Duygu İsrafı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
israf.jpg

İçinde Biriktirip Söyleyemediğin bütün Cümleleri,söylersen ,korkarim ki bir gün İçinde hiç cümle kalmiyacak...!!sırıtık.:,
İsrâf; İnsanın sahip olduğu nimetleri gereksiz ve aşırı tüketmesi demektir...
İsraf deyince aklımıza hep ekmek israfı, zaman israfı gibi konular gelir. Oysaki farkında olmadan yaptığımız öyle israflar var ki... Duygu İsrafı bunlardan birisi .
Duygular, o melekeler eğer yanlış yerlerde harcanırsa, israf edilmiş olmazlar mı? Yüzü bekâya ve ebedi hayata,hayrata döndürülmemiş her duygu, her meleke israftır..

öfke de bir duygudur.. beden arzına zulm etme..
Sadece kendi çıkarına zarar gelince ya da bir lezzete erişmesine engel olununca öfkelenen kişi, bu duyguyu yanlış yerde kullanmış ve israf etmiş olmaz mı?
Öfkeyi doğru yerde kullanmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için Hz. Ali’ye bakmalı. Harp esnasında yüzüne tükürülünce kendini geriye çekmesi, onun öfkesini Allah’a endekslemiş olduğunun şahane bir göstergesidir. İşte, bu öfkenin yönü bekâya dönüktür, nefsin fenâ bulacak duygulanımlarında kaybolup gitmeyecek bir öfkedir. Eğer öfkenin yüzü bu şekilde ebedi hayata döndürülse, en önce nefsin kusurlarını kendisine hedef tayin eder...

İsrafın tersi ise, iktisattır. Yani kasıtlı hareket etmektir. Boşa harcamamaktır. Potansiyelleri ,enerjini heba etmemektir...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İsraf ekmekte de olur. Kelamda da olur elbet! Yani müslüman amel, fiil ve kelamının tamamını "itidal" eksende kuşanandır. Yani ne israf edecektir ne de cimrilik yapacaktır. Orta hali kuşanacaktır. Bu güzelliği bilmeyenimiz yoktur.
Lakin burası forum, konu başlıkları içersinde üyelerimiz o başlıkla alakalı sözlerini, cümlelerini geçiyorlar. Bizler de onu yapıyoruz. Her daim ağır konulara eğilmek insanı yoruyor, nükteli sahifelerde içiniz de refahlıyor. Tabi burayı da israf kullanmamak gereklidir. Zaten arka arkaya yazmamaya önem gösteriyoruz. Daha çok üye arkadaşlarımız bir şeyler paylaştıklarında arkasından paylaşan oluyoruz.
Ama dediğiniz gibi, içimde kelamım bitince yapacak bir şey yoktur.
O zaman bizler de otururuz sizleri seyrederiz. Olmaz mı?
Kendi düşen ağlamazmış. :) :) :)
Dua ile.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İnsana olanlar değil, o insanın içinde olanlar önemlidir..ben duygularımı değmiyecek olan insanlar için israf edemem !!sırıtık.:,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kendi hayatlarından başka , hiç bir şeyi düşünmeyen dünya nimetlerinin sonsuz denizinde ,kendilerini ve hayatlarını israf edenler, bir gün azrail as. Perçeminizden tutduğunda nedeamet gömleği giysenizde faydası olmaz.....
sadece duygularımızı israf etsek iyi de !! ya bir de kendimizi israf etmemize ne demeli Ya Hu..

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Anlar gibi oldum ama syn gonul sizim bedir abinin sesinide duyar gibi oldum..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Lütfen zamanımı ve beni boş yere harcamayın...ben duygularımı değmiyecek olan insanlar için israf edemem !! sadece duygularımızı israf etsek iyi de !! ya bir de kendimizi israf etmemize ne demeli Ya Hu..

Zaman israfının da değişik şekilleri vardır. Çalışan bir insanı gereksiz yere meşgul etmek bu insanın zamanını çalmak demektir.
Bu durumda olan insanlar için ünlü filozoflardan Montesguieu şöyle diyor:
’ Boş yere harcayacak zamanı bulmak, yapılması gereken bir işi öldürmek demektir.,,
Sabır ve zaman İşte benim benim en iyi yardımcılarım..

Peygamberimizde bir hadisi şerifinde iki günü eşit olanı ziyanda görüyor. İslam bilginlerinden Horasanlı Bişri Hafide zamanla değişen sürece farklı bir yorum getiriyor:
’ Dün öldü. Bugün can veriyor; yarın ise doğmadı. Zamanınızı bu açıdan görün ve faydalı işler yapın
.,,

Üst Alt