Depresyondan Nasıl Kurtulabilirim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
depresyondan nasıl kurtulurum, depresyondan nasıl çıkılır, depresyondan nasıl kurtuluruz, depresyondan nasıl kurtulunur, depresyondan kurtulma yöntemleri depresyondan kurtulma yolları depresyondan kurtulmak

depresyon.jpg

Çağın en önemli hastalıklarından biri depresyon. ve en cok da bu soruyla karşılaşırız: "Depresyondan nasıl kurtulabilirim?"
İmanın getirdiği güzel ahlaktan uzak olmanın sonuçlarından biri olan depresyona karşı en güçlü ilaç Allah aşkını ve O'na teslimiyeti yaşamak...
Bizler Allah cc dan uzaklastikca nefsimizin esiri olduk..
Ruhumuzu beden nefis kafesinde haps ettikce bunaldik..daraldik...

Din ümit ve iyimserlik duygusu vererek depresyonu azaltır. İnsanın, yaşanan acıları pozitif algılamasına ve her olayın bir hikmet ve hayırla yaratıldığını kavramasına yardımcı olur.
Kalpte Allah inancı varsa çeşitli inançlar ve ideolojiler orada çatışamaz. Böylece insan, çatışmadan doğan o yıpratıcı tedirginlikten kurtulur.

Depresyonda, her rahatsızlık durumunda olduğu gibi, beslenmeye dikkat etmek, bol su içmek, sık duş almak, spor yapmak, toprakla uğraşmak ve uykuya dikkat etmek önemli.
Bunlar alınabilecek bedensel tedbirler.

Ruhsal açıdan alınabilecek önlemler çok önemli; Örneğin her şeye hayır gözüyle bakmak, güzellikleri aramak, iyilikte bulunmak, öfkelenmekten şiddetle kaçınmak...
basina gelen her olaya bunda da bir HAYIR vardir..gözüyle ile bakmak...vicdanini daraltacak haksizlik ve kotuluklerden uzak gergin olay ve kisilerden uzak kalmak....
tabiat guzeliklerini bakmak..tefekkur etmek..
ve ozellikle Kadere kaderin Sahibine tam teslim olacak...
Kaderi sual etmek, yargilamak, insani cikmaz bir deprasyona sokar!!

Kimseden nefret etmemek, Yaradani Yaradandan oturu sevebilmek...
dargın durmamak hatta dargın olduklarıyla barışmak. Ve etrafındaki insanların aleyhinde olmamak, kimseye düşmanlık etmemek gibi...
Aksinde insan strese girer, yaşamı kabusa döner. Düşmanlık, kin ve nefret insanı müthiş yorar, hasta eder. İnsan bedeni bunları kaldıramayacak biçimde yaratılmıştır...

insan Kerim ve hep iyilikler ve guzelikler sevgi icin programlanmis ve yaratilmistir..
İnsan zayıf yaratılmıştır!!Çok fazla kişiye karşı nefret duyuyorsa insan, bedeni bunun ağırlığı altında ezilir..daralir,buhrana duser ...ve deprasyon tunelinde kendini bulur..

Cennet ehlinin şuuru açık, aklı berraktır, düşünceleri hep pozitiftir. Şeytanın etkisi olmadığı için vesveseden de uzaktır. Dolayısıyla ne şeytanın, ne de sözcüsü olan nefsin bir gücü yoktur.
Dünya hayatında bela olan nefsin istek ve tutkuları ortadan kalktığı için insan huzur, coşku ve sevinç içindedir.

Acıkma, üşüme, sıcaktan bunalma, uyku ihtiyacı da olmayacağından insanın üzerinden adeta tonlarca ağırlık kalkmış gibidir.
Cennetteki nefis, mutmain nefistir. Dengeli, makul, tam tatmin olmuş nefistir bu. Allah, cennet ehlinin içinde kin ve nefretten ne varsa çekip almıştır.

Depresyondan uzak olmak için Allah'a yakın olmalı...Kafamız Allah ile dolu olursa, şeytan girecek bir yer bulamaz.
Nefsimizi de ortadan kaldıralım; insan nefsiyle birlikte olduğunda bencilleşir, büyüklenir; asla mutlu ve huzurlu olamaz.

Şeytanın telkin ettiği korku ve endişelerden sıyrılıp, Rabb'imize halisane teslim olduğumuzda mutmain olur kalbimiz.

İşte o zaman-Allah'ın dilemesiyle- batınında da cenneti yaşayabiliriz...insallahu Rahman...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
808080.jpg

Mevlana Celaleddin-i Rumi,Rubailer-
"La havle velâ kuvvete illâ billah" demek
Adem oğullarının canına, şeytandan gelen gamı, kederi gidermeye 'La havle velâ kuvvete illâ billah" demek faydalıdır.
Lâ havle çekenin nefesinden şeytan gamlandı, dertlendi, fakat "Lâ havle" diyenin gücü, arttı, nefesi çoğaldı.

