Dermatomiyozit Hastalığı

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Dermatomiyozit oldukça nadir olarak gözlemlenen ve kas güçsüzlükleri, kas iltihabı ile karakterize edilen bir oto bağışıklık rahatsızlığıdır. Kasların kan akışındaki azlık nedeni ile küçülmesine neden olan rahatsızlık genellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklar ile 40-60 yaş arasındaki yetişkinlerde daha sık olarak gözlemlenir.

Dermatomiyozit Hakkında Bilinmeyenler
Rahatsızlığın belirtileri arasında göz kapaklarında, yüzde, göğüste, diz ve dirseklerde kızarıklık yer almaktadır. Yavaş ilerleme gösteren dermatomiyozit kalça, boyun, omuz, karın ve basenlerdeki kasların zaman içerisinde güçsüzleşmesine neden olur. Kas güçsüzlükleri ilerledikten sonra kişi oturup kalkma gibi basit eylemler esnasında zorluklar yaşar. Kas güçsüzlükleri ve kızarıklıklar aynı anda ortaya çıkabilir.

Rahatsızlığa karşı tam etki gösteren bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Bununla birikte birçok tedavi yöntemi rahatsızlığın belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur. Doktorlar ilaç tedavilerinin yanı sıra hastaya bazı fiziksel tedavi yöntemlerini de önermektedirler. Özellikle düzenli olarak egzersiz yapmak rahatsızlığın belirtilerinin önemli ölçüde azaltabilmektedir
 
Üst Alt