Çocuk ve eğitimi hk.

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
26 Şubat 2011
Mesajlar
503
Tepkime puanı
10
Çocuk nedir eğitimi nasıl olmalıdır

Çocuk, gönüllerin meyvesi, ruhların sevgilisi, yurdun-yuvanın nur yüzlü meleği, anne ve babanın ise göz nuru, gönül neşesidir. Çocuğun en güzel tarifini, Hz. Peygamber (sav) şöyle yapıyor: "Çocuklar yeryüzünde gezen ciğerlerimizdir."

Çocuk, Cenab-ı Hakk'ın kullarına nazlı bir hediyesi, güzide bir emaneti ve kutsi bir vediasıdır. Çocuk, safiyetin sembolü, iyilikler, ihsanlar ve lütufların mazharıdır. "Dünya, bizim ebedi âleme geçişimizi sağlayan bir köprüdür. Hayat, birçok imtihanlarla doludur. İmtihan unsurlarından birisi sayılan çocukların ise, hayatımızda ayrı bir yeri vardır. Evet, insan için tamamen farklı bir nimet ve aynı zamanda tamamen farklı bir imtihandır çocuklar.

Çocuk kimin emanetidir

Elbette ki çocuk, Allah'ın insana vermiş olduğu bir emanettir. Şayet ona iyi bakılır, terbiyesi iyi verilir ve faydalı bir insan olarak yetiştirilirse; imtihan kazanılmış olur. Ancak, insan, sadece nefsaniyeti adına ve kendisinden bir parça olması mülahazasıyla ona bakar ve bundan zevk duyarken de Allah'a sunması gereken sevgiyi tamamen çocuğa sevk ederse; "bir kalpte iki sultan olmaz" düsturunca, imtihan kaybetmiş sayılır.
Bir ayet-i kerimede, dünya malı da çocuklarla birlikte imtihan vesilesi olarak zikredilmiştir. "Mallarınız ve çocuklarınız bir fitne (imtihan)'dır. Allah onlarla sizi imtihan etmektedir. Allah ise, işte büyük ödül O'nun yanındadır. (Kim Allah sevgisini mal ve evlat sevgisinden üstün tutarsa o, Allah'ın yanında mükâfata erişir." (Teğabün, 64/15)
Dünyanın her yerinde çocuklar birbirine benzer. Fakat anne ve babaları, yakınları, çevrenin kültürel farklılıkları onları birbirinden ayırır. Çocuklar, doğdukları ve yetiştikleri çevreye göre farklı örf-adet, inanış, giyim, kuşam, iyi, kötü, doğru, yanlış, güzel, çirkin gibi değer yargılarına sahip olurlar.
Çocuk başıboş bırakılmamalı ve yanlış telkinlere terk edilmemelidir. Aksi halde iş işten geçmiş olabilir. Fena terbiyeye maruz kalan bir çocuk, bu durumların tahripkâr tesirlerini ömrü boyunca hisseder. Çocuk bugünün küçüğü, yarının büyüğüdür. Çocuk her milletin geleceğidir. Çocuk yarınların teminatıdır, güvencesidir. Annelerin, babaların gelecekleri iyi ve faydalı çocuk yetiştirmeleri ile teminat altına alınır.
Çocuklar asla küçük görülmemelidirler. Onlar katiyetle hafife alınmamalıdırlar. Çünkü çocuklar millet hayatı için en mühim unsurdurlar.
[Ahmet Yüter, Çocuk Yetiştirmede Altın Kurallar]
'Rabbim! Beni ve zürriyetimi namaz kılanlardan eyle'
"Ey Rabbimiz, Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerini göster, tevbemizi kabul et; zira tevbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin." (Bakara, 128)
"Rabbim! Beni ve zürriyetimi namaz kılanlardan eyle. Rabbimiz! Duamı kabul buyur. Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni annemi, babamı ve inananları bağışla." (İbrahim, 40)
"Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun." (Tahrim, 6)
"Çocuklar dünya hayatının süsüdür." (Kehf, 46)
"Aile fertlerine namazı emret ve kendin de ona devam et." (Ta-Ha, 132)
"Ey iman edenler, eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar vardır. (İyi yetiştirmek suretiyle) Onlardan sakının." (Teğabün, 14)
"Hani bir vakit Lokman oğluna öğüt vererek dedi ki: Oğulcağızım, sakın Allah'a ortak koşma. Çünkü ortak koşmak şüphesiz ki büyük bir haksızlıktır." (Lokman Suresi, 13)
"Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; onlara ve size biz rızık veririz. Şüphesiz onları öldürmek büyük bir hata (suç ve günah)tır." (İsra, 31)
"İnkârcılara malları da, evlatları da Allah'a karşı hiçbir fayda sağlamayacaktır." (Al-i İmran, 116)
"Orada Zekeriyya, Rabbine dua etti: Rabbim! Bana tarafından hayırlı bir nesil bağışla. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin, dedi." (Al-i İmran, 38)
Resulullah'ın dilinden...
"Çocuğunuza bırakacağınız 'en güzel miras' onu, hem dünya ve hem de ahiret mutluluğuna eriştirecek bir terbiyedir." (Tirmizi)
"Allah'tan korkun ve çocuklarınız arasında adaleti gözetin." (Buhari)
"Merhamet etmeyene merhamet edilmez." (Buhari)
"Bir adamın hayır yolunda harcadığı paranın en faziletlisi, aile fertlerine harcadığı paradır." (Müslim)
"Çocuklarınıza ikram edin ve terbiyelerini güzel yapın." (İbn Mace)
"Kişinin öldükten sonra geride bıraktığı şeylerin en hayırlısı, kendisine dua eden salih bir evlad, sevabı kendisine ulaşan sadaka-i cariye, kendisinden sonra halkın amel ettiği ilimdir." (Ebu Davud)
"Kimin iki kızı olur da bunları öldürmez, alçaltmaz, oğlan çocuklarını bunlara tercih etmezse Allah onu cennete koyar." (Ebu Davud)
"Siz iffetli olun ki, hanımlarınız da iffetli olsun. Siz anne-babanıza iyi muamele edin ki evlatlarınız da size iyi muamele yapsınlar." (F.Kadir)

 

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
983
Tepkime puanı
16
Allah Razı Olsun
 
Üst Alt