derslerime konsantre olamıyorum

zynp

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
benim sorum çok tembelim hiç bi şeye konsantre olamıyorum özellikle okulumla ilgili seylerle çok aşırı uğraşıyorum ama hiç bi işim tam olmuyor.acaba hangi sureleri okursam yada ne yaparsam bu durumu aşabilirim yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayirli aksamlar kardesim..
oyle bir sure, dua olsa Ben de okurdum da boyle 6 yasindaki evladligim ile okumayi sokmesi icin saatlerce ugrasmazdim..cddvb..sırıtık.:,
Her seye emek, zaman ,ilgi, dikkat, vermek gerekli...
Tembellik hastalık mi?Sizde motivasyon yok!!!
Motivasyon, bir şeye ulaşmak için itici güç.kendinize bir istikrar cizin..mesela bu liseyi bitirip iniversiteye gidecegim gibi..

kendi KIZIM Tip fakultesinde okuyor inanirmisiniz bazen imtihan oncesi 18 saat dersleri basindan kalkmaz..
gozlerine damla koyar artik kaldiramaz..

''ders çalışmak istemek'' le ''ders çalışılması gerekildiğini bilmek'' farklı şeylerdir. kişinin ders çalışması gerektiğinin farkında olması ve çalışmak istemediği için farklı bahaneler bulması sonrasında da çalışmaması ''ders çalışmak isteyip de çalışamaması'' değildir. eğer istiyosa bu zaten istediği bi şey olduğu çalışır...

ders çalışmak için masasını kuran kitaplarını kalemlerini hazırlayan ama tam çalışacakken gelen iç sıkıntısı ve baş ağrısıyla beraber ders çalışamamak... binbir bahane ile sallarsınız çalışmayı bir bakarsınız sınav gelmiş ve geçmiştir sizinle beraber...
Sonra da vicdan azabı çekersiniz çalışamadığınız için...

çalışma isteğinin olup çeşitli nedenlerin dersi çalışmaya engel oluşturması...bu engeller Nelerdir?; eve pat diye habersiz arkadaşınızın gelmesiilgilenmesen ayıp.aile üyelerinden birinin ani hastalanması ve sizin ilgilenmeniz veyahut kendinizin hastalanması.

veya kulaklarim yaniyor..canim SIKILIYOR..konsantre olamiyorum..gibi kendimizi ikna ederiz..inandiririz...
Herseyin basi Sevgi ve icten istemektir...
aslında işin özü yeterince ders çalışmak istememek''tir...

Yaşamını planlayan hedefinin ne olduğunu bilen bir kişinin kendine olan güveni ve sonuca ulaşma şansı artar;
başkalarını onu etkileme arzularına boyun eğmez.
Zamanı planlı bir biçimde kullanmak çağımızda başarıyı amaçlayan her birey için önemlidir.
Sınava hazırlanan sizler için “zaman” olgusu daha da önemli olmakta ve bundan dolayı “programlı” olmanız zorunludur.

SORU: Neden ders çalışamıyoruz?
CEVAP: Ders çalışmaya başlamak için isteğimizin gelmesini bekler çalışacağımız dersi sevmek gerektiğine inanırız. Bununla ilgili olarak da;
“Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum”
“Ders çalışmak içimden gelmiyor” “Bilmiyorum neden ama bir türlü dersin başına oturamıyorum....” vb. yakınmaları dile getirip bütün yıl boyunca ders çalışmaya başlayabilmek için içimizden ders çalışma isteğimizin gelmesini bekleriz.
Oysa ders çalışma davranışı isteğimize değil karar vermeye bağlıdır.
DERSCALISMAK SECENEK DEGIL MECBURIYETT ISTIKAMETTE GIDEN YOL..ARACTIR....
“DERS ÇALIŞMAYA KARAR VERMEK”SORUN: Ders çalışmaya karar verdim ama sürekli erteliyorum. 10 Dakika çalışıyorum sonra canım sıkılıyor uykum geliyor ya da hayaller kurmaya başlıyorum; dolayısıyla dikkatimi toplayamıyorum.

Çalışmak istiyorum ama bir türlü başaramıyorum.
ÇÖZÜM: Ders çalışmaya başlar başlamaz uykusu gelen ya da yukarıdaki duygusal tepkileri yaşayan öğrencilere bu tepkilerin temelinde yatan asıl nedenleri kendi kendilerine cozmeleri gerekli..

Ancak unutmayın ki öğrenmek için ders başında çok vakit geçirmek değil ders başında geçirilen zamandan en üst düzeyde yararlanmak gerekir.
Bunun içinde öğrenme ilkelerine bağlı kalmanız öğrenmenizi kolaylaştırır.
Öğrenmenin ön şartlarının uyanıklık dikkat motivasyon gerekli..
Siz elinizden geleni Yapin..o SIKINTIYI Allah..cc kaldiracaktir..Geçici bir sıkıntı ilerdeki kalıcı mutluluğun temelini oluşturur....
Çalışmalarınızın Sonrasını Düşünün
Çalışmaların sonucunu düşünerek hareket edin..Çalışmalarınız sizlere neler kazandıracak veya neler kaybettirecek?
Sonucu hesap ederek hareket edenlerin yanılma payı az olacaktır.
Haydi size Kolay gelsin...
Allah Yar ve Yardimciniz Olsun...

Allah'ım! tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten,
borç baskısından ve insanların kahrına uğramaktan sana sığınırım.

Üst Alt