Bütün Hayırlar O'ndan

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bütün Hayırlar O'ndan
Bişr-i Hafi’nin (k.s.) kız kardeşi Zübeyde şöyle anlatır:
‘’bir gece ağabeyim Bişr bizim eve geldi. Ayağının birisini kapısından içeri attı, diğer ayağı dışarıda olduğu halde kapıya yaslanıp düşünmeye başladı. Onun değişik halleri vardı. Bazen manevi hallere girer, bir müddet o hal içinde kalırdı. Bunu bildiğimiz için kendisine karışmadık. Bu şekilde şafak sökene kadar düşünmeye devam etti. Sabah olunca kendisine,
‘’ Gece boyunca neyi düşünüp durdun? ‘’ diye sordum, şöyle dedi
Mescitten çıkıp eve gelirken insanların durumunu düşündüm. Bu belde de benim gibi ismi Bişr olan bir sürü Hıristiyan,yahûdî ve ateşe tapan Mecusi mevcut. Ben de Bişr onlarda Bişr. Ben de beşer onlar da beşer.Fakattanıdığım o bişirlerin hepsi sapık halde öldüler, tövbe edip hak dine giremediler.
Bir de kendimi düşündüm.Kendi kendime,
‘’Ey bişr,sen önceden ne yaptın ki Allâh seni kendisi için seçti, kalbine imanı koydu, seni müslüman yaptı!’’dedim. Sonra yüce Rabbimin bana yaptığı ihsanları hatırladım; beni kendisine çekmesini, dostları arasına katmasını, bana iman ve takva elbisesi giydirmesini düşündüm. Gördüm ki her şey O’ndan. Hayret ve sevincimden gözüme uyku girmedi.

KISSADAN DERSLER
Bişr hazretlerinin hali hepimiz için aynıdır. Rahman olan Allâh iman nurunu ikram ettiği her mümine özel rahmet etmiştir. Bu,ebediyen şükredilecek bir nimettir.
Allâh Teala buyurur ki:
‘’ Sana gelen bütün iyilikler Allâh’tandır. Başına gelen bütün kötülükler ise nefsindendir.’’(Nisa suresi 78.)Resulullah (s.a.v) buyurur ki:
‘’Şüphesiz Allâh Teâlâ mahlukatı karanlıklar içinde yarattı. Sonra onların uzerine nurundan bir parça attı.Bu nurun isabet ettiği kimseler hidayete erdi, nurun isabet etmediği kimseler ise sapıklık içinde kaldı’’ (Tirmizi, İman, 18; Ahmed, Müsned,2/ 179 ;Hâkim, Müstedrek, 1/ 30)

Üst Alt