Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilenler

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
1.Eğer dişlerimi beyazlatmak istersem hangi yöntemleri kullanabilirim?

Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş doktoru yardımıyla profesyonel beyazlatma, diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma sistemidir. Her iki sistemin bir arada kullanılması en etkili sonucu verdiği düşünülmektedir.

2. Beyazlatma güvenli midir yoksa dişlere zarar verir mi?

Hastalar üzerinde yapılan 6 aylık klinik takip çalışmasında diş yüzeyinde her hangi bir farklılaşma görülmemiştir ayrıca yapılan araştırmalar ve mikroskopik çalışmalar 10% beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermişlerdir. Yapılan bütün çalışmalar 10% solüsyon ile yapılmıştır. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Diğerleri de doktorunuzun doğru sürelerde ve diş yapınıza göre yapacağı uygulamalar ile güvenlidir.

3.Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete sebep olur. Bu soğuk sıcak içeceklere ve havaya bile karşı oluşan hassasiyet rahatsızlık verir. Bu normal ve beklenen bir yan etkidir. Bazı markalar beyazlatma sonrası hassasiyeti azalttığı iddia edilen maddeler içerirler. Kullanıcı geri dönüşlerine göre çok etkili gözükmemektedir. Hassasiyet 24-48 saat içinde geçmezse beyazlatıcı kullanımını kesmenizi tavsiye ederiz. Hassasiyet durumunda diş hekiminizin uygulayacağı fluorur ve size önereceği diş macunu veya kremleri bu diş hassasiyetini azaltacaktır. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat bulunduran dişmacunları da işe yarar.

4.Çok hassas dişlerim var, diş hassasiyetine sebep olur mu ve olursa nasıl tedavi edilebilir?

Dişleriniz beyazlatıcı jel kullanmaktan dolayı mı hassas? Yoksa normalde de aşırı hassasiyet mevcut mu? Eğer diş beyazlatma işlemi öncesi de diş hassasiyeti mevcutsa bu durumda diş hekiminiz hassasiyet giderici tedavi uygulamalı sonuç alındıktan sonra diş beyazlatmasına geçilmelidir.

5.Dişlerimin maksimum beyazlaması ne kadar sürecek?

Sonuçlar farklıdır. Bazı dişler bir iki günde beyazlarken, bazıları bir iki ay sürebilir. Çoğu insanın dişleri 2-3 haftada beyazlar. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi olacaktır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan grileşmenin beyazlatılması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir.

6.Beyazlatma ne kadar süre etkisini korur?

Genelde beyazlatma sonrasında renk 6 ayla bir yıl arasında sabit kalır. Her 4-6 ayda bir 1-2 seansla bakım sağlanması tavsiye edilir.

7.Hamile veya yeni doğum yapanlara diş beyazlatma niye tavsiye edilmez?

Bu konuda bir araştırma yapılmamıştır ama üretici firmalar bu işlemin hamile ve emziren annerlerde yapılmasını tavsiye etmezler.

8. Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronlarımı da beyazlatır mı?

Bütün beyazlatma maddeleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

9. Diş beyazlatma için hangi sistemi daha uygundur?

Şu an farklı diş beyazlatma sistemlerini tarafsız olarak kıyaslayan bir araştırma yoktur. Hepsinin işe yaramasına rağmen bazı jeller daha hızlı sonuç verebilirler. Hangi ürün kullanılırsa kullanılsın bazı dişler çok iyi beyazlamalarına rağmen bazı dişlerde çok az beyazlama olabilir. Sonuç olarak en iyi kararı diş hekiminiz verir.

10. Hangi diş beyazlatma jeli en etkili veya hızlıdır?

Çoğu beyazlatma ürünündeki aktif madde aynıdır. Bazıları biraz daha hızlı etki göstermelerine rağmen çalışma prensipleri aynıdır. Bazı dişlerin ürün ne olursa olsun diğerlerinden daha zor temizlendiğini lütfen unutmayın. Ne kadar yaşlıysanız ve ne kadar gri dişleriniz varsa beyazlatma o kadar zor olacaktır. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın az miktarda beyazlatma olacaktır.