Ey evreni yoktan vareden Allah'ım! unutmaktan, sonradan var olmaktan sen münezzehsin, başımda seni düşünmek, seni sevmekten başka ne varsa hepsi hatanın kendisidir.
Dilde seni zikretmekten, tesbih etmekten başka ne varsa, hepsi sapıklıktır, boştur...
Mevlana..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"La havle velâ kuvvete illâ billah" inanin deprasyona girmeye vakit bulamiyorum...sırıtık.:,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mutlu olmak veya mutsuzluğa çözüm üretmek yerine, “umutsuz vaka” oluşunu ispatlamak için kırk dereden bahane getirenlere
hangi psikolog çare bulsun ki kendisini çaresiz hissedenlere kim çare bulabilir ki...?

Oysa, imanlı olan bir vatandaşımız,“Bugünümüze binlerce şükür, yarına Mevla kerimdir, bunun yazı var kışı var baharı var, gün doğmadan neler doğar,…” demezmi..?
sabır ve şükür mümini cennete vardıran iki kanat gibidir. Bu iki kanat, iman edenleri dünya hayatında da “aşağıların aşağısı”ndan kurtarıp yükseltmez mi..?

“Seni haksız yere ölüme götürüyorlar!” diyen hanımına “haklı yere götürseler daha mı iyiydi?”
diye moral vermeye çalışan Sokrates’ler ise tarih sayfalarında kalmıştır…

Depresyondan nasıl kurtulabilirim ?
Depresyon, imanın getirdiği güzel ahlaktan uzak yaşamanın sonuçlarından biri. Bundan korunmak için insanın rahat, güvenli, korku ve tedirginlikten uzak
bir ruh haline sahip olması gerekli. Kur'an'da, insana güven duygusu ve huzuru Allah'ın indirdiği haber verilir. İnsan ancak Kur'an'ı yaşadığında huzurlu olabilir.

Depresyona karşı en güçlü ilaç Allah aşkını ve O'na teslimiyeti yaşamak, güzel ahlaklı, şefkat ve sevgi dolu olmak, güzel olanı aramak.
Din ümit ve iyimserlik duygusu vererek depresyonu azaltır. İnsanın, yaşanan acıları pozitif algılamasına ve her olayın bir hikmet ve hayırla yaratıldığını kavramasına yardımcı olur.
Kalpte Allah inancı varsa beden kafesinde Ruh ve Nefis çatışmasi olmaz!!Böylece insan, çatışmadan doğan o yıpratıcı tedirginlikten kurtulur.

-Sağlıklı kalabilmek için elden geleni yapmak.
-Mutluluk için her an bir bahane bulmak.
-İnadına gülümsemeyi ve sevmeyi sürdürmek.
-Dert de ben ,Sorun da ben ve Çözüm özümdedir diyebilmek..
-Depresyondan uzak olmak için Allah’a yakın olmalı, O'nu anmaktan uzak kalmamalı.
-Kafamız Allah ile dolu olursa, şeytan girecek bir yer bulamaz.
-Nefsimizi de ortadan kaldıralım; insan nefsiyle birlikte olduğunda bencilleşir, büyüklenir; asla mutlu ve huzurlu olamaz.
-Şeytanın telkin ettiği korku,vesvese ,şüphe ve endişelerden sıyrılıp, Rabb’imize halisane teslim olduğumuzda mutmain olur kalbimiz.
İşte o zaman-Allah’ın dilemesiyle Deprasyona girmeden yada az bir buçuk zarar ile de yaşayabiliriz.

