Dünyada ki en zor şey

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

* Allahü teâlâ bir kuluna iki şey vermişse her şeyi vermiştir:
Doğru iman, yani ehl-i sünnet itikadı
Büyükleri tanımak [Mezhep ve itikad imamlarımızı, ehl-i sünnet âlimlerini, silsile-i aliyye büyüklerini tanımak, yani yollarında olmak, hepsinin yolu birdir]

Allahü teâlâ bu iki nimeti vermişse bu seçilmiş demektir Bunu Allahü teâlâ seçmiş ve sevmiş, ben seçmiyorum, ben sevmiyorum olur mu hiç öyle şey

* Dünyada en zor şey, bu büyükleri tanımaktır Her şeye bu büyükleri tanımakla kavuşulur

* Büyüklerin kalbinde bir kuruş menfaat düşüncesi olsaydı, yaptığı hizmetler dururdu

* Mürşid-i kâmil demek, hakkı hak, bâtılı bâtıl bilen zat demektir Onlara kavuşanın ve hatta onların sâdık bendelerine, talebelerine kavuşanın en büyük kârı, hakkı hak, bâtılı bâtıl bilmesidir Bu ise, erişilmesi en zor noktadır Dünyada en zor şey, doğruyu bulmaktır

* Hakiki müslümanın üç vasfı vardır:
1-Doğru iman,
2-Sahih ibadet,
3-Ehl-i sünnet itikadını yaymak Bu üç büyük nimetin devam etmesinin şartı İhlas ve sabırdır

* İmanın düşmanı içimizde, kendi nefsimiz, bunun da yardımcısı şeytan, meydanı da dünyadır

* Allah rızası için yapılan hizmette vermek vardır, almak yoktur Bu yolda dünyada almak yoktur, ahirette alınacak Eğer almak istiyorsanız dünyada verin Dünyada almak olmaz Almak ahirette

* İnsan nasıl yaşarsa öyle ölür Nasıl ölürse öyle dirilir Allah’ın dinine hizmet için yaşayalım Yoksa kendin için, bilmem ne için yaptığın, uğraştığın her şey, boştur Sıfırla uğraşan, sıfırdır Gerçekle uğraşan, aziz olur Gerçek, Allahü teâlânın beğendiği şeylerdir

* İman çarşıda satılmaz, miras kalmaz İyiliğe elverişli olmayan kişi Peygamberi görse de Müslüman olamaz Allahü teâlâ seçiyor Buna verdim diyor Seni dost edindim diyor Cenab-ı Hak… Müslüman demek, Cenab-ı Hakkın seçtiği, dost edindiği insan demektir, ona göre hareket edin

* İnsanın eline diken bile batsa bir günah sebebi iledir Günahın karşılığı dünyada veriliyorsa büyük nimettir Ahirette verilirse felakettir Suç varsa ceza vardır

* Bir günah işleyen hemen bir iyilik, bir hayır işlemelidir Sevap gelir, günah gider Birbirini dengelemelidir

* Cömertlik, Allahü teâlânın büyük bir nimetidir Siz cömert için üzülmeyin, çünkü o düşerken Allahü teâlâ elinden tutar, kaldırır onu

* Çok şey isteyin, isteyenin değil verenin azametine bakın Namazda şehitlik evliyalık isteyin

* Tarla ve bahçenin, hasıl olan nimetin şükrü uşurla verilir Malın, paranın şükrü, zekatıyla olur, aynı zamanda malı, parayı temizler Zekatı vermeyen iki suç işlemiş olur:
1- Emre itaatsizlik,
2- Fakirin hakkını gasp
Namazın kabulü için de, zekat gereklidir, namaz imanla gitmeye vesile olur

* Herkesi kuyunun dibinde gören kimse, kendisi kuyunun dibindedir

* En büyük düşman nefs ve işlediğimiz günahlardır En yakın dost da tevbe istiğfardır

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
* İmanın düşmanı içimizde, kendi nefsimiz, bunun da yardımcısı şeytan, meydanı da dünyadır. eh doğru söze nedenir kiEmeğine Sağlık krdşm

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı Olsun

Üst Alt