Dünyada ve ahirette kurtuluş

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
27 Şubat 2011
Mesajlar
413
Tepkime puanı
6
31827_395012156690_102965656690_4697810_2747382_n.jpg


İman eden bir insan dünyadaki ve ahiretteki kurtuluşu için, Kuran'da bildirilen tüm ibadetleri ve ahlak özelliklerini, hayatının sonuna kadar kesintisiz olarak uygulamalı ve ahirete hazırlık yapmalıdır.
Mümin, Allah'ın rızasını, sevgisini ve yakınlığını kazanabilmek ve sonsuz hayatında Rabbimiz'in rahmeti ve cennetine layık olabilmek için oruç, tesettür gibi ibadetleri ihlasla, samimiyetle ve yalnızca Rabbimiz'in rızasını gözeterek yerine getirmelidir.
Tüm inananlara farz kılınan beş vakit namaz da, müminin titizlikle koruması ve ihlasla yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Peygamber Efendimiz (sav), beş vakit namazın müminleri kurtuluşa yönelten bir vesile olduğunu bir hadisinde şöyle bir örnekle anlatır:

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediğini işittim: "Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde hergün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?" "Bu hal, dediler, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!" Aleyhissalâtu vesselâm: "İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler" buyurdu." (Buhâri, Mevâkît 6; Müslim, Mesâcid 282, (666); Tirmizî, Emsâl 5, (2872); Nesâî, Salât 7, (1, 231); Muvatta, Sefer 91, (1,174).


İnkar edenler hesap günü bu gerçeklerle yüz yüze kaldıklarında telafisi olmayan hatalarından dolayı çok derin bir pişmanlık duyacaklardır. Dolayısıyle gerçeklerden kaçmak, görmezden gelmek, yaklaştığımız sonu ertelemez.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Allah Razı Olsun Krd tabiki doğru olan ölümü sık sık hatırlamak ve ahiret için hazırlıklarımızı devam ettirmektir. Fakat bu dünyadan da tamamen kopmamalıyız. Denge çok önemli.
 

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16
evet denge çok önemli,hatta biraz terazinin kefesi ahirete doğru eğilimli olsa dahada iyi olurdu...ama ahireti göremediğimiz için çok fazla düşünemiyoruz,bu yalan dünya bize daha cazip geliyor ne yazıkki...
hiç ölmiyecekmiş gibi bu dünyaya,yarın ölecekmiş gibi ahirete çalışalım inş..

Allah Razı Olsun Krd
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
İnsan ancak nefsânî duygularını terbiye edip, rûhânî özelliklerini geliştirebildiği ölçüde Mevlamız c.c katında kıymet kazanır. İnsanın bunu başarabilmesi için; takvânın vakarına, doluluğuna, ağırlığına ihtiyacı vardır.

Mevlânâ Hazretleri der ki:

"Dünya mıknatıs gibidir, bütün samanları çeker; ancak özlü buğday, onun çekişinden, yani şerrinden kurtulur."

Hayatın değişen şartları, med-cezirleri karşısında dengeyi koruyabilmek, istikameti muhafaza edebilmek; ancak ruhun mâneviyatla güç kazanması ile mümkündür.
 
Üst Alt