özlem34

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül sızım teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.. Gecen sene bana depresyon teşhisi konuldu. Ben bu söylediklerinizi hemen hemen hepsini yapiyorum. Ama olmuyor yada tam anlamiyla ben yapamiyorum bilemiyorum. Olumsuzluğa, umutsuzluğa tez kapiliyorum. Sirf insanin kendi çabalariyla olacak iş değil depresyon yani ben öyle düşünüyorum. Ailesel destekde önemli, beni anlamayan aile, cevre, arkadaslar olmayinca müthiş bir yalnizlik duygusuna kapiliyorum. Allahı hatırlıyorum o an. Bilmiyorum belki evli olmadiğim içindir. Evliliktede herkese güvenemiyorum, öyle dindar bir cevrede de yaşamiyorum. Hep bir açik ariyorum karşi tarafta. Biliyorum yanliş ama yinede vazgeçemiyorum. Böyle bir durum içindeyim bana vereceğiniz tavsiyeye çok ihtiyacim var duanizı eksik etmeyin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gönül sızım teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.. Gecen sene bana depresyon teşhisi konuldu. Ben bu söylediklerinizi hemen hemen hepsini yapiyorum. Ama olmuyor yada tam anlamiyla ben yapamiyorum bilemiyorum. Olumsuzluğa, umutsuzluğa tez kapiliyorum. Sirf insanin kendi çabalariyla olacak iş değil depresyon yani ben öyle düşünüyorum. Ailesel destekde önemli, beni anlamayan aile, cevre, arkadaslar olmayinca müthiş bir yalnizlik duygusuna kapiliyorum. Allahı hatırlıyorum o an. Bilmiyorum belki evli olmadiğim içindir. Evliliktede herkese güvenemiyorum, öyle dindar bir cevrede de yaşamiyorum. Hep bir açik ariyorum karşi tarafta. Biliyorum yanliş ama yinede vazgeçemiyorum. Böyle bir durum içindeyim bana vereceğiniz tavsiyeye çok ihtiyacim var duanizı eksik etmeyin.

Siz kendinizi değiştirmedikçe hiç bir şey değişmez...Olumlu veya olumsuz nasıl bir değişime gidersek, yüce Allah’ın cc, hakkımızdaki iradesi de o yönde
tecelli edecektir. değişimin konusu sadece uhrevi endişelerimizigiderecek olan davranışlar değildir. Dünyamızı her açıdan mamur kılacağımız
bütün faaliyetlerimiz de bu kapsamdadır.

fatmak

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm Kardeşim.
Yaklaşık bir sene önce yakalandım korku, endişe, huzursuzluk =depresyon... Maalesef namazlarımı kılmazdım tesettürlüydüm ama bilinçli değil. Elhamdülillah namazlarımı kılıyorum, zikirler çekiyorum, Kuran okuyorum, layıkıyla tesettürlü olmaya çalışıyorum inşaAllah... O kadar korkuya dehşete kapıldım ki Rabbim beni affetmeyecek, kötü bi şeyler olacak diye uykularım kaçtı yemek yiyemedim, gülemedim ağladım hep... Psikiyatriye gittim, ilaçlar kullandım hep geçici çözümler. Artık bu duruma düşmek, psikiyatriye gidip ilaç kullanmak istemiyorum. Bu illete iyi yönünden bakıyorum. Elhamdülillah beni Rabbime yöneltti. Dini imani büyük eksikliklerim var. Sizden yardım istiyorum bana da bir kaç tavsiye verirseniz çok mutlu olurum.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam kardeşim,
Sanırım sen Gönül Sızım ablamdan tavsiye istemişsin ama bir süredir yoğunluğundan dolayı kendini forumda pek göremiyoruz!
Ablamın yukarıda yazdığı en önemli, ruhuna ilaç bir zikirdir bu..

Mevlana Celaleddin-i Rumi,Rubailer;

"La havle velâ kuvvete illâ billah" demek
Adem oğullarının canına, şeytandan gelen gamı, kederi gidermeye 'La havle velâ kuvvete illâ billah" demek faydalıdır.
Lâ havle çekenin nefesinden şeytan gamlandı, dertlendi, fakat "Lâ havle" diyenin gücü, arttı, nefesi çoğaldı.
Bu zikiri dilinden düşürme, anlamını düşünerek canı gönülden devamlı söyle...
İçine; sıkıntı, bunalım, vesvese vs. geldi mi; oku "la havle" yi kurtar kendini!

Bir de kuran oku, bilmiyorsan türkçe açıklamasını veya kuran dinle! ruhundaki rahatlamayı ve değişikliği göreceksin!

Bunlar manevi yönden sana iyi gelebilecekler!

Madden yani, mantıklı olarak aklınla hareket etmen seni bu hastalığın zararlarından korur! düşünce olarak daha pozitif bir insan olmaya, bir olay yaşadığın vakit vardır bir hayır! diyebilmen seni huzurlu ve çözüm üreten bir insan yapar!
Bu sayede hayatının akışı daha olumlu yönde ilerler!

En önemlisi hayatının yolunda gideceğine İNAN!
İnanmak gerçekten cok önemli, bir ilaç düşün senin hastalığına iyi geleceğine inanmadıgın zaman tesiri oluyor mu?
olsa ile çok az! insan pozitif, inanarak yaşarsa; önünde sonunda her şey ona olumlu döner!

İlk önce hayata bakışını değiştir! daha geniş çerçeveden bakmaya çalış yaşadıklarına..

