Arpacık Tedavisi Arpacık nasıl geçer

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,120
iç arpacık tedavisi, arpacık ameliyatı, arpacık tedavisi sarımsak, arpacığın bitkilerle tedavisi, arpacık neden çıkar, arpacık kaç günde geçer, göz hastalıkları arpacık tedavisi, ahmet maranki arpacık tedavisi, arpacık duası, şalazyon arpacık hastalığı.göz hastalıkları.arpacık tedavisi Göz Kapağında Çıkan Arpacık ve Şalazyonlar Belirtileri Gözde Arpacık İltihabı Gözkapaklarında Arpacık Ve Kistler
Arpacık Tedavisi
Arpacık günde dört defa yaklaşık 10 dakika süreyle sıcak kompres uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Kompres yapmak için çok temiz bir bezi sıcak suya sokun ve gözünüze uygulamadan önce sıkıp suyunu akıtın. Sıcak kompres ağrıyı hafifletmeye yarayacaktır.

Cerahati çıkartma gayreti içinde arpacığı sıkmayın. Keseciği kendi kendine patlamaya bırakın, ondan sonra iyice yıkayın.

Eğer arpacık inatçıysa veya birbirini izleyen enfeksiyonlar beliriyorsa, doktorunuz göz kapağına sürmek için antibiyotikli bir merhem verebilir. Özellikle inatçı bir arpacık göz doktoru tarafından yarılıp akıtılabilir.

Şalazyon çoğu zaman tedavi edilmese dahi bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bu süre belki bir iki ay olabilir. Sıcak kompresler uygulamak iyileşmeyi hızlandırmaya yardım edebilir. Doktorunuzun vereceği bir antibiyotikli merhemi kullanmak da aynı işi görür.

Eğer bu yöntemler başarısız olursa veya eğer şalazyon büyümeye devam ederse basit bir cerrahi müdahaleyle çıkartılabilir. Ameliyat doktorunuzun muayenehanesinde lokal anesteziyle yapılır, işlemden sonra genellikle göz bir bandajla birkaç saat kapatılır.


Başkabir yolu,da
Arpacık nasıl geçer


Gözde rahatsız edici arpacıklara sarımsakla birkaç günde etklili çözüm oluyor..

Her geçen gün sarımsağın bir faydası daha ortaya çıkıyor.
Şayet gözünüzde arpacık çıkarsa her seferinde bir sarımsak dişinin ucunu biraz kesin ve o bölgeye birkaç dakika boyunca sürün. Gözünüz biraz yanabilir ancak buna katlanmaya değer. Her seferinde yeni bir sarımsak dişini kesmeniz oldukça önemli.

Ayrıca aynı işlemi gün içinde uyanık kaldığınız süre boyunca dört kez tekrarlamalısınız. Korkmayın; sadece bir ya da en geç iki gün sonra arpacığınız tamamen kaybolmuş olacak.

Şalazyon (Meibomian kisti)
Şalazyon nedir?

Göz kapağındaki salgı bezlerinin iltihaplanmasıdır. Kapakta ağrısız sert ve yuvarlak bir nodül şeklinde görülür. Kitlesi genellikle hordeolumdan daha büyüktür ve iltihabi bulgular yoktur.


Şalazyon nasıl tedavi edilir?
İlk başta ilaç tedavisi, daha ileri safhalarda kitle içine kortizonlu iğne yapılarak tedavi sağlanabilir. Ancak iyileşme ihtimali %60-70 kadardır. Bunların yeterli olmadığı durumlarda ise cerrahi müdahale ile alınabilir. Şalazyon ameliyatı lokal anesteziyle yapılır ve hastanede yatmayı gerektirecek bir ameliyat değildir. Günlük yaşantınızı birkaç gün etkiler. Yani küçük müdahale olarak kabul edilebilir. Ancak göz kapağı hastalıkları çok basit görünmekle birlikte tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Göz kapaklarınızın temizliği çok önemlidir. Kapak temizliği için gözü yakmayan bir bebek şampuanı kullanılmalıdır. Şampuanın kapağını çıkarın ve kapağın içine bir damla şampuan koyduktan sonra kapağı ılık suyla doldurun. Bu ılık, şampuanlı suyla papixi (ucu pamuklu kulak çubuğu) ıslatıp kirpik diplerini yatay hareketlerle temizleyin. Daha sonra suyla kapak kenarını durulayın.

Arpacık
Arpacık nedir?
Göz kapağındaki yağ bezinin akut iltihabıdır. Yani kirpik dibine yakın yerde bir enfeksiyondur. Göz kapağı kenarında ağrılı şişlik ve kızarıklık vardır. Hatta kapağın açılmasını engelleyecek kadar fazla olabilir. Arpacığın bulunduğu yerde dokunmakla bile ağrı olabilir. Aynı anda birden fazla veya birbiri arkasına birkaç tane arpacık çıkabilir. Arpacık genellikle şalazyon ile birbirine karıştırılır.

Arpacık nasıl tedavi edilir?
Sıcak kompres ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Arpacığı günde üç veya dört defa yaklaşık 10 dakika süreyle sıcak kompres uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Bunun için temiz küçük bir havluyu dayanabileceğiniz kadar sıcak suya