• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

başkasının sizin adınıza istihare yapmasını isteme O Rüya Yorumlanmaz

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamün aleyküm Başkası adına istihareye yatılması diye bir uygulama, Peygamberimizin zamanında ve sahabe döneminde yoktur.
Başkasının yerine istihare yapma diye bir şey hadislerde de geçmemektedir ..Kişinin istihareyi kendisi yapması lazım..

İstihare için rüya görmek de yoktur. Rüya gerekli değildir. Eğer gördüğü bir rüya, yada istihare sonrasinda olumsuz bir olay,
kalbinin ona ısınmasına veya soğumasına neden olmuşsa o rüya o zaman istiharenin sonucu olmuş demektir.

Arkadaşım ,İstihare önemli bir sünnettir. Herkesin kendi istiharesini yapması doğru olandır. İstiharenin rüya görmekle ilgisi yoktur.
Önemli olan istiharede ve sonraki dönemde kişinin kalbine gelen ilham ve İstihareden sonra oluşan olaylardır ..

İstihare, yatmak ve rüya görmek değildir; Allah rızası için iki rek'at namaz kıldıktan sonra yapılacak
"Rabbim, hayırlı ise olsun, değilse olmasın" mealinde bir duadır.yani Sen zaten Rabbinden Hayırlısını İstemiştin...

İstihare namazını kıldıktan sonra, kalbimizde bir yatkınlık, kararımızda bir ferahlık ve rahatlık, içimizde işin hayırlı olabileceğine dair bir genişlik ve ümit doğarsa,
ALLAH’a güvenerek o işe “Bismillah” der ve ilk adımı atarız.
Yook Yook!!İstihareden sonra huzursuzluklar, iç sıkıntılar başlarsa sebebini bilmdediğin ağlamalar ve olumsuz olaylar ,tartışmalar,
aksilikler vuku bulursa en iyisini Allah cc. bilir ama bunda pek hayır olmayacak gibi yorumlanir...

İstihare kişisel bir olaydır. Kişinin gerekli bütün çabayı gösterip araştırma ve istişarelerini tamamladıktan sonra hakkında hayırlısını takdir etmesi için
Allah’a dua etmesinden ibarettir. Kişi, bunun sonucunda yine serbesttir. Dilerse yapar dilerse yapmaz. İstiharenin kesin bir bağlayıcılığı yoktur.
Evlilik için de diğer işler için de kural budur.

İstihare genel mana olarak danışmaktır. Kul kendi sorunları yada yapacağı bir iş hakkında Mevla’ya ibadet ederek ve O’nun zaatına sığınarak, O’ndan dua ile kendi haceti için ona münacatta bulunmaktır...
Ben, sen o niye kendimiz Allahin huzuruna cikip ihlas ve samimiyet ile Mevla’ya ibadet ederek ve O’nun zaatına sığınarak, O’ndan dua yardımı ile isteyerek kendi hacetimiz için O'na münacatta bulunamiyoruz. Bu kadar mi zor Dua ile Rabbine yalvarmak, dertleşmek, kalbini Rabbine açmak...

Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir. ... başkasının sizin adınıza istihare yapmasını istemeyin O Rüya Yorumlanmaz .....
Her rüya Sadece kendi şahsına aitir
Allah’a emanet olun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
istihare.jpg

İnsanımız dinin asılları olan Kur’an ve Sünnetten uzaklaştıkca din adına ortaya çıkarılan çeşitli bidatlerin içine düşüyor. Bunlardan biriside istihare hakkındadır...
İstihare kelimesi arapçada hayır kelimesinden türemedir. Türkçede iyilik ve tercih anlamlarına gelir.
Yani iyiliği tercih etmek için kişinin Rabbine başvurması, O'nun sonsuz ilminden kendisi için hayır olanı tercih etmesi için yardım istemesi anlamına gelir.
herhangi birşey yapmak istediğimizde ilmimiz ve gücümüz sınırlı olduğu için Rabbimizin sınırsız ilmine müracat ediyoruz.
Bizim için hangi şey hayırlı ise Rabbimizden onu takdir etmesi için yardımını talep ediyoruz.

