Astım Tehditi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Her yaşta görülebiliyor...

Astım tehditi!

O her yaşta görülebilen bir hastalık. Ancak bebeklik ve çocukluk çağında biraz daha sık görülüyor. Astım... Defne Joy Foster'ın ölümünden hemen sonra gündeme gelen astım, tedavi edilmezse çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Hasan Eraydın, astım hakkında bilgi veriyor!

Dr. Eraydın, çocukluk döneminde görülen astımın nedeninin alerjik olduğunu belirtirken, ileri yaşta bu hastalığın sebebinin sigara içimi, kronik bronşit, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları ve hava kirliliği olduğunu belirtiyor.

Astımda en sık rastlanan belirtinin nefes darlığı, sabahları balgamla birlikte tıkayıcı tarzda öksürük olduğunu kaydeden Dr. Eraydın, şöyle devam ediyor:

"Alerjik astımda özellikle çiçek tozları, ev tozları, evcil hayvan tüyleri, hava kirliliği, akarlar gibi alerjiyi ve nefes darlığını tetikleyen etkenler mevcut. Astım tedavi edilmezse ilerleyen, kronikleşen ve ciddi solunum yetmezliği ile sonuçlanabilen önemsenmesi gereken bir hastalık. Bahsedilen yakınmaları olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurarak gereken tetkikleri yaptırıp bir doktor önerisinde ilaç kullanması şart. Kişinin yaşam kalitesini, konforunu yükseltmesi hastalığın ilerlemesinin önlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir."

Dr. Eraydın, alerjik kişilerin neye karşı alerjisi olduğu saptandıktan sonra bunlardan uzak durması gerektiğini söyleyerek, gerekirse doktorunun önerdiği şekilde antialerjik ve antiasmatik ilaçlar kullanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

alıntıdır

Üst Alt