Çocuklarda Karın Ağrıları

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
ağrıları sık olur. Ailelerin çocuklarını hekime götürüş nedenlerinin başındadır. Karın ağrısı hekimler için değerlendirilmesi sorun olan kimi zaman önemi az, kimi zaman hayati önem taşıyan bir sorundur.

Karın ağrısına gereğinden fazla önem vererek, hemen ilaçlar kullanmak ya da karın ağrılarına gereken önemi vermeyerek geçiştirmeye çalışmak doğru değildir.

Bazı çocuklarda gece karın ağrıları, ya da üşütünce karın ağrıları olabilir. Genellikle doğumdan sonraki ilk 2 hafta sık görülen bu tip karın ağrıları akşam birkaç saat süre ile bebekte sıkıntı ve huzursuzluk meydana getirir. Karında gurultu vardır.

En önemlisi birden başlayan karın ağrısıdır. Bu karın ağrıları bebeğin dışkı yapmaması ile birlikte olur. Ve buna kusma eklenirse anlam taşır. Bebeğin hemen hekime götürülmesini gerektiren önemli bir durumdur. Karın ağrısı olan çocuklara aile kesinlikle ağrı kesici ilaçları vermemelidir. İlaçlar bilinçsiz olarak kullanıldığında hastalığın belirtisini örter, hekimin burguları atlamasına ve doğru tanı koyamamasına yol açar.

Karın içerisindeki olayların tanısının konulması hekimler için her zaman alıcı bir sorundur. Kişiler kendi başına önlemler alma yoluna gitmemelidir.

Güvensizlik duygusu sırasında çocukta, karın ağrısı yakınmaları artar. Anne baba kavgasının şiddetli olduğu çocuklarda karın ağrısı yakınmaları daha fazladır.

Kusma ve bulantılarla birlikte görülen karın ağrıları, zatürre olması, bağırsaklarda tıkanıklıklar ve iltihaplara bağlı olabilir. Bu arada apandisteki karın ağrısını yine düşünmek gerekir. Apandisteki karın ağrısı yaygın ya da bir yerde sabit olabilir. Hekimler kan ve karın muayeneleri ile tanısını koyarlar. Bazı metabolik hastalıklarda, şeker ve benzeri durumlarda, kurşun zehirlenmelerinde, bazı ilaçların kullanılması sırasında, idrar yolu enfeksiyonlarında, karın ağrısı yakınması olarak görülür.

Bazen çocuklar, dikkat çekmek için karın ağrısı yakınmasını abarttıkları görülmektedir.

Bağırsaktaki parazitlerin de karın ağrısı yapabileceklerini unutulmamalıdır.

Çocuğunuzda karın ağrısı ile birlikte kusma, bulantı ve dışkı yapamama duygusu varsa hemen bir hekime başvurulması gerekir. Karın ağrısı olan çocuğa hiçbir ilaç verilmez.
 
Üst Alt