Eşler Arası iletişim

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
eşler arasındaki iletişim, islamda eşler arasındaki iletişim, islamda eşlerin hakları, islamda eşler arası ilişki, dinde eşler arası münasebet

Ailenin temeli karı-koca arasındaki ilişkidir. Sağlıklı bir ilişkiiki kişinin bilinçli olarakdüşünüp taşınıpsorumluluk içinde aldığı karara dayanır. Sağlıklı ilişki içine giren bireylerdiğerini değerli ve onurlu görüronu olduğu gibi kabul eder bu kişiler kendi sınırlarının farkındadırlarsürekli etkileşim ve dayanışma olmaktan çekinmezlerolgun insanlardır.

Evliliğin yaşaması için kendi gereksinimleri ile “Yuvanın” gereksinimleri arasında bir denge kurararlar bu disiplin sayesinde eşler uzun vadeli mutlulukları kısa vadeli geçici doyumlara yeğlerler kendi davranış düşünce ve duygularından kendilerini sorumlu tutarlar. Doğru bildiklerini söylemekte ısrar ederler ve gerçekçi olmaya özen gösterirler manevi yaşama zenginleştirmeyikendi bencil sınırları içine kapanıp kalmamaya özen gösteririler.

İki olgun insan anne- baba olmaya karar verdiği zaman davranışlarıyla olgun insan modelini çocuklarına gösteririler. Bu kişilerin kendilerine ve diğerlerine saygıları vardır. Çocuk yetiştirmeyi dünyanın en sorumlu görevi kabul ederler. Böyle anne-babanın kurduğu aile içinde yetişen çocukların gereksinimleri doğal olarak karşılanır.

Çocuklar bu güven ve sevgi ortamı içinde kendi benliklerini bulabilmek için değişik deneyimlere girebilme cesareti gösterirler.
Bu aileler de çocuklaranne-babanın kendi gereksinimlerini gidermek aracı olarak kullanılmazlar .

Sağlıksız ailelerde ki mutsuz anne ve mutsuz baba ise kişisel becerileri ve girişimleri kendi gereksinimlerini karşılayamadıkları içingereksinimlerini karşılamada çocuklarını araç olarak kullanırlar çocukların kendi gereksinimleri ve kişisel gelişimsel potansiyelleri böyle anne-babalar için önemli değildir. Bu tür ailelerde çocuklar gelişemezler ve kendi kişiliklerini bulamazlar.

alıntı
 
Üst Alt