Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
boanmaolaylarnnocuklarefv6.png

* Boşanan anne-babalar birbirlerinden ayrıldıklarını, çocuklarından ayrılmadıklarını kesinlikle unutmamalıdır.

* Çocuğun anne-babasından yeterli derecede ilgi ve sevgi görmeye her zaman ihtiyacı vardır. Ayrı olsalar bile anne-baba çocuğundan bu ilgi ve sevgiyi kesinlikle esirgememelidir. Özellikle çocukla birlikte geçirilmesi planlanan zamanlar ertelenmemeli ya da yerine başka programlar konulmamalıdır.

* Ayrıldıktan sonra anne ya da baba çocuklarına birbirlerini kötülememeli, olumsuz yönlerini anlatmamalıdır.

* Boşanmadan sonra yaşanacak değişikliklerle ilgili çocuk bilgilendirilmeli, çocuğun hayatını çok fazla olumsuz etkileyeceği düşünülen değişikleri (şehir, okul değişikliği vb.) hemen yapmaktan kaçınılmalıdır.

* Çocuğun bakımı, eğitimi vb. gerekli olabilecek ekonomik problemler halledilmiş olmalıdır. Ancak mutlu olacağı düşüncesiyle çocuğun maddi yönden istediği her şey de yerine getirilmemeli, dengeli davranılmalıdır.

* Çocuğun anne-babasını yeteri kadar görmesi sağlanmalı, eşe olan kızgınlıktan dolayı çocuğun anne ya da babasını görmesi engellenmemelidir.

* Çocukta var olan ya da boşanma sonrası ortaya çıkabilecek olumsuz davranışlar boşanılan eşle özdeşleştirilmemelidir. (Ne olacak babasının oğlu işte, annesi gibi pasaklı vb.) Çocuğu hem ruhsal hem de fiziksel gelişimi hem anne hem de baba tarafından takip edilmelidir.

* Boşanma sonrası çocuğa karşı geliştirilecek tutumlar konusunda hem anne hem de baba ortak hareket etmeli ve tutarlı davranmalıdır. Annenin hiçbir şekilde olmasını istemediği bir şeye babanın izin vermesi iyi sonuçlar doğurmayabilir.

* Boşanma sürecinde anne-baba çocuğa karşı dürüst olmalı, yalan söylemekten kaçınmalı ve güven duygusuna zarar vermemelidir.

* Çocuk kesinlikle anne-baba gibi düşünmeye zorlanmamalı, anne-baba tarafından birbirlerine karşı koz olarak kullanılmamalı ve taraf tutması beklenmemelidir.

* Çocuğa cinsiyetine uygun olarak yakın akraba çevresinden örnek alabileceği birilerinin destek olması, problemleri daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Bey ve es arasinda istenmeyen hadiseler cikacaksa ayrilik kacinilmaz olacaktir...
Ben ayriliktan ziyade sunu hic anlayamiyorum... Kadinlar icin de bu ayni erkekler icin de...
Allahü Teala ayrilsaniz da, iyilikle, güzellikle ve olmasi gereken sekliyle ayrilin buyurur...
Bizde ayrilik denince kavgalar olur... Nizalar olur... Ne bileyim darginliklar, kirginliklar olur.. Tehditler olur vs...
Bir bayan der ki ya da erkek...
Ne yapayim katlaniyorum...
Adetlerim var... Aile ici disiplinim var... Bilmem daha nelerim var...
Ama ailede ask yok... Sevgi yok... Saygi yok... Nese, güler yüz yok... Nezaket yok... Birbirleriyle konusma, bakisma, huzur ve sükun yok... Evlisiniz ama iliskileriniz "tecavüzvari..."
Böylelerini halan evli görmek isteyen ne kadar adet ve gelenek varsa sizi bilmem ama ben hepsine lanet okuyorum...
Bu evlilik degil ki,
Kadina ve erkege yapilan bir iskencedir...
Arkadas cocuklarin korunmasindan bahsetmis, dogru da,
Iyilikle, konusarak, arkadascak, sevgiyle, saygiyla emrine veren Mevla Teala...
Böyle olunca cocuklarda menfi bir durum olur mu...?
Ben milletimin despot ve zalim ahlakini hic anlayamiyorum...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
ne diyelim haklısın kardeşim...fakat boşanmak okadar kolay değil, işin içine menfaat giriyor, alışkanlıkları terkedememe giriyor...sevgi saygı bitse bile, yanlız kalırsam ne yaparım kaygısı giriyor, hele orta yaşlarda veya yaşınızı almışsanız, tekrar bir düzen kuramama endişesi v.s ... yani çok açılı bir geometri şekil gibi...artıları ve eksileri dengelemek zor...ya da biraz cesaret ve geleceğe umutlu bakabilme yeteneğine haizseniz, gecikmeden sevgi ve saygının tükendiği bir evliliği bitirmek gerekir...

Üst Alt