Bolu - Köroğlu Dağları

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,150


Köroğlu Dağları, Bolu'da Kartalkaya yolu üzerinde. Ücretli otoyoldan Bolu'ya saptıktan sonra dümdüz gidiyorsunuz. Organize Sanayi Bölgesi'ni geçtikten 10 km sonra trafoların yanından Kartalkaya sapağından giriyorsunuz ve Kındıra Köyü'ne doğru yol alıyorsunuz.

Çevremiz kış aylarında alışılandan çok daha farklı ama dağlara doğru çıkarken buradaki doğayı yazın da doyasıya yaşamanın ayrı bir güzel olduğunu farkediyorsunuz. Burası yayla turizmi için gelenlere sonsuz imkanlar sunuyor.

Yaz aylarında bu bölgede büyük oteller kapalı olduğu için tek tek küçük tesisler hizmet veriyor.
İlk durağımız Kartalkaya yolunda tam 5. km'deki Villa Neva.

Villa Neva, 6 odalı küçücük bir butik otel. Bahar ve yaz aylarında çoğunlukla bisiklet ve yürüyüş yapmak isteyenleri ağırlıyor. Bunun dışında, şezlonglarda muhteşem manzara karşısında dinlenmek için de rahatlıkla gelebilirsiniz.

Villa Neva, Nevin-Erol Karaoğul çiftinin 18 yıllık evi aslında. Evlerini geçtiğimiz sene yanına yeni bir bölüm yaparak, otel haline getirmişler. Otelin kedisi Minnoş, gelenleri kulübelerindeki köpekler Paxi ve Pheebe ile birlikte karşılıyor.

Otelde ev yemekleri sunuluyor. Başta soğan çorbası, Alman yemekleri ve değişik tatlılar Nevin Hanım'ın spesiyalleri.

Misafirler, bahçede hoş bir müzik eşliğinde günlerini geçirebiliyor. Geceyi burada geçirmek isteyenler de Safranbolu tarzı mobilyalarla döşeli odalarda kalabiliyor.

Köroğlu Dağları'ndaki tesislerde kalabalık ve hareketli aktiviteler yok. Burası spor yapmak isteyenlerin ve huzur arıyanların yeri. Villa Neva'nın geceliği tüm yemekler ve ikramlar dahil kişi başı 65 TL.

Villa Neva'yı arkamızda bırakıp Kartalkaya'ya doğru biraz yukarılara çıkıyoruz. Kışın kayak tutkunlarını ağırlayan bölge yazın her seviyede sporsevere imkanlar sunuyor.

Köroğlu Dağları'nın her tarafında doğal yürüyüş ve bisiklet parkuları var. Yanı başınızda göl arkanızda orman ve kurbağa sesleri eşliğinde spor yapmak son derece keyifli.

Özellikle bisiklete binmek isteyenler otellerden rehberlik hizmeti alıp, bisiklet kiralayabiliyor. Yöre sakinleri bu sporu yapmayı düşünenleri mutlaka kask takıp eldiven giymesi konusunda uyarıyor.

Motorsiklet tutkunları da zaman zaman bu bölgedeki parkurlarda turlar düzenliyor.

Kartalkaya'ya doğru çıkarken diğer bir konaklama tesisinin, Baysal Otel'in önünde duruyoruz. Buraya günübirlik gelenler de var kalanlar da...

Etraftaki her köşe adeta birer kartpostal kadar güzel. Burası doğayla başbaşa sessiz sakin ve oksijen dolu bir haftasonu için ideal.

Köroğlu Dağları'nın tanıtımında kullanılan slogan şöyle: "Burası yamaçların, düzlüklerin, ağaçların, çiçeklerin, kuşların sizi çağırdığı yer!" Çevreyi gezdiğinizde söylenenden daha da güzel olduğunu farkediyorsunuz. Ama yöre halkı, kışın gösterilen ilginin yazın azalmasından şikayetçi. Oysa yayla turizmi için son derece uygun bir bölge.

Baysal Otel'in biraz yukarısında Özcan Pansiyon ve Alabalık Tesisleri var. Özcan Ailesi Yenicepınar Köyü'nden gelip burayı 49 yıllığına kiralamış.

Beş odalı Özcan Pansiyon haftasonu köy hayatı yaşamak isteyenlere hizmet veriyor. Burası o kadar doğal ki, elektrik dahil şehre dair hiçbir şey yok.

Özcan ailesi, misafirlerine bal, kaymak, terayağ ve sucuklu bir köy kahvaltısı sunuyor. Diğer öğünlerde ise başta alabalık olmak üzere yöresel yemekler ikram ediliyor. Özcan Pansiyon'da alkollü içki servisi yapılmıyor.

Odalara tesisin jeneratöründen sınırlı olarak elektrik veriliyor. Ama cep telefonları bu bölgenin hiçbir yerinde çekmiyor.

Kartalkaya yolunda yazın konaklanabilecek diğer bir otel de Yayla Otel.

Biz bir de Kındıra Köyü'ne girelim diyoruz. Yanı başı özellikle kışları turizm merkezi olmasına rağmen, bu orman köyü tamamen kendini korumuş. Ürettiklerini satın alabileceğiniz bir yer yok ama insanları çok sıcak ve misafirperver.

Kısacası Köroğlu Dağları şehirden tam anlamıyla kopmak için ideal.ULAŞIM

İSTANBUL-KARTALKAYA 280 KM
ANKARA - KARTALKAYA 170 KM
*KÖROĞLU DAĞLARI BOLU'DA KARTALKAYA YOLU ÜZERİNDE
*OTOYOLDAN BOLU'YA SAPILIYOR.
*KARTALKAYA SAPAĞINDAN GİRİLİYOR.
 
Üst Alt