Erzurum İspir İlçesi

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Erzurum İspir İlçesi

Erzurum'un kuzey batısında bulunan ilçe merkezi, mecit dağlarının kuzey eteklerinde ve Çoruh nehri vadisinde kurulmuştur. Karadeniz toprakaları içinde olup, Deniz seviyesinden yüksekliği 1. 175 metre yüzölçümü ise 2. 100 kilometre karedir. İlçenin doğusunda Tortum İlçesi ve Artvin ili, batısında Pazaryolu ilçesi, güneyinde Ilıca ve Erzurum Merkez, kuzeyinde ise Rize ve Artvin illeri bulunmaktadır. İl merkezine uzaklığı 146 Km. dir
Hiçbir sanayi kuruluşunun olmadığı ilçede, halkın ana geçim kaynağı tarım, meyvecilik, sebzecilik, hayvancılık, halıcılık ve gurbetçiliktir.
1992 yılında Çoruh nehri üzerinde ilk yapılan "Rafting Gösterileri" ve yöredeki tabii güzellikler, için ilçe turizmi için gelecek vadetmektedir.
Çok eski bir yerleşim merkezi olan İspir, 1081 yılından itibaren Türk egemenliğine geçmiştir. 1916 yılında Rus işgaline uğrayan ilçe 1918 yılında kurtarılmıştır. İspir kalesinin kurtuluşu M. Ö, 1000 yıllarına kadar uzanır. İlçenin adı, Orta Asya Türklerinin bir kolu olan Sper'lerden gelmektedir. Sperlerden sonra, Medler, Presler, Partlar, Romalılar, Bizanslılar ve Müslüman Araplar'ın eline geçen İspir, son 1000 yıldır Müslüman Türkler'in elindedir. İlçede bulunan en önemli tarihi eserler; İspir kalesi, Kale Mescidi, Çarşı Camii(Tuğrul Şah Camii), Melik Halil Gazi Mescidi, Numan Paşa köyü Türbesi, Yazıcızade Çeşmesi ve Kadıoğlu Medresesidir.
2000 Genel Nüfus Sayımına göre İlçenin toplam nüfusu 30.260 kişidir.
 
Üst Alt