Dağlar ve Tepeler

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Dağlar ve Tepeler
Mazıdağları: Mardin ilini doğudan batıya kateden, Mardin Ovasında yüksekliği 1000-1500 metre civarında, Mardin Ovasında ise yüksekliği 600 metredeki dağlardır.

Abdulaziz Dağı: Kızıltepe İlçesi ile Göllü Köyü arasında bulunmaktadır.

Maşion Dağları: Ömerli İlçesi Beşikkaya Köyünde bulunmaktadır.

Hazar Tepesi: İlin güneybatısındaki tepedir.

Ziyaret Tepe: İl merkezinde yüksekliği 1160 metrelik tepedir.

Timurlenk Tepesi: İl merkezinin güneyinde bulunan tepedir.Ovalar

"Mardin, Mezopotamya denizinde bir liman, kalesi deniz feneri,

burçlarda hayali belli belirsiz soluklanır bir Sümerli"


Kızıltepe Ovası:
Kızıltepe ve Derik İlçeleri sınırlarında 700 km²lik ovadır.

Mardin ve Nusaybin Ovaları:
Merkez ve Nusaybin İlçeleri sınırlarında kalan 1350 km²lik ovada tarım yapılmaktadır.


Mardin'in Jeolojik YapısıMardin 8891 Km.2 yüzölçümü ile 36 55 - 38 51 Kuzey Enlemleri ve 39 56 - 42 54 Doğu Boylamları arasında yer alır. Mardin İl topraklarının % 4.8 ini kaplayan dağlar doğu-batı istikametinde uzanır ve ovadan ortalama 600 metre yükseklikte çok geniş bir kütle oluşturur. Yükselti bazı kesimlerde 1000 metre üzerine çıkar. Dağlar genellikle çıplaktır. Büyük bölümü kalkerli olduğundan çatlaklar ve yarıklar oluşmuştur. Yüzey suları çatlaklardan dibe çekilmekte ve ovalara yakın platolarda yüzeye çıkmaktadır. Killi ve kireçli yapılı topraklarda Mardin, Mazıdağı, Derik, Midyat, Savur ve Nusaybin'in yükseklerinde meşe ağaçlarına rastlanır. Dağların kalkerli kesimleri Hızla aşınarak platolara dönüşmüştür.Bu platolar yer yer yüzeye çıkan lavlarla kaplıdır. Mardin'de Gümüş Çayı. Çağçağ suyu ve Savur Çayı yanı sıra Seyhan Deresi ve Yeşilli Gülzar Deresi bulunmaktadır. Dicle ve Fırat nehirlerinin kolları il topraklarında koridor oluşturmuştur. Dicle Vadisi ile Kızıltepe, Mardin ve Nusaybin Ovaları mevcuttur.Mardin'in İklim Yapısı


Akdeniz iklimine benzer özellikler taşır.Yazlar çok kurak ve sıcak kışları ise bol yağışlı ve ılımandır. Mardin'de kış mevsiminde oluşan yüksek basınç alanı kış aylarının soğuk geçmesine yol açar. Bir yandan güneydeki Çöl İkliminin etkisi altında bulunması ( Basra Alçak Basıncı), diğer yandan kuzeydeki yüksek dağların serin hava kütlelerinin bölgeye girmesine mani olması sebebiyle ilin ovalık kesiminde yazlar çok sıcak geçer. İlin kuzey kesiminde zaman zaman kara iklimine benzer özellikler görülür. Mardin'in iklimini ova ve dağ kesimi olarak iki şekilde değerlendirmek mümkündür. İki Kesimdeki farklılık yağış, sıcaklık ve rüzgar değerlerinde ortaya çıkar. Ova kesiminde yazlar çok sıcak geçer, kışlar ise ılıman ve yağmurludur. Bu kesimde az miktarda ve kalıcı olmayan kar yağışları görülür. Dağ kesiminde ise yazları ovaya nispeten daha serin , kışlar ise şiddetli rüzgar, bol yağmur ve kar yağışlı geçer.

Mardin, ilçeleri ve komşu illerden rüzgar hızının ve yağış miktarının yüksekliği; nem ve sıcaklık değerlerinin düşüklüğü ileçekici bir farklılık gösterir.
 
Üst Alt