Etçil Bitkiler

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
2,176
et yiyen bitkiler, etçil çiçek, etçil bitki
ELLERİ OLMADAN BÖCEK YAKALAYAN, AĞIZLARI OLMADAN BALIK YİYEN ETÇİL BİTKİLER MÜKEMMEL TUZAKLARI SAYESİNDE ‘KARINLARINI DOYURUYOR’.

SİNEKKAPAN, ÇANAK BENZERİ YAPRAKLARI OLAN ETÇİL BİR BİTKİ. SALGILADIĞI NEKTARIN CAZİBESİNE KAPILAN HAYVANLAR YAPRAKLARININ İÇİNE GİRİYOR.

YAPRAKLAR, YÜZEYLERİNDEKİ TÜYLERE DOKUNULMASI SONUCUNDA HIZLA KAPANIYOR. ÖYLE Kİ, SANİYEDE 200 KERE KANAT ÇIRPAN, MÜKEMMEL MANEVRA KABİLİYETLERİ OLAN SİNEKLER BİLE KAPANA KISILIYOR

İYİ AMA SİNEKKAPAN BİTKİSİNİN KASLARI YOK. ÖYLEYSE, YAPRAKLARI NASIL BU KADAR HIZLI KAPANABİLİYOR?

ARAŞTIRMACILARIN ELDE ETTİĞİ VERİLERE GÖRE, YAPRAĞIN İÇ KISMINDAKİ TÜYLERİN UYARILMASIYLA DIŞ YÜZEYİNDEKİ HÜCRELERE SU POMPALANIYOR.

DIŞ YÜZEYDEKİ HÜCRELER UZUYOR AMA İÇ YÜZEY DEĞİŞMİYOR. BU, YAPRAĞIN İÇE DOĞRU BÜKÜLMESİ İÇİN BASINÇ OLUŞTURUYOR. YAPRAK, YAPISINDAN DOLAYI ANİDEN İÇE BÜKÜLÜP KAPANIYOR. SONUÇTA BÖCEK ARADA HAPİS
KALIYOR.

NEPENTHES DE İÇİ SİNDİRİM SIVISIYLA DOLU, SÜRAHİYİ ANDIRAN TUZAKLARA SAHİP ETÇİL BİR BİTKİ. KAYGAN YÜZEYİNDEN DÜŞEN BÖCEKLER BU SIVIDA BOĞULUYOR.

GÜNEŞGÜLÜ DE (DROSERA) ETÇİL BİR BİTKİ. YAPRAKLARINDA, UÇLARI GÜNEŞTEKİ ÇİĞ TANELERİ GİBİ PARLAYAN DOKUNAÇLAR VAR. BUNLARDAN NEKTAR, YAPIŞKAN MADDE VE SİNDİRİM ENZİMLERİ SALGILANIYOR.

SİNEKLER, KELEBEKLER, TAYYAREBÖCEKLERİ BİTKİYE YAPIŞIP KALIYOR. GÜNEŞGÜLÜNÜN DOKUNAÇLARI HEMEN HER YÖNE KIVRILABİLİR AMA ONLAR DOĞRU YÖNE KIVRILIYOR. YAVAŞ YAVAŞ BÖCEĞE DOĞRU HAREKET EDİYOR VE ÇEVRESİNİ SARIYORLAR.
 
Üst Alt