Ayna ayna söyle bana

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayatımız “Bin Aynalı Tapınak” gibidir aslında. Aile, arkadaş, patron, sevgili olarak gördüğümüz yüzlerce ayna vardır etrafımızda.
Kimine aşık oluruz, kiminden nefret ederiz. Kimine şefkat duyar, kimiyle kavga ederiz. Ya şikâyet ederiz, ya da şükrederiz.
Ama bilmeyiz ki onların hepsi aslında kendimizdir…

Hayat dediğimiz gerçeklik, zihnimizdeki dünyanın görüntüsünden başka bir şey değildir. “Gerçek” dediklerimiz, zihnimizdeki algıların toplamıdır.
Zihnimiz algılar, yorumlar ve bir sonuca varır. Ve biz buna “ Gerçek” der, inanç geliştiririz.
Algıladığımız her şey için bir karara varırız. İyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış gibi sonuçlara varırız. Sevilip-sevilmediğimize, istenip istenmediğimize karar veririz.
Aynalara bakar, gördüklerimizi değerlendirir ve bir karara varırız….

İkili ilişkilerde yaptığımız tek şey, aslında kendimizi bulmaktır. Kendimizi arar, kendimize kızar, kendimizi severiz. Çevremizdeki her insan, bize kendi ruhumuzdaki
veya zihnimizdekileri yansıtır.
Birisine kızıyor musun? Yalancı mı diyorsun? Kendine bak! Kime nasıl yalan söylüyorsun. Yoksa kendine mi yalanlar sıralıyorsun.
“ Kimse beni sevmiyor” mu diyorsun? Bak bakalım sen kendini ne kadar seviyorsun?
Terk edilmekten mi korkuyorsun? Sen kendini terk etmiş misin ona bak… Ne zamandır kaçıyorsun kendinden? Ne zamandır başkalarında arıyorsun çareyi?
Aldatılmak dünyandaki en büyük korkun mu? Bırak o zaman kendini aldatmayı…

Gördüğün güzellikler de senden, şikayetlerin de senden aslında. Küçük bir çocuğun kahkasında, kendi masum tarafını buluyorsun..
Sevgilinin gülümsemesinde kendine gülümsediğini fark et... Ruhundaki güzelliklerin yansımasını gör…
Aşık olmak, kendine ulaşmaktır.. Kendini sevdiğin kadar başkalarını seversin.. “ Aşık olunca dünya daha güzel” diyorsun..
Oysa bilmiyorsun ki Aşk, sendeki güzel dünyanın yansıması…

İnsanoğlu hep mutlu olmak, sevilmek, gülmek, eğlenmek ister… Kendi inançları doğrultusunda, mutlu olacağını düşündüğü şeylere yönelir. Çoğu zaman da hayal kırıklığı yaşar.
Kendini aradıkça, daha çok kaybeder.. Başkalarında gördükçe, kendinden daha çok uzaklaşır. Aynaları varlığının sebebi sanır.

Yalnızlık korkusu, aynasız kalma korkusudur… Dünyada ayna diye bir şeyin olmadığını düşün… Neye benzediğini, nasıl göründüğünü nereden bilecektin…
Güzelliğini, hatalarını, yırtık- söküklerini nasıl bilecektin… Nasıl fark edecektin kendini?
Suçlama aynaları, görüntüleri… Yaşadığından memnun olmak istiyorsan, zihnindeki dünyanı düzelt… Çünkü zen neysen hayatın odur... Çünkü sen neye inanırsan onu yaşarsın…

Aynada sevgisizlik mi görüyorsun, sev kendini düzelir.. İligisiz mi sevgilin? Bak bakalım sen nasıl ilgisizlikler yapıyorsun..
Kimi ya da neyi ihmal ediyorsun… Ya da kendinle ne kadar ilgileniyorsun? Patronun çok mu sinirli? Kaç kişiyi azarladın ya da küçümsedin bu aralar?
Kendine neden kızgınsın, ne kadar acımasızsın kontrol et.. Aynada ne görüyorsan o sende var bilesin. Ya istediğin hale getirirsin, ya kabullenirsin…
Sana ait olanları kabul ettikçe ve düzeltebildiklerini düzelttikçe, aynalar dostun olur.. Aynalara küsersen, bil ki kendine küsersin..
Onları kırdıkça kendinden kaçar, suçladıkça kendini suçlarsın...

Sen değiştikçe hayatın değişir.. Sen çirkinleştikçe aynadaki görüntü çirkinleşir. Sen ne kadar güzelsin, ne kadar doğrusun, ne kadar temizsin ona bak! Ya kabullen kucaklaş kendinle, ya da tamir et gördüğün yanlışlarını.. Ancak bu şekilde aynalarla barışır huzura kavuşursun..

