• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Düğünde takılan takıların boşanma sırasında durumu

Gulsahmert

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Kadını mehir hakkı, takılan takılar bağışlanmışsa sonradan geri istenebilir mi?
Iyi aksamlar bi sorum olucaktı ben eşimden bosanıyorum yakın zamanda. Evliliğimizde takılan altınları bozdurup araba almıştık kayınpederimin üstüne benim de rızam vardı tabi ama o zamanlar boşanma aklımdan gecmemişti şimdi onları geri istemek istiyorum davada, helal midir. Şunu da belirteyim kayınvalidemler de çok masraf yaptılar evlenirken, tabi benim ailemde. O yüzden rahat hissedemiyorum altınları istemelimiyim yapılan masraflara sayıp bırakmalıyim ne kendi hakkımı yedirmek istiyorum ne de başkasının hakkına girmek istiyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İyi akşamlar. Evlenirken mehirinizi aldıysanız o size aittir. Mehirinizi alıp bağışladıysanız artık geri alınmaz.

Bir kızla veya kadınla evlenen erkek, peşin olarak ona mehir verebilir; buna muaccel (peşin) mehir denir. Peşin hiçbir şey vermeyip borçlanabilir, buna da müeccel (ertelenmiş) mehir adı verilir. Mehrin bir kısmının peşin, bir kısmının ertelenmiş, borçlanılmış olması da mümkündür. Mehir para ve eşya olabileceği gibi ziynet de olabilir.
Ancak, kıza verilen şeyin (mesela takının) mehir mi, hediye mi olduğunu örf ve âdetler ile karineler (deliller, işaretler, konuşmalar) belli eder!.
Demek ki bu konuda örf, âdet, gelenekler geçerli olabilir. adetlere göre takılar mehir yerine sayılıyorsa, mehir kabul edilir, sayılmıyorsa mehir borcu ayrıca ödenir.
Uygulamada ise bazı bölgelerde mehir yerine sayılmakta, bazı bölgelerde de böyle bir gelenek görülmemekte, mehir ayrıca ödenmektedir.

Vicdanen rahat edecek şekilde hareket etmeniz lazım. İnsan bir şeyin hakkı olup olmadığını en iyi kendisi bilir. Çünkü siz ne aldığınızı-ne verdiğinizi hangi şartlarda alıp verdiğinizi kendiniz bilirsiniz. Takılan takıları mehir olarak saydıysanız o size ait olmuştur. Onu rızanızla başkasına vermişseniz artık onun olmuştur, geri istenmez. O nedenle bu konuda bilinçli olmak lazım. Mehir kadın için bir gelecek güvencesidir. İleride ne olacağını bilemeyiz o nedenle dinimiz kadının elinde tutması için mehr öngörmüştür. Tabi dinin hükümlerine uyup bunu güvence olarak saklamazsak sonuçta sıkıntı olması kaçınılmaz oluyor.

Üst Alt