problemlerinizi çok sitemkar ve uygun olmayan bir ses tonuyla, coşkulu bir şekilde anlatırsanız bundan dolayı eşiniz size ne cevap vereceğini bilemeyebilir. Yada sorunlarınıza nasıl yaklaşacağı konusunda kendisini yetersiz hissediyor olabilir.

Eşinize problemlerini anlatırken o sizi dinlemiyorsa, iletişim sorunu çekiyorsanız:

-Eşinize direk problemi anlatmak yerine onun müsait, keyifli olduğu bir zamanı kollayın. Böyle bir zamanda ona bir sürpriz yapın, güzel şeylerden bahsedin.Bu şekilde belli bir müddet ortamı sağladıktan sonra ona ” bak nasıl güzel iletişime geçtik” deyin ve ondan sonra uygun bir ses tonu ve sitemsiz bir şekilde problemlerinizi aktarmaya çalışın. Bunu yaparken asla duygusal bir coşku içerisine girmeyin.

Eşinize sen böyle yaptın, şöyle hatalısın gibi sitemkar cümleler de sarfetmeyin. Eğer bu işe yaramazsa yani problemlerinizi anlattığınız halde eşiniz size karşı yine tepkisiz ise ona mektup yazın.

Mektubunuzda yine uygun bir üslupla, sitem etmeden problemlerinizi aktarın. Eğer bu da işe yaramazsa eşinizin değer verdiği aile büyüklerini devreye sokun. Onlarla istişare yaparak onların yavaş yavaş devreye girmesini sağlayın. Ama bunu yaparken aile büyüklerinize problemi anlatıp “siz bu konuda eşimle konuşsanız, onu uyarsanız” şeklinde ricada bulunarak kendinizi arka plana atmayın. Uygun bir zemini sağlayıp aile büyüklerinizi de işin içerisine katarak gerekirse onların da bulunduğu bir ortamda eşinize problemlerinizi aktarın.

Üst Alt