Cemaat Ruhu Ve Dinin Diregi NAMAZ

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
9,107
Tepkime puanı
81
Namazın fazileti ve bereketleri namaz, kulun rabbi ile buluşması, konuşması, dertleşmesi ve ona bütün varlığı ile şükretmesidir. Namaz en büyük zikirdir. Nitekim cenabı hak taha süresinin14 ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor: “namazı zikrim için kıl “ deme ki namaz zikre götürecek bir yoldur.

Beş vakit namaz, günlük olarak maddi-manevi bir temizliktir. Efendimiz sav şöyle buyuruyor: “ beş vakit namazın meselesi evinizin önünden geçen nehir misalidir günde beş defa o nehirde yıkanırsa üzerinde herhangi pislik kalır mı?” yani kul namazını kılar devam ederse üzerinde hiçbir küçük günah kalmaz. Günahların af edilmesi için kılınan namaz huşu, huzur içerisinde olmalı. Namaz öyle olmalı ki kulu kötü, fahiş şeylerden uzak tutmalıdır. Aksi takdirde onun namazı namaz değildir. Nitekim efendimiz sav şöyle buyuruyor: “her kim ki namazı onu fahiş ve münkerleden uzak tutmasa cenabı haktan tek alacağı şey uzaklaşmaktır.”Namaz kulu Allah a yaklaştırır. Çünkü kulun cenabı hakka en yakın olduğu an namaz kılarken .Bekir bin Abdullah şöyle buyuruyor: ey insan oğlu eğer Allah ın huzuruna girmek ve tercümansız konuşmak istersen bu senin için mümkündür! Dediler ki: bu nasıl olabilir?Abdestini mükemmel şekilde alırsın.Sonra namazgahına geçer namaza durursun.İşte böylece rabbinin huzuruna izinsiz girmiş ve tercümansız konuşmuş olursun!” hazreti Aişe r.a validemiz şöyle der: “resülullah sav bizimle konuşur, bizde onunla konuşuyoruz ve sohbet ederdik. Fakat namaza durduğunda,cenabı hakkın azameti ile o derece meşgul olurdu ki sanki hiç birimizi tanımıyor.

Namazın çokluğu önemli değildir. Namazın cenabı hak için olan önemlidir. Efendimiz sav bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor:“kişinin bedeniyle birlikte kalbinin de hazır olmadığı namaza Allah teala bakmaz!.” Hazreti İbrahim sa namaza durduğunda kalbinin sesi iki milden işitilirdi. Bir gün resul-i Ekrem birinin namazda sakalı ile oynarken gördü bu kimsenin kalbinde huşu olsaydı azalarında huşu olurdu.” Namaz dinin direği yapılmıştır, onu koruyan dinini korumuş olur, onu yıkan dinini yıkmış olur, ihmal eden dinini ihmal etmiş olur.

Hasan-i basri rh a in naklettiğine göre ; “ resul-i Ekrem sav şöyle buyurmuştur: size hırsızların en kötüsünü haber vereyim mi? Kimdir onlar ey Allah ın resulü? Namazlarından çalanlardır! Namazdan nasıl çalınır? Rükû ve secdeleri eksik yaparak!” namazın şartlarına dikkat edilmelidir. Nitekim namaz farz olduğunda namazın nasıl kılınacağı da öğretilmiştir. Adet yerini bulsun diye yapılmamalıdır. Sadati kiram namazı sağlam kılmakla cenabı hakka ulaşmışlardır. Namazın içerisindeki farzlara, vaciplere, sünnetlere mekruhlara dikkat edilmeli ve san ki cenabı hakkın huzurunda namaz kılıyormuş gibi kılınmalı.

