Eşim eski sevdiğinden kopamıyor...

Allah'ın kulu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Eşim eski sevdiğinden kopamıyor.
Selamün aleykum Gönülsızım hocam ve kıymetli dostlarım.

Bundan aylar önce temiz, dürüst ve dinine bağlı bir gençle tanışıp birbirimizden hoşlanarak nişanlandık ve bu süreci haram işlemeden geçirmeye gayret sarf ederek 3-4 ay içinde düğünümüzü yaptık. Allah rızası ve ümmetim için yaptım bu evliliği ve o da Allah'a güvendi.

Ama bir sorunumuz var ki: Evlendiğimizden beri eşim, içinde sürekli bir sıkıntı olduğunu söylüyor ve her şeyimiz yolunda olmasına rağmen sanki bir türlü mutlu olamıyoruz. Gerçek sebebini bilmiyorum ama ben bir şeyler seziyorum. Benden 3 yıl önce birisiyle nişanlıymış, kız çok güzelmiş ve eşim bu kızı çok seviyormuş hocam, ancak kızın edep dışı birkaç hareketi sebebiyle eşim onu bırakmak zorunda kalmış. Kız da ayrıldıktan sonra başkasıyla evlenip çoluk çocuğa karışmış ancak bana öyle geliyor ki eşimin aklı hala o kızda.

Nişanlıyken konusunu açtırmazdı ama şimdi bana sanki onu özlemiş gibi ondan bahsediyor. Açıkça söylemese de beni özellikle fiziksel özelliklerim açısından onunla kıyasladığını belli ediyor. Gerçek bir eş yakınlığı kuramadık. İki aydır evliyiz ama 20 yıldır evli insanlar gibi heyecansızız. Eşten öte arkadaş gibiyiz sanki. Bana çok çok iyi davranıyor elhamdülillah içinden çıkılmaz bir tartışmamız dahi olmadı bana kıymet veriyor lakin bu kız meselesi yüzünden bana olan sevgisinden şüphe ediyorum hocam.

Halbuki Ben eşimi çok seviyorum, maddi manevi yakınlığı daha çok ben sağlıyordum ama bu tavırları yüzünden ondan soğumaya başladığımı seziyorum. İçimde bir sızı var ve bunu kimseye belli edemiyorum. Dualar ediyorum gece gündüz aklımı meşgul ediyor bu durum. Kendimi değersiz hissediyorum sanki daralmış gönlüne bir yük de ben olmuşum gibi. Yuvamı geçmişin gölgesinden nasıl kurtarabilirim, eşimi geçmişinden sıyırıp nasıl kazanabilirim? Bana vereceğiniz tavsiyeleri can simidim bilecek şeytanın tuzaklar denizinde boğulmamak için sımsıkı tutunacağım.
Selamün aleykum.

Yeşil-ELMA

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardeşim. Eşim eski sediğinden kopamıyor konusuna cevap:
Bazan sıkıntılar psikolojik olmayıp biyolojik olabiliyor mesela gizli şeker olabilir. Eşiniz kan şeker tahlillerini yaptırsın. Evinizde sesli kuran okuyun şayet 3 harftiler varsa uzaklaşır Allah'ın izniyle. Eşiniz eski nişanlısından bahsettiğinde şunu net ifade edin "evli bir kadın hakkında hiçbir düşünce kıyas beklenti söz konusu olamaz ve bu durum çok iğrenç ahlak dışı olup caiz değildir" şeklinde uyarılması lazım. Bu uyarıyı ya siz ya da eşinizin değer verdiği hatırı sayılır âkil biri yapması lazım.

Gerçekten evli bir kadını düşünmek çok riskli insanı ahirette zor durumda bırakır. Eşiniz bu hassas durumdan belli ki habersiz. Size düşen kafanızdan bu düşünceleri silmek, dua etmek sonuçta kalpleri telef eden Allah'tır. Allah'a kalbinden o kadını çıkarması için dua edin. Erkekler şen şakrak ve cilveli kadını sever kocanızdan bunu esirgemeyin. Onun hoşlandığı kıyafet giyin, spor yapıp daha cazip bedene kavuşun. Eşiniz ile bol bol kahve içip hoş sohbet yapın. Geziler yapın seyahate çıkın. Eşinizin sevdiği insanları ziyaret etmeyi siz önerin. Onun ailesine çok sıcak davranın. Ara ara eşinize faziletli olmanın nasıl bir gurur ve eşsiz makam olduğunu anlatın. Eşinizi size aşina edecek yollar bulun. Eşiniz size zaman ayırdıkça eskisini unutacaktır. Cazip ve etkileyici kadın olmaya bakın. Eşiniz size bağlanacaktır Allah'ın inayetiyle.

Allah'ın kulu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun cevap gelmedi diye ümidi kesmiştim aylar önce şimdi sizi aklıma getiren Rabbim oldu Tesekkür ederim. Bu süreçte inanın dediğiniz gibi davranmaya çalıştım ama değişen bi şey olmadı pek. Biraz daha mı sabretmeliyim daha mı çok gayret gerekir ? Eşimden duymadım böyle bir şeyi ama ailesi benimle bu mevzuyu konuştu ve gerekirse boşanın dedi sevgi olmadan evlilik uzun süre gitmez olcak olsa şimdiye olurdu sevgi dedi ne yapacağımı bilemedim hocam...

Üst Alt