11. Dişlerimi evde beyazlatmak için kaç tane beyazlatma şırıngası almam lazım?

Her markanın şırıngasının içindeki madde miktarı farklı olduğundan şırınga yerine ml. ve cc. kullanmak daha kolay olacaktır. Genelde her seans başına 0.5 ml. beyazlatma jeli yeterlidir. Bu yüzden sarı dişleri olan ortalama bir insanın 10-15 ml.’ye ihtiyacı olacaktır. Daha sonra bakım için biraz bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Grileşmiş dişlerin temizliği daha zor olacağından daha fazla jel gerekir. Yapılmış olan kalıbın iç yüzeyine sadece 8 dişin olduğu yere küçük bir damlanın yeteceğini unutmayın. Ağzınızın arkasındaki dişler gülümseme sırasında gözükmediğinden bunları beyazlatmak gerekli değildir.

12. Beyazlatma sonrası kahve ve kırmızı şaraptan ne kadar uzak kalmalıyım?

Beyazlatma ve sonrası en az 2-3 hafta boyunca bunlardan uzak kalmanız tavsiye edilir.

13. Dişler herkeste aynı mı beyazlar?

Hayır. Sonuçlar farklıdır. Bazı dişler birkaç günde farkedilir derecede beyazlaşsa da bazılarının farkedilmesi aylar alabilir. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa o kadar iyi sonuçlar alınacaktır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan lekelerin temizlenmesi daha zordur. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın az miktarda beyazlatma olacaktır.

14. Dişetlerinin yakını dişin diğer bölgelerine göre daha az beyaz?

Beyazlatıcının dişin sadece alt kısmını değil her yerini kapladığından emin olun. Ortalama diş, beyazdan, dişetlerine yakın bölgelerde daha az beyaza doğru gider. Bu normal ve tahmin edilen bir sonuçtur.diş etlerine yakın bölgelerde diş minesi daha incedir ve grileşmiş dişlerde bu geçiş daha farkedilebilirdir. Unutmayın ki bu aradaki renk farkı zamanla karışacaktır.

15. Beyazlatmaya yeni başlamama rağmen benekler ve beyaz noktalar yüzünden düzgün durmuyor. Beyazlatmaya devam mı etmeliyim yoksa bırakmalı mıyım?

Dişin bazı bölgelerinin örneğin dekalsifikasyon bölgelerinin beyazlatıcıya daha hızlı tepki vererek beyaz noktalar çıkarması normaldir. Beyazlama bittikten sonra bu beyazlıklar kaybolarak diş rengi ile daha uyumlu bir görüntü vermektedirler.

16. Beyazlatma jelini ne kadar süre kullanmalıyım?

Beyazlatmanın ne zaman bitirileceği kişisel ve diş hekiminizin kararı ile sonuçlandırılacak bir tercihtir. Sonuçlardan memnun olduğunuz zaman bırakabilirsiniz. Dişler birkaç gün veya 2 hafta içinde beyazlarlar ve sonunda daha fazla beyazlamayacakları bir noktaya gelirler. Bu ulaşacağınız son noktadır ve buradan sonra daha fazla beyazlamayacaktır. Biraz solmaları ve daha sonraları stabil bir renkte durmaları normaldir. 2-4 haftadan daha fazla beyazlatma tavsiye edilmez. Çoğu diş tedavinin ilk haftasında iyice beyazlarlar.

17. Grileşmiş lekeli dişlerim var ve dişlerimi beyazlatmak istiyorum.

Tetrasiklin renkleşmelerinin beyazlatılması zordur. Sonuçlar değişir ve garanti edilemez. Tetrasiklinlii dişleri beyazlatırken bazen ortaya eşit olmayan beyazlama oluşabilir. Bazı durumlarda ise dişler düzgün beyazlayarak hastayı memnun eder. Sağlıklı dişlere oranla beyazlatma seansları daha uzun süre tutulur. Tetrasiklinli lekeli dişlerde temizleme öncesi diş doktoruna görünmeniz önerilir ve sonuçları görmek için biraz sabırla beklemeniz gerekebilir.

