Çocuğumu Yeniden Yetiştirmem Mümkün Olsaydı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı;
Ona işaret parmağımı kaldırıp yasaklar koymak yerine, sehadet parmagi ile Tevhidi öğretirdim.

Hatalarını daha az düzeltir,onunla daha çok yakinlik kurmaya çalışır..her hatanin bir bedeli oldugunu anlatmaya calisirdim...

Ona karsi Daha bilgili ,SABIRLI olmaya çalışır,daha çok şefkat gösterirdim.

Onunla daha çok yürüyüşlere çıkar,uçurtmalar uçurur,bisiklet surer ,onun ile cocuk gibi oynasir Onun en yakin Arkadasi olurdum...

Onunla daha az çekişir,ona daha çok sarılır, onu daha cok sevdigimi soylerdim...

Ona her zaman kati davranmaz,onu daha çok onaylar ve yüreklendirir!!Onun ile ne kadar cok gururlandigimi tekrar ederdim...

Güç ,korku konusunda daha az ders verir,sevgi konusunda daha çok şey öğretirdim...

ama artik butun bunlar icin cook gec kaldim.. Pismanim..ev isi, egitimim vs derken Couklarimin en cok Bana ihtiyaci oldugu zaman onlari ihmal ettim...
ama Su An bile cocuklarim ile ozellikle halen kucuk olan Evladligim ile bunlari yapmaktayim..
çocuklarım beni affetsinler, en önce onlardan helallik diliyorum.
Kimi zaman Onlari ihmal ettiğim günler oldu....

Mazi geçmiş gitmiş, geri döndüremezsin, onunla meşgul olma; istikbal gelmemiş, onunla da meşgul olma. Bulunduğun hayatı, ve cocuklarini
dakika dakika, günbegün İslama gore yetistirip Yasayabilmek icin Rabbim Yardimina ihtiyacim var...
Ne olur Bu ahir zamanda KIZ cocugu Sahip olan bizlere yardim et...

Allah; dinini düzelten kişinin dünyasını da düzeltir.
Hz. Ali r.a

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hep derler ya ah şimdiki gençler ne kadar da kötü

Çocuklar bizlerin aynasıdır. Bir çocuğa bir davranışı öğretmek için günlerce uğraşırsınız yapmaz ama siz bir kere yaparsınız çocuk hemen yapar.
Çünkü çocuklar anne-babalarını taklit ederler. İyiyi de kötüyü de çevrelerinden örnek alırlar.
Mesela dikkat edin, çocuğunuz sinirlendiği anda nasıl davranıyor. Bağırıyor mu? Bir yerlere mi vuruyor? Ya da ağlıyor mu?
Aslında sinirlendiği andaki davranış biçimini çocuğunuza siz öğrettiniz.
Çocuklar sinirlendikleri anda nasıl davranacaklarını bilemezler. Ebeveyn olarak siz sinirlendiğiniz anda kontrolü kaybediyorsanız çocuğunuz zaten kendini
kontrol etmeyi bilmediği için sizi ya da etkilendiği bir yakınını örnekleyecektir.

Çocuğun nasıl bir ortamda yetiştiği, aile bireylerinin birbirlerine ve yakınlarına nasıl davrandığı, yemek yeme düzeni, alışkanlıkları onun karakterini belirler.
Herkesin sınırlarını bildiği, herkesin birbirine net olduğu, güvenilir, sevgi dolu, paylaşımı seven bir aile ortamı sunabiliyorsak çocuklarımıza,
hangi dönemde olursa olsun olumsuz davranışlar sergileseler bile özlerinde aldıkları terbiyeden dolayı kendilerini çabuk toparlayacak ve hatalarının farkına varacaklardır.

Gençlik döneminde gerek ergenlik çağının etkisi, gerek arkadaş ortamının etkisi altında kalan çocuklar istenmeyen davranışlar sergileyebilir.
Biz büyüklere kaba ve itici gelen hareketlerde bulunabilirler.
Ama biz ebeveynler olarak onlara her zaman iyiyi ve kötüyü öğretmiş, onlardan beklediğimiz saygıyı biz onlara vermişsek içimiz rahat olsun.

Yaptıkları hatayı er geç fark edip özür dileme erdeminde bulunurlar. Biz koskoca insanlar bile hata yapıyorken içinde bin çeşit fırtınalar kopan dünyayı,
kendini ve insanları tanımaya çalışan gençler nasıl hata yapmasın...

Çocuklarımıza ilgi gösterelim, sevgide bonkör olalım, kişiliklerine saygı duyalım, onların da birer birey olduğunu unutmayalım, söz hakkı tanıyalım,
nasihat vermek yerine yaptığımız iyi hareketlerimizle onlara örnek olalım...
başarılarını övelim, eleştirilerimizde yapıcı olalım, başarısızlıklarında desteğimizi hissettirelim ki şimdiki gençler diye yakınmayalım...

enguzya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bu yazıyı ilk okuduğumda hemen çıktısını alıp vestiyere ceketimi astığım gardroba asmıştım.Eve hangi ruh haliyle gelirsem geleyim o yazıyı görüp çocuklarıma gidip sevgiyle sarılayım diye...
Ben denedim çok güzel oldu siz de yapın çünkü günün stresini çekmiş olabilir, gününüz kötü geçmiş olabilir ama evde bekleyen çocuklarınız sizden sevgi istiyor. :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı, Ona daha çok merhametli ve vıcdanlı, olmasını öğretirdim.. merhametle insan yetiştirmeyi senden öğrendim demesini isterdim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kızına nasıl dans edileceğini öğretme, ona nasıl namaz kılınacağını öğret.

Ona nasıl şarkı söyleyeceğini öğretme, ona nasıl Kuran okuması gerektiğini öğret.

Onu makyajla güzelleştirme, onu Hicab'la güzelleştir.

Oyuncuları, şarkıcıları hayatına rol model almasına, örnek almasına izin verme. Ama ona Hz. Fatıma (r.a), Hz.Aişe (r.a) ve Hz.Meryem'in nasıl temiz olduklarını öğret. Onlar, bir "MÜSLÜMAN"ın taklit etmesi gereken en güzel örneklerdir. • Unutma; Çocuğuna öğrettiğin her şeyden Hesap Günü sorgulanacaksın !

Üst Alt