Esma-ül Hüsna'nın Fazileti

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Dua, Allah'a bir yakarış, ona bir yalvarma, ona karşı aczini itiraf etme durumudur. Allah'a karşı edilecek en makbûl ve en güzel dua onu tanıyarak edilen duadır. Allah'ı tanımak ise onun sıfatlarını bilmekten geçer.

Nasıl ki bir arkadaşınıza bir isteğinizi anlatırken onun özelliklerini de söylerek daha güzel bir istekte bulunursunuz. Aynen öyle de Rabbimizden onun isimleri ile istemeliyiz.

Hasta bir adam dua ederken, Ya Şafi diyerek duasına başlarsa Allah'ın şifa verdiğine gönülden inanmış demektir. Acıkan bir fakir de Ya Rezzak diyerek duasına başlarsa rızkını Allah'tan başka kimsenin veremeyeceğine iman etmiş demektir. Ders çalışan bir öğrenci ÖSS'de başarılı olmak için dua ederken Ya Alîm diyerek duasına başlarsa o öğrenci İlmin hakiki sahibinin Allah olduğunu kabul etmiş olur. İşte bu yüzden dua'da Allah'ın isimlerini kullanarak dua etmek makbuldür.

Yüce Allah A'râf Suresi 180. Ayette şöyle buyuruyor.

"En güzel isimler Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin. Onun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır"


Rabbimize dua etmenin en güzel yolu isimlerini anarak dua etmektir.


Nitekim hadislerde de buyurulmuş :


"Allah-ü Teala'nın 99 ismi vardır. Onları ezberleyen cennete girer. Allah tektik teki sever."


"Allah-ü Teala'nın 99 ismi vardır. Kim onları sayar ve okursa cennete girer."


هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ


Hüvallâhüllezi lâ ilâhe illâ hû (Haşr: 22. Ayet)


"O öyle bir Allah'tır ki O'ndan başka ibadet edilecek hiçbir ilah yoktur."

Sırları:

Kim hergün devamlı olarak "Ya Allah, ya Hû" diye okursa Cenab-ı Hak onu kemali yakiyn ile rızıklandırır.

***
Kim cuma namazından önce abdestli olduğu halde tenha bir yerde "Ya Allâhül mahmûdu fî külli fiâlih" diye okursa umduğunu kolaylıkla elde eder. Hekimlerin tedavisinden ümit kestikleri hastalar okursa eceli gelmemişse şifaya kavuşurlar.

İnşaallah kardeşlerim bizler duayı en güzel surette, Rabbimizin en güzel isimleriyle edelim. Dua'nın asıl yönü ahirete bakar.
Bizler dualarımızda dünya rızkından ziyade ahiret rızkı isteyelim inşaallah.

---
Kaynaklar :
Arif Pamuk - Sureler ve Dualar
 
Üst Alt