İstihare işleminde esas amaç, arınmış bir ruh ile Allah'a yakarmak, ona yaklaşmak ve ondan bir haber ,işaret almayı dilemektir.
Fakat ne yazık ki pek çok şeyde olduğu gibi istihare gibi çok ciddi ve çok değerli bir konuyu istismar etmektedirler...
Bazı dostlarım "ben Arapça dua bilmiyorum, ben namaz kılmayı bilmiyorum, o yüzden bunları bilen arkadaşımı, annemi, halamı istihareye yatırıyorum" diyor.

Değerli arkadaşlar; Yüce Allah tüm dilleri bizlerden iyi bilir, o her şeyi bilendir. Senin yapman gereken samimi duygularla ona yakarmak,Ona yönelmek...
O her şeyi bilen ve duyandır. Sen yeter ki hayırlısını iste. Hele hele para ile (veya bir hediye karşılığı) istihareye yatan soytarıları duyunca iyice isyan edesim geliyor..

başkası adına istihareye yatılmaz, Bu kadar zor mu yahu "Allah'ım sana inanıyorum, sana sığınıyorum.
Benim şu sıkıntım konusunda bana yardım et, bana yol göster,ne yapacağımı bilmiyorum" demek.
Bir Müslüman istihareyi önemsemelidir. Zira, İSTİHARE ALLAH’A DANIŞMAKTIR...
Sizin ve geleceğiniz için neyin hayırlı neyin hayırsız olcağını Allahtan başka kim daha iyi bilebilir ki...?

İSTİHARE DUASI:
"Allah'ım senin ilminle seçmeyi, doğru seçim yapmayı diliyorum, senin kudretini istiyor, senin büyük lutfundan niyaz ediyorum;
çünkü sen kadirsin benim gücüm yetmez, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlilerin tamamını bilensin! Eğer şu iş benim dünya hayatım ve dinim için hayırlı ise
onu bana yaz ve gerçekleştir, dünyam ve ahiretim için kötü ise onu benden beni ondan uzaklaştır, hakkımda hayırlı olan ne ise onu bana nasip et
ve ondan hoşnut olmamı lütfeyle".

İSTİŞARE VE İSTİHARE ET, AZMET VE SEBAT ET, SONRA SABRET, KARAR VERİNCE DE ALLAH’A DAYAN, TEVEKKÜL ET.
DOĞRUSUNA KARAR VERDİĞİNDEN ŞÜPHE ETME.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ben başkası adına istihare yapılmaması gerektiğini, yapılamayacağını düşünenlerdenim.
Lütfen bu hacıları hocaları bırakın, ne istiyorsanız, ne diliyorsanız ,Bizim için hangi şey hayırlı ne ise bilmek istiyorsaniz bir zahmet Yüce Allah'tan direk kendiniz isteyin, ona sığının, ondan yardım isteyin, her şeyin hayırlısını isteyin...

başkası adına istihareye yatılmaz,yapılmaz,anlayın artık.......
Bu kadar zor mu yahu "Allah'ım sana inanıyorum, sana sığınıyorum.
Benim şu sıkıntım konusunda bana yardım et, bana yol göster,ne yapacağımı bilmiyorum" demek.

Bir Müslüman istihareyi önemsemelidir. Zira, İSTİHARE ALLAH’A DANIŞMAKTIR...
Sizin ve geleceğiniz için neyin hayırlı neyin hayırsız olcağını Allahtan başka kim daha iyi bilebilir ki...?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Biz, başkası hakkında istihare rüyasına yatılmayacağına inanıyoruz, dolayısıyla inanmadığımız bir konuda yorum yapmamızı lütfen beklemeyin..

Üst Alt