Boş İşlerle Uğraşmak

Fecr

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
22
GERÇEK MÜSLÜMAN BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMAZ…

Hz. Peygamber (saa) şöyle buyurmuştur:

"Kişinin kendisini ilgilendirmeyen (malayani-gereksiz faydasız-asıl olmayan) şeyleri terk etmesi iyi bir Müslüman olmasının alametlerindendir." (Tirmizi, 2317; Muvatta, 2/903; İbni Mace, 3976)

İyi bir müslüman daima iyi ve faydalı şeylere yönelir; lüzumsuz ve faydasız olan şeylerden ise daima yüz çevirir. Malayani ile meşgul olan kişiler işsiz güçsüz, heva ve heves peşinde gezen kişilerdir. Gerçek mahrum, Rabbinin rızasından mahrum kalan kişidir. Bu kişi hayatta daima kendisine emredilmeyen şeyleri yapar, emredilen şeyleri ise yapmaz. Bu durum bizzat kişinin hakkın rızasından mahrum kalması demektir. Bu ise kişinin ölümü ve rahmetten kovulması demektir.

Dünya ile meşgul olman iyi niyete muhtaçtır. Eğer iyi niyetli değilsen Allah Teala'nın gazabına uğrarsın. Sen önce kalbini temizlemekle meşgul ol; çünkü kalp temizliği farzdır. Kalp temizliğinden sonra da marifetullah'a yönel. Sen asıl uğraşman gereken şeyleri bırakıp teferruatlarla meşgul olursan bu kabul edilmez. Şayet kalpte necaset varsa; organları temizlemenin bir faydası olmaz. Kalp asıldır; diğer organlar ise onun yardımcılarıdır. Organlarını Hz. Peygamber (saa)'in sünnetiyle, kalbini de Kur'an-ı Kerim ile temizle.

Kalbini koru ki; diğer organların da korunsun. Her kap içindekini sızdırır. Senin kalbinde de ne varsa organlarına o sirayet eder. Aklını başına devşir; senin bu davranışın ölüme iman eden, ona kesin inanan insanın işine benzemiyor. Senin bu yaptıkların öldükten sonra Allah Teala'nın huzuruna çıkıp hesap vermekten korkan kişinin yaptıklarına benzemiyor.

Hz. Abdulkadir GEYLANİ (ra)[/B]

Alıntıdır. Kaynak
 

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,182
Allah cc benimle hep etrafımda olan tüm varlıklarla konuşuyor yani esmaül hüsna ile herhangi bir kitaptan açtığım sayfadaki yazıyla, gazete parçasındaki kalan küçüçük parçadaki notla,seyrettiğim filimdeki her konuyla oyuncuyla ,etrafımdaki insanların benimle konuştuklarında kurdukları beni alakadar eden cümlelerle yada Allah dostlarının burda olduğu gibi arkadaşlarımı vesile ederek nasihatleriyle hep konuşuyor hep anlatıyor duyurduğu ,görmemi sağlayıp idraki nasip ettiği için yaradanım yüce Allah'a sonsuz şükürler olsun bu nimetleri için vesile olan fecr kardeşimdende sonsuz razı olsun inşallah.Ne büyük nimet...ELHAMDÜLİLLAH
 
Üst Alt