Burdur-Salda Gölü

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37


Berraklıkta Dünya İkincisi; Salda Gölü...
b.jpg
Türkiye nin en derin Dünyanın ikinci berrak gölü olan Salda, büyüleyici manzaraya sahip... Şifalı suları ve kızıl, karaçam ağaçlarıyla kaplı ormanı, buz mavisi renkli suyu ile zirvedeki yerini alıyor... Tınaz Tepesi'nde yaz mevsiminde bile bulabileceğiniz bembeyaz karlar, mavi ve yeşilin dostluğuna eşlik ederek doyumsuz güzelliğe renk katıyorlar...

Şehir gürültüsünden uzak, sessiz sakin bir yerde doğayla baş başa kalmak, yeşil ve mavinin dansını seyretmek, temiz havayı solumak için ideal bir yer Salda... Özellikle Antalya'da kalıp Pamukkale'yi görmeyen gelen turist gruplarının uğrak noktası olan Salda Gölü Burdur ilinin 50 km. batısında yer alıyor. Etrafında kızıl ve karaçam ağaçlarıyla kaplı sık orman örtüsü, değişmeyen görünümü ile eşsiz panorama zamanın durduğu hissine kapılmanıza neden oluyor. Antalya'ya yaklaşık 3 saat uzaklıktaki bu eşsiz yer çoğu kişi tarafından bilinmese de Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor. Koruma altındaki gölün şifalı suyu ve cezbedici görünümü ile Salda'ya Göller Bölgesi'nde farklı bir konum kazandırıyor. Yeşilova ilçesi yanındaki krater gölü Salda'nın 184 metre derinliği bulunuyor. Bu derinlik fırtınalı havalarda dibi karışmadığı için Salda Gölü'nün berraklığını bozamıyor.

Suyu şifalı
d.jpg
Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapıyor.

Yazın bile kar var!
c.jpg
Gölü tepeden seyretmek ve fotoğraflamak ise bambaşka bir duygu. Yeşilova'nın içinden geçip Eşeler Yaylası'na doğru çıkarken Radar Tepesi üzerinden bakınca altınızda uzanan yeşille mavinin beraberliğini seyretmek tüm yorgunluğunuzu alıyor. Yaz mevsiminde bile kar bulunan Tınaz Tepesi'ne çıkanlar kar görebiliyor. Bu karlar, görsel güzelliğin yanı sıra köylülerin gelir kaynağı da oluyor. Köy halkı karları pekmezle karıştırıp Perşembe günleri kurulan çok renkli pazarlarda satıyorlar. Yeşilova'ya bağlı 47 köyden gelen ürünler yayla suyu ile sulandığından hem ayrı bir lezzete sahip, hem de bölgenin ürün bolluğu nedeniyle Antalya piyasasına göre daha ekonomik fiyatlı alınabiliyor.
Gölde Deve turu
Türkiye'nin en derin gölü olan Salda kıyılarında süslenmiş develer gezi ve fotoğraf çektirmek isteyen turistlerce kiralanıyor. Deve turu düzenleyenler merdivenle develerin üstüne binenlere ağır adımlarla salına
a.jpg
salına göl kenarında deve sırtında gezi zevki yaşatıyorlar. Gezi sırasındaki beyaz sodalı bölgeler dikkat çekiyor. Soda tepeleri oto ve moto-krosçular için tarifi imkansız müthiş duygular tattıran bir parkur niteliğinde. Bu tepeler arasında araç kullanmanın bambaşka bir zevk yaşatırken, kumsuz zemin hiç toz çıkarmıyor, patinaj yaptırmıyor.
Yedi Beyaz Ada
Salda Gölü'ne eğer yaz aylarında giderseniz ilginç yüzey şekilleri dikkatinizi çekecek. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katıyor. Kışın ise yükselen sular, adaları yutuyor.
 
Üst Alt