Eşlerin mutlu olması için yapması gerekenler

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Eşlerin mutlu olması için yapması gerekenler
1- Eve gelir gelmez selam vererek eşinizi bulun ve ona sarılın.

2- Ona günü hakkında, ne yaptığıyla ilgilendiğinizi gösteren belli sorular sorun.

3- Sizde gününüzün nasıl geçtiğini anlatın fakat kesinlikle üzücü olayları sinirli ve morali bozuk bir şekilde anlatmayın.

4- Kendinizi başkalarını dinlemeye ve onlara sorular sormaya alıştırın.

5- Hadislerde de buyrulduğu gibi hediye vermek sevgiyi çoğaltır, sizde mutlaka eşinize hediyeler alın. Özel günlerin dışında ara sıra sürpriz olarak da ona çiçek getirin.

6- Evinizde bir eksiklikle karşılaştığınızda yumuşak bir şekilde hatırlatın.

7- Eşinizin yanında asla başka kadınları överek konuşmayın ve başkalarının başarılarını onun yüzüne vurmayın.

8- Yakınlarına, akrabalarına özellikle anne ve babasına saygı gösterin, onların hatalarını eşinize mal etmeyin, onları sevdiğinizi gösterin ve bazen de eşinizden önce onları evinize davet edin.

9- Yakınlarıyla görüşmesini engellemeyin, ara sıra siz onları beraberce ziyaret etmeyi önerin.

10- İşten arayıp hatırını sorun, heyecan verici bir olayı paylaşın yâda ona, “seni seviyorum” deyin, eşinize her gün bunu söylemelisiniz. Hz. Resulullah (s.a.a) buyuruyor: bir kadına seni seviyorum dedin mi, bu asla onun aklından çıkmaz.

11- Hiçbir zaman aşağılamaya çalışmayın, özelliklede başkalarının yanında, erkeğin eşine karşı yapmış olduğu saygısızlık ve hakaretler evliliğin bütün güzelliklerini yok edecektir.

12- Onun yanında yakınlarınızla fısıldanmayın.

13- Onu sorunlarını çözmeye çalışmak yerine anlayış gösterin.

14- Eşinize çocuklarınızdan daha fazla önem verin. Çocuklara öncelikle ve en çok ona ilgi gösterdiğinizi belli edin.

15- Kendinizi hiçbir zaman eşinizden üstün görmeyin, ona saygı göstererek görüşlerine ehemmiyet verin. Evlilikte mutluluğun yolu “ben” ve “sen” kelimeleri yerine “biz” deyip, düşünmektedir.

16- Sinirlendiğinde ona anlayış gösterin, üzerine gitmeyin ve sakinleştirmeye çalışın.

17- Duyguları incindiğinde ona anlayış gösterin ve incindiğine üzülüyorum” deyin. Sonra susun, onun sizin anladığınızı hissetmesine fırsat verin.

18- Eğlencelerinizi tek başına veya sürekli başkalarıyla değil de eşiniz ve çocuklarınızla yapın. Misafirliğe gitme önerilerini yorgunluk veya iş bahaneleriyle ertelemeyin.

19- Eğer eşinizle aranızda ailevi, kültürel ve ekonomik yönden farklılıklar varsa bunu hiçbir zaman belli ettirmeyin ve de dile getirmeyin.

20- Görüşüne iltifat edin.

21- Başarmış olduğu işler ufakta olsa, yine de siz onu övün.

22- Eşinize her fırsatta ondan ne kadar güçlü olduğunuzu göstermeye çalışmayın.

23- Kendisi ve yakınları için yapmış olduğunuz harcamaları asla

23- Kendisi ve yakınları için yapmış olduğunuz harcamaları asla dile getirmeyin. Bırakın hiç haberi olmasın bile.

24- Eşinizi eve hapsetmeyin, kültürel ve toplumsal faaliyetlere katılma imkânını sağlayın veya en azından dışarı çıkarıp gezdirin.

25- Tüm gülüp eğlenmelerinizi iş yerinde ve arkadaşlarınızla harcayıp, arada bırakmayın. Evde eşinizin de sizin onunla gülüp eğlenmenize ihtiyacı var.

26- Ev işlerinde mutlaka ona yardım edin. Siz nasıl ki işte yoruluyorsunuz oda bir o kadar evde yorulmaktadır.

27- Özellikle çok yorgun ve hasta olduğu zamanlarda yemeği siz yapın, bulaşıkları yıkayın ve ev işlerini ona bırakmayın.

28- Geç kaldığınız zaman arayıp haber verin.

29- Ayrılırken onu öpün ve hoşça kal deyin.

30- Bu listeye içinden gelenleri eklemesini isteyin.

Üst Alt