En hayırlı kazanç alınteri ile kazanılandır ...

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
2,130
Hz. Ebû Bekir (ra) halife seçildiğinde, bir gün daha önceleri ticaretle uğraşırken giydiği elbiselerle dışarıya çıkmıştı. Çarşıda Hz. Ömer (ra) ve Hz. Ubeyde (ra) ile karşılaştı. Bunlar halifeye:
- Bu ne hâldir? Çarşıda pazarda senin ne işin var? Sen artık Müslümanların işlerini üzerine almış bulunuyorsun, dediler.
Halife Hazretleri, onlara “Ya ben ailemi ne ile geçindireceğim?” diye sordu.

Onlar da, “Biz sana nafaka takdir ederiz.” diyerek, yevmiye olarak yarım koyun nafaka takdir ettiler.

Hz. Aişe (ra)’nin rivayetine göre, “Hz. Ebû Bekir (ra) vefat ederken ne kadar malı varsa; kendisinden sonra gelecek halifeye teslim edilmesini vasiyet etmişti. Ve vasiyeti üzerine vefatından sonra geriye kalan devesi ile kölesi Hz. Ömer (ra)’e teslim edilmişti. Evet en hayırlı kazanç, hiç şüphesiz kişinin elinin emeği, gözünün nuru ve alnının teri ile elde ettiği kazancıdır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. O da şudur: İnsan çalışmayı sâdece bir vazife olduğu için yapmalı ve çalışmayı rızık için sadece bir vasıta ve bir sebep olarak görmelidir. Yoksa çalışmayı rızkı te’min etmenin kesin bir netîcesiymiş gibi görmeye kalkışmamalıdır. Çünkü rızkı veren sadece ve sadece Yüce Allah’tır. O’nun kerem, lütuf, rahmet ve rızık kapıları her türlü çalışmanın üstündedir. Öyleyse insan çalışma vazifesini lâyıkıyla yapmalı; fakat rızkı sâdece Allah’tan bilmeli ve sâdece O’ndan istemelidir.

 

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
995
CANIM ARKADAŞIM BENİM AYNI HIZIR GİBİ GELDİĞİN YERLERİ YEŞERTİYORSUN MAŞAALLAH SUBHANALLAH BAREKALLAH..RABBİM SENDEN RAZI OLSUN İNŞ...

Allah Razı OlsunTeşekkür Ederimm
 
Üst Alt