• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Bizim Amentümüz

Ashab

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
60
Müslüman’ın âmentüsü, Müslüman’ın kurtuluş pusulasıdır. Âmentülerini kaybetmiş Müslümanların kurtuluşu olmaz. Onların yeniden iman etmeleri, âmentülerine kavuşmaları gerekir. Aksi halde Müslüman sayılmazlar. Bu nedenle Müslümanlar olarak âmentümüzün kıymetini bilmeliyiz; âmentümüzü korumak için canımızı siper etmeliyiz.

Müslüman’ın âmentüsü, Müslüman’ın imanıdır. “Âmentü”, “İman ettim-İnandım” anlamına gelen Arapça bir fiil. İslâm ıstılahında, iman esaslarına bağlılığın ifadesidir. İman; Allah’tan gayrisine kulluk etmeme andıdır. Her yerde ve her zaman tuğyana isyan etmek üzere Allahû Teâla ile yapılan kesintisiz bir sözleşmedir.

İslâm ümmetininkabuğunu kırması, fikir ve düşünce açısından kendisini yenilemesi ve emperyalist güçlerin hegemonyasından kurtulması için kendi âmentüsünü pusula edinmekten başka hiçbir çaresi yoktur. İmanı hesaba katmadan ortaya atılan bütün çözüm reçeteleri sonuçsuz kalmaya mahkûmdur. Müslümanlar olarak âmentümüze mukabil ve onun yerine geçsin diye elimize tutuşturulan, önümüze konulan pusulalar, çözüm haritaları, ömür boyu Allah’tan gayrisine kul ve köle olmamızı bizden isteyen dayatma davetiyeleridir.

Müslüman olarak âmentümüz, kişiliğimizin mihveridir. Ruhumuzun öz rehberidir. İmanı pusula edinmemiz, istikametimizi imanımızdan almamızı bizden isteyen Rabbimizin son Peygamberidir. Süfyan İbnu Abdullah es-Sakafî (r.a.) anlatıyor:

Dedim ki:

“-Ey Allah’ın Rasûlü, bana İslâm hakkında öyle bir bilgi ver ki, bana yetsin ve sizden başka hiç kimseye İslâm’la ilgili bir şey sormaya ihtiyaç bırakmasın.

Resûlüllah Efendimiz (s.a.) şu cevabı verdi:
Allah’a iman ettim’ de; ve sonra dosdoğru ol” ( Sahih-i Müslim, İman: 62, (38)

Bu hadis-i şerif bize diyor ki; kurtuluş âmentüden yani imandan sonradır. Kurtulanlar istikamet ve istikrar sahibi olanlardır. “Ben Müslüman’ım” diyorsan istikametini kendi âmentünden/imanından al. İman eğri büğrü, omurgasız yamuk insanları kabul etmez. İman, sırat-ı müstakim üzere kararlı ve istikrarlı olmayı emreder. İman ehli olanlar, iman ehlinden olanlar, Allah’ın hükmüne ve hâkimiyetine bağlı ve bağımlı yaşayanlardır.

Tağutların yasalarından ve anayasalarından kurtulmak, Batı adındaki Firavunun plan ve projelerini bozmak, Şeytan’ın hilelerini aşmak, imtihanı kazanmak ve menzil-i maksuda ulaşmak için, imanı kurtuluş pusulası edinmekten başka çare yoktur. Kendilerini âmentünün yani imanın esaslarıyla mukayyed görmeyenler, Allah’tan başka herkese ve her şeye kul ve köle olanlardır. Bil ve inan ki; yüreğini pek tutan, azmi kırılmayan, dizinin dermanı çözülmeyen, gönlü savrulmayan, yola yatmayan, yolda sadakatini kaybetmeyen Müslümanlar, âmentülerini kurtuluşun pusulası edinenlerdir...
 
Üst Alt