Anlatıldığına göre halef b. Eyyub u namaz kılarken bir eşek arısı soktu. Kanlar içerisinde kaldı ve hiçbir haberi olmadı ta ki namazın bitiminde ibnu said kendisine haber vererek oda elbisesindeki kanı temizledi. Denildi ki:seni eşek arısı soktu, kanın aktı hissetmedin mi? Malik ve cebbar olan Allah ın karşısında duran, başına ölüm meleği Azrail dikilmiş, solunda cehennem. Ayaklarının altıda sırat köprüsü bulunan birisi böyle bir şeyi duya bilir mi? Züht ve takva sahibi olan Ömer bin zerr in eli kangren olmuştu. Tabipler dediler ki: bu eli kesmekten başka yolu yok! Kesebilirsiniz o halde! Seni iple bağlamadan bu iş olmaz! Hayır, bağlamanıza gerek yok! Ben namaza dururken elimi kesersiniz! Namaza durunca muhterem zatın elini kestiler ve o bir şey hissetmedi.
duaa..NAMAZI TERKETMEK büyük bir günahtır o günahı affı ancak kaza etmek ile mümkün olabilir. Cenabı hak Meryem süresinin 59 ayetinde şöyle buyurmaktadır: “sonra bunların arkasından bozuk bir güruh geldi, namazı ziyan ettiler ve şehvetlerinin ardına düştüler; bunlar da gayya kuyusuna boylayacaklardır.” Bir menkıbe de şöyle naklediliyor: bir gün adamın biri çölde ilerlerken şeytan ona yetişip yol arkadaşı oldular. Adam o gün sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazlarını terk etti ne zaman ki uyku zamanı geldi. Şeytan oradan uzaklaşmaya başladı bu durum karşısında adam şeytana seslenerek nereye gidiyorsun neden benden kaçıyorsun. Şeytan şöyle bir cevap verdi: ben Allah u tealaya ömrümde bir kere karşı geldim ve rahmetinden kovuldum ama sen bir günde 5 kere karşı geldin bende cenabı haktan korkarım sana gazap eder bende o gazabın içinde olmaktan korkarım.

” Namazı cemaat ile kılmaya özen göstermeliyiz nitekim efendimiz sav şöyle buyuruyor: cemaat ile kılınan namazın değeri tek başına kılınan namazın değerinden 27 derece daha üstündür” Sait bin musib: ben 20 yıldır caminin için den müezzinin sesini işitiyorum. Efendimiz şöyle buyuruyor: “her kim ki 40 gün boyunca iftitah tekbirini kaçırmaksızın namazını cemaat ile kılarsa cenabı hak ona iki beraat verir birinci olarak nifaktan korur ikinci olarak da onu ateşten korur” ve şöyle deniliyor kıyamet gününde yüzleri yıldızlar gibi haşır edilecek insanlar olacak melekler onlarla siz ne amel etiniz de yüzünüz böyle parlıyor onlarda biz azan sesini işittik mi abdestimizi alıyorduk.ve sonra başka bir gurup haşir edilecek yüzleri ay gibi. Melekler yine soracaklar peki siz ne amel ediyordunuz onlar şöyle buyuracaklar. biz vakit girmeden abdestimizi alıyorduk. Ondan sonra bir gurup daha haşir edilecek onların yüzleri güneş gibi parlıyor melekler yine soracak böyle yüzünüzün güneş gibi olmasının sebebi nedir. Onlar: biz azanı mescidin içindeyken işitiyorduk. Namaz insan, kalbini gösteren bir aynadır. Her mümin, kıldığı namazla iç âleminde kime yöneldiğini, neyi çok sevdiğini, Allah cc ile hukukunu kontrol edebilir.
Her namazda fatiha da yaptığımız “ ya rabbi, ancak sana kulluk ederiz, yalnız senden yardım dileriz; bizi kendilerine nimetler verdiğin Salih kullarının yolu olan sıra-tı müstakim’ e ulaştır” duası, mümine, biz şuuruna, cemaat ruhunu vermektedir. Mümkünse camide, değilse evde ve ya iş yerinde baş vakit namazı cemaatle kılmayı bir hedef haline getirmelidir.
Cenabı hak bizleri cemaat ruhundan ayırmasın. Amin..
 
Üst Alt