Atlar hakkında bilgi – Atların özellikleri

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,762
Atlar hakkında bilgi – atların özellikleri – atlar nerede ve nasıl yaşar? – Atın bilinmeyen özellikleri.
Memelilerden olan at muhteşem bir hayvandır. Atlar genellikle asil olmalarıyla tanınsalar da pek çok insanın bilmediği bir diğer özellikleri de hassas canlılar olmalarıdır. Köpeklerden sonra en sadık dostlarımızdır atlar. Evcil atlar, sahiplerini hiçbir zaman terk etmezler. Ağırlığı neredeyse 1 tonun üzerindedir. 2 metreden yüksek ve 6 metreden geniş bir engeli atlayabilir. Saatte 64km. hız yapabilir. Olağandışıdır çünkü; tüm bunları ağırlığının %20’sini aşan ağırlıkta bir insanı sırtında taşırken yapabilir.

Atların özellikleri nelerdir?
Atın boyu, cidago kemiği denilen bir kemikten ölçülmektedir ve bu kemik, hayvanın vücudundaki, hareketsiz, en yüksek noktadır. Atın boynunun bitip, sırtının başladığı noktada yükselmektedir. Eğer hayvanın boyu 1.50 cm’den kısaysa, midilli (pony) , uzunsa at olarak sınıflandırılır. Bunun dışında atların cinsiyetlerine göre de kendilerine has adları vardır. Erkek atlara aygır, dişi atlara kısrak ve kısırlaştırılmış atlara da iğdiş denilir.

Atların evcilleri olduğu gibi sürüler halinde yaşayan yabanileri de vardır. En meşhur at ırkları; Arap ve yine menşei Arap atına dayanan İngiliz atıdır.

Atların ömrü ortalama 20 – 30 sene arasındadır. Bir yavru on bir ayda dünyaya gelir. Doğduktan birkaç dakika sonra ayağa kalkabilir. Atların hızı saatte 60-70 km hıza ulaşabilir.

Atlar-hakkinda-bilgi

At, insanlara hizmet eden hayvanların en sadık ve yetenekli olanlarındandır. Ulaşımda, yük taşımada, savaşta, yarışlarda ve günlük hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Atlar silah ve top sesine kolaylıkla alışırlar ve terbiye edilmeye uygundurlar. At, cesur ve atılgan olduğu gibi aynı zamanda sahibine son derece bağlıdır, istenirse doludizgin gider, dörtnala koşar veya yavaş yürür. Atın gözleri başının üzerindeki iki çıkıntı üzerinde yer aldığı için kendilerine yaklaşan tehlikeyi çok önce fark ederler.

Atlar çoğunlukla ayakta uyurlar. Peki nasıl olur da uyurken yere hiç düşmezler biliyor musunuz? Çünkü bacak kemiklerinin kilitlenebilme özelliği vardır. Ancak atlar nadir de olsa uyumak veya dinlenmek için yatmaya ihtiyaç duyarlar ve yumuşak zeminleri tercih ederler. Sürüler halinde yaşayan atlarda; Uyku sırasında sürüden biri uyanık olur etrafı gözetler. Yetişkin atların sürüden ayrılmamalarına karşı, genç atlar zaman zaman sürüden uzaklaşabilir. Kısraklar ve taylar başka aygırların sürülerine katılabilir. Aygır olan Taylar kendi kısraklarını bulurlar. Kendi kısraklarını bulmadan önce başka aygır taylarla küçük gruplar oluştururlar.

Atların kısa tüyleri olmasına rağmen vücut sıcaklarının ayarlanmasında yardımcı olmaktadırlar. Ortalama sıcaklıkları 38 derece olup kışın tüyleri uzar ve yaz aylarında dökülür.

Atlar hakkında ilginç bilgiler

Atların bacakları yalnız ağır yükleri taşıyabilmeleri için değil, aynı zamanda da hızlı koşabilmeleri için özel yaratılmıştır. Atlarda, diğer hayvanlarda olduğu gibi köprücük kemiği yoktur. Bu da onların daha büyük adım atabilmelerini sağlar. Ayrıca atların bacaklarında hızlandıkça harcadıkları kuvveti düşüren, buna karşın hareket edebilme yeteneklerini artıran bir kemik-kas mekanizması vardır. Bu mekanizmanın çalışmasını otomobillerdeki vites sistemine benzetebiliriz. Hızlanan bir arabanın vitesini büyütmesi gibi atlar da hızlandıkça adeta vites büyütürler. Bu sayede itme için harcanan güç azaltılırken, hareket yeteneği artar.

Atlarin-ozellikleri-nelerdir?
Atlar, sert zeminde yürür ya da koşarsa tırnakları çabucak aşınır. Aynı zamanda ayakları yaralanır ve yürüyemez hale gelirler. İşte bu durumu engellemek için atların ayaklarına nal çakılır. Ayrıca nal, atın hareket etmek için harcadığı kuvveti önemli ölçüde destekler ve tırnaklara gelen basıncı dağıtarak dengeler.

At, Türk mitolojisinin ve folklorunun da baş konularındandır. Bir atın sahibi ölünce, Türkler cenaze törenine onun atını getirirlerdi. Sultan Murat IV’ün üç ünlü atı, eğerleri ters bağlanmış olarak onun tabutunun arkasından yürütülmüştü.
 
Üst Alt