18. Tetrasiklin lekeli dişlerimi ne kadar süre beyazlatabilirim?

Normal dişler için 6 aya kadar beyazlatma kabul edilebilir. Bazı araştırmalar tetrasiklinli lekeli dişler için 6 aya yakın beyazlama yapılabileceğini söylese de biz 8 haftalık bir sürenin yeteceğine inanıyoruz. Eğer dişleriniz daha fazla beyazlamıyorlarsa bu durmak için iyi bir zamandır.

19. Eğer dişimde köprü veya ortodontik tel varsa diş beyazlatma yaptırmam sorun olur mu?

Eğer kalıp maddesi, tel veya köprünün altına sıkışırsa köprü veya telinizi gevşetebilir ve kalıbı çıkarmakta zorluk çekersiniz. Ayrıca ortodontik (tel) tedavinizin bitmesinin ardından diş beyazlatma yapılması daha uygundur. Köprü protezleriniz var ise arka bölgede ise problem olmaz ama ön bölgede ise dişleriniz beyazlayıp porselenleriniz daha koyu kalacağı için bu problem yaratabilir, bu durumda da eğer zamanı geldiyse köprü veya kuronunuzu yeniletmek ve yeni beyazlamış renge göre yapılması daha uygun olacaktır.

20. Çocuklarımın benekli dişleri var. Beyazlatma işe yarar mı?

Benekli dişler diş gelişimi sırasındaki fazla floridden kaynaklanır. Bu duruma fluorozis denir. Görüntüleri hoş olmasa da bu dişler çürümeye karşı dayanıklıdırlar. Benekler aynı zamanda ortodontik tedavi sonrasında da görülebilir. Yetersiz hijyenden kaynaklanan bu dekalsifikasyon durumunda bu bölgeler çürüğe karşı daha hassastırlar.

Çocuklar ve beyazlatma üzerine bir araştırma yapılmamış ama geçici diş hassasiyeti haricinde yan etkisi görülmeyen beyazlatma işlemleri yapılmıştır. Beyaz noktalar daha hızlı beyazlamalarına rağmen çevrelerindeki bölge beyazladıkça aradaki fark yok olur. Çevredeki bölgeler daha beyaz olacağından beyaz noktalar daha zor farkedilir. Sonuçlar değişir ve garanti verilemez.

Genel olarak çocuklarda pulpa odası (diş sinirlerinin bulunduğu kısım) fazla genişse diş beyazlatma önerilmez, buna uygun olup olmadığını ise çekilecek filmler ile diş hekiminiz tespit edecektir, ama normal şartlar altında en alt sınır 16-18 yaş olarak kabul edilebilir.

21. Taşıyıcı plaklara beyazlatma jelini yaymakta zorlanıyorum. Jeli daha eşit dağıtmak için bir tavsiyeniz var mı?

Bütün yapmanız gereken beyazlatıcıyı mercimek tanesinden daha küçük miktarda taşıyıcı plağın dış yüzeyinin iç tarafına uygulamaktır. Böylece jel taşma yapmaz. Plağı dişlerinizin üzerine yerleştirince ufak dokunuşlar ile beyazlatıcı jelin dişinizin üzerine eşit miktarda yayılmasını sağlayabilirsiniz..

22. Diş beyazlatma için evde plaklarım var yeni beyazlatma jelleri isteyebilirmiyim?

Kalıpları olup da beyazlatma kabına ihtiyaç duyanlar için diş hekimi ziyareti olmadan beyazlatma işlemine başlamaları önerilmez.

23. Beyazlatma sırasında dişetlerim yanmaya başladı ve şu an bazı yerleri beyaz. Bu fazla jel kullanmaktan mı oluyor?

Taşıyıcı plaklar ya dişetlerinin üzerine baskı yapmakta ya da çok dolu olduklarından beyazlatma jeli diş eti ile temasta. Bütün yapmanız gereken taşıyıcı plağın içerisine daha küçük bir damla jel damlatmaktır. Dişetleri birkaç saatte normale dönerler ve beyazlık kaybolur. Dişetleri düzelene kadar yeniden beyazlatmadan veya acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bir sonraki sefer daha az süre kullanın ve yavaş yavaş arttırın.


Dt. Aslı ÇOBAN Diş Hekimliği
 
Üst Alt