Her sabah uyandığında bak aynaya ve sor “ Ayna ayna söyle bana en mutlu kim bu dünyada? ! “ Aldığın cevap senin cevabındır…
Her sabah bak aynaya ve sor “ Ayna ayna söyle bana en güzel kim bu dünyada? ! “ Aldığın cevap hayatındır ..
Seçim senin, ya aynaya gülerek bakacaksın ya ağlayıp kızacaksın…
Fatoş Cömert

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ayna arkasında sır olduğu için aynadır.. insan bir aynadır. ruhu ise onun sırrıdır. o sırrın sözcüsü akıl,gözcüsü ise nefistir..
gözcünün gördünü akıl anlatır. bu her aynada değişik ve başka güzelliktedir. işte en önemli nokta burası!!bütün aynaların arkasındaki sır Allahtır bunu idrak edebilirsek..
Ayna ayna söyle bana ben kimim cevabini alabiliriz...

Bir ayna arıyorum ;yaratılışımın inceliklerini bana gösterecek.
Bir ayna arıyorum ;özümü yüzünde seyredecek
Bir ayna arıyorum ;beni ne eksik, ne fazla yansıtacak.
Bir ayna arıyorum ;hatâlarımı ,kusurlarımı merhametiyle setredecek.
Bir ayna arıyorum ;Kendim'e,kendimden başka çıkış yolu olmiyan,hem özüme hem yol hem yolcu olacak!!
Meğer ben, bana ne zor yol ve yolcuymuşum...

Benim yüzümü gösterecek camdan aynaya değil,özümü gösterecek candan ayn'ıma ihtiyacım var..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ayna Ayna Söyle Bana

..Ayna Ayna Söyle Bana.
- ayna ayna söyle bana, en güzel kim bu dünyada?
- laetitia casta
- haklısın valla.. neyse kapatalım bu konuyu, sormamışım farzet..:tamam:.

- kime göre neye göre? içi mi dışı mı? suratı mı vücudu mu?
- taam kes.
- böyle soru mu olur ya...
- kırdırtma aynanı çerçeveni, indiririm bak aşşaa...dfrt..

- canımcım aynacım, tell me pls., benden ghuseli war mı shu aelemde?
- bi git ya kumpirlik patates kraliçe.demiyeceydim dedirtiler demiyeceydim delirtiller yalaka herif git işine.. kzgnn..

- ayna ayna söyle bana benden güzeli var mı bu dünyada?
- ayna ayna söyle bana benden güzeli var mı bu dünyada?
- alooooo ayna kime diyorum
- kraliçem ben diğer duvardayım artık, iki saattir yanlış aynaya bağırıyosunuz.
- ay öyle miiicddvb..

-ayna ayna söyle bana varmı varmı bu forumdan benden daha güzeli..?:tamam:.
-ne o var desem beni banlayacani bilmiyom mu saniyorsun ..sırıtık.:,

- ayna ayna söyle bana pamuk prensesten güzeli var mı bu dünyada?
- yoktur krali...aaa
- way ezbere cevap veriyodun demek.
- durun kraliçem açıklayabilirim :tamam:.

- aslında sen bir delisin. tımarhanedesin. aynanın tekiyle konuşuyosun. pamuk prenses diye de bir karakter de yok zaten.agla..:,

-- ayna ayna, yoksa arkanda gizli kamera mı var da birisi benle dalga geçiyo telefonlarim da dinleniyor sanki..?
- yok kraliçem estağfurullah. gördüğünüz gibi ben konuşan bir kuklayim pardon aynayım. xxzzl..

- e kralicem, sen beni kapadın bu odaya, astın bu duvara, göremedik senden başka karı kız yüzü, neyi referans alayım da güzelliğe bir ölçü bulayım, bana göre güzel de sensin, çirkin de sen...
- e sen de haklısın demokraside herkes haklı tabi...

- ayna ayna söyle bana benden güzeli var mı şu dünyada?
- aynaniz borcundan dolayi goruşmeye kapatilmiştir. emin olmak icin etraftaki parlak yuzeylere de işik tutulmaktadir. lutfen daha sonra tekrar deneyin...

-- Gönül sızım,Gönül sızım
- gene ne var!
- diyorum ki bennim Rüyam nerde kaldi..?
- ya bi kerede de hatir sor, bi tozumu al be kardesim,FAYDALI OLAN!! FAYDALANIR bunca zamandir verdigim moraller gözüne, dizine dursun emi üye..sırıtık.:,
bi koca ya da rüya yorumcusu bulda ben de Sende kurtulalim...
Seni pohpohlamaktan yalanim kalmadi..dfgtncddvb.. rüyaların gerçek manasini da yazinca Aklınıza geldiği gibi yorum yaptınız deyip aynayı yalanladiniz..