Ben sana youtube dan bir video izlemeni tavsiye ediyorum psikolog Zafer Akıncı, gerçekten alanında çok başarılı bir insan, çok faydalı şeyler öğretiyor ben de kendisinden evlilik eşler arasındaki ilişki konusunda çok şeyler öğreniyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm sevgili ab-ı hayat uzun zaman oldu görüşmeyeli, iyisin inşallah güzel kardeşim; burada kardeşimize tavsiye ettiğin video da ki doktoru bende elimden geldiğince takip ediyorum bu uzman kardeşimizin farkında olmadığı bir şey var ki anlattığı şeyler efendimiz sav hayatından örneklerle ve kitabımız Kur'an'ı Kerim ile eşleşiyor fakat kendisi konuları hep bilmem şu ülkenin falanca uzmanının yaptığı test diye tanıtıyor, oysa kitabımızın içinde kuru dala varıncaya kadar her şey mevcut bize verilen örneklerde ki isimler fani kulların deneyleri, Hakkın Hakikati ise ebedi ve Haktır. En güzel cevabı vermişsin yardım isteyen kardeşimize Allah cc senden sonsuz razı olun benim gibi uzun zamandır kaçak olan gönül dostum Gönül sızıma da buradan selam olsun.

fatmak

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allah sizden razı olsun kardeşlerim. Ab-ı Hayat kardeşim tavsiyelerine aynen uymaya çalışıyorum bana çok faydası oldu Elhamdülillah. Aslında sorunumun şeytanla olduğunu fark ettim savaştayım. İnşaAllah Rabbimin de yardımıyla bu savaşı kazanacağım. Sürekli imani olarak boşluklarımdan girmeye çalışıp beni sıkıntıya sokuyor. Güzel yanı şu ki; beni daha çok ibadet yapmaya daha çok ilim öğrenmeye itiyor. Özellikle sıkıntılı olduğum zamanlarda kıldığım namaz, ettiğim dua, okuduğum dinledim kuran daha bir anlamlı geliyor bana ve özenli olmaya çalışıyorum. İnşaAllah daha çok ilim öğrenebilirsem en azından şeytan imani boşluklarımdan yararlanmaya çalışmaz inşaAllah. İmtihan dünyasındayız şeytan elbette her gün vesvese verecektir ama bunu iman şuuruyla atlatabilmek inşaAllah bizlere de nasip olur. Dualarınızı bizlerden esirgemeyin kardeşlerim. Belki yeri değil ama şeytanla olan bu savaşımı kazanmamda yardımcı olabilecek ilmi tavsiyelerinizi almak isterim. Allah a emanet olun...

elensar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mevlananın mesnevisini okumanızı tavsiye ederim fatmak

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Allah sizden razı olsun kardeşlerim. Ab-ı Hayat kardeşim tavsiyelerine aynen uymaya çalışıyorum bana çok faydası oldu Elhamdülillah. Aslında sorunumun şeytanla olduğunu fark ettim savaştayım. İnşaAllah Rabbimin de yardımıyla bu savaşı kazanacağım. Sürekli imani olarak boşluklarımdan girmeye çalışıp beni sıkıntıya sokuyor. Güzel yanı şu ki; beni daha çok ibadet yapmaya daha çok ilim öğrenmeye itiyor. Özellikle sıkıntılı olduğum zamanlarda kıldığım namaz, ettiğim dua, okuduğum dinledim kuran daha bir anlamlı geliyor bana ve özenli olmaya çalışıyorum. İnşaAllah daha çok ilim öğrenebilirsem en azından şeytan imani boşluklarımdan yararlanmaya çalışmaz inşaAllah. İmtihan dünyasındayız şeytan elbette her gün vesvese verecektir ama bunu iman şuuruyla atlatabilmek inşaAllah bizlere de nasip olur. Dualarınızı bizlerden esirgemeyin kardeşlerim. Belki yeri değil ama şeytanla olan bu savaşımı kazanmamda yardımcı olabilecek ilmi tavsiyelerinizi almak isterim. Allah a emanet olun...
Allah hepimizden razı olsun inşallah kardeşim...
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!

İnşallah dualarımdasın, insan istedikten sonra sorun, sıkıntı vb. hiçbir engel tanımaz; yeter ki yürekten Allaha inansın!

Bu yolda devam et bence en iyi ilaç;
Kuran okumak, dinlemek, hayatına tatbik etmek ve her şeye olumlu tarafından bakmak!!! :tamam:.

Kurana, Peygamberimizin hayatına, ahlakına ve sünnetlerine sıkı sıkı sarılınca; ortada ne sıkıntı kalır, ne de depresyon! bunların üstüne daha ilmi bir şey tanımıyorum!

Allah yar ve yardımcın olsun, hayırla kal.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aslında biz bu dünyaya sahip olmaya değil,şahit olmaya gelmişiz.
Ah bunu bir anlayabilsek.Deprasyon diye bir seyimiz kalmazdi!!!

Üst Alt