oysa insan insana AYNA-dir!!
Sen değiştikçe hayatın değişir.. Sen çirkinleştikçe aynadaki görüntü çirkinleşir. Sen ne kadar güzelsin, ne kadar doğrusun, ne kadar temizsin ona bak!
Ya kabullen kucaklaş kendinle, ya da tamir et gördüğün yanlışlarını.. Ancak bu şekilde aynalar ve Rüyalarin ile barışır huzura kavuşursun..

acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ayna kişinin kalbi ve vicdanı.. Kişi ancak kalbine bakmayı vicdanını dinlemeyi öğrendiğinde , kendini tanır ve kendi eksikleri ile yüzleşebilir...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Surete bakıp ta aldanma gönül!
İçinde hazine saklayan virane kullar var!
Surete bakıp ta aldanma ey gönül!
Dışı güzel, içi çirkef kullardan bol ne var?

Sen önce dön vicdanına bak aynada ne görüyorsun?
İçinde zerre vicdan kırıntısı var mı? sızlıyor mu vicdanın??
Kardeşin ağlarken yüreğin yanıyor mu?
Sen ona bak! surete değil!

hiclik

Kurallara Uymadı
Üyemiz
o aynayı temiz tutmakla, kirden pastan arındırmakla sorumluyuz ama bu yalnızca kişilerin tek başlarına yükümlendikleri bir sorumluluk değil "ayna" bir tane değil ki, onu temiz tutmak sadece söz konusu kişinin sorumluluğu olsun birbirimizin aynasını da kirletmemekle, temiz tutmakla sorumluyuz

mevlana mesnevi:
ey can, sakın aynaya hoh deme
ona ziyan verip buğulandırma

birbirimizi incitmemek, başkalarını kötüleyip kara çalmamak; herkesi sevip saymak; öfkelenmemek, sabırlı olmak; insanların kötü yanlarını değil iyi yanlarını öne çıkarmak, onları yüceltmek, alçakgönüllü, eşitlikçi, bağışlayıcı vs olmak...
“Mümin, müminin aynasıdır.”(hadis)

aynaya hoh diyen aslında kendisine zarar vermektedir çünkü Allah'a ayna olan insan, aynı zaman da birbirinin de aynasıdır
Allah'ı yansıtan insan, o aynaya bakan insanı yansıtmaz mıdır? karşımızdaki insanın aynasında gördüğümüz görünüş, kendi görünüşümüzden başka bir şey değildir

mevlana şöyle der:
"eğer onda kendi çirkinliğini görüyorsan, aynaya kızma"

FîhiMâfih mevlana:

“Eğer sen kardeşinde bir ayıp görüyorsan, o sende bulunan ayıbın aksinden ibarettir. Alem de işte böyle bir ayna gibidir. “Mü’min mü’minin aynasıdır.” Sen o ayıbı kendinden uzaklaştır. Bir fili sulamak için pınarın başına getirdiler. Fil suda kendini görüp ürktü. Fakat başkasından ürktüğünü sanıyor ve kendinden ürktüğünü bilmiyor. Sende zulüm, kin, haset, hırs, merhametsizlik ve kibir gibi bütün kötü huylar olduğu halde bundan üzülmüyorsun. Bir başkasında görünce üzülüp ürkersin.”

“Mesela bir kimse kendi evinin etrafına güller, fesleğenler dikse, her bakışında gül ve fesleğen görür ve kendisini her zaman cennetteymiş gibi hisseder. İnsanların iyiliğini söylemeye alışmış ve onların hayrıyla meşgul olan kimse, onun sevgilisi olur ve onu hatırlayınca sevdiğini yad etmiş olur. Bu gül ve güllüktür, ruh ve rahattır.
Birinin kötülüğünü söyleyince, o kimse gözünde sevimsizleşir. Onu hatırlayıp da, hayali gözünün önüne gelince, sanki yılan yahut akrep veyahut çerçöp görmüş gibi olur. Bunun için madem ki gece gündüz gül ve güllük ve irem bağları görebileceksin; o halde niçin dikenlerin ve yılanların bulunduğu bir yerde dolaşıyorsun? Bütün insanları sev ki, daima çiçekler ve gül bahçeleri içinde bulunasın.”

“Sen mekan alemindesin,aslın ise mekansızlık alemin de .Bu dükkanı kapat da o dükkanı aç
Altı yöne kaçma; çünkü dünyada altı kapı var; altı kapıda alındı mı adam, mat olur mat!”

eflaki'den bir rivayete göre:
mevlana, oğlu sultan veled'e, bu dünyada mat olmamanın pratik yolunu göstermektedir:

“Fazla şey isteme ve kimseden daha fazla olma
Merhem ve mum gibi ol,iğne gibi olma
Eğer fenalık görmek istemiyorsan,
Kötülüyücü,kötülük öğretici,kötü düşünceli olma.”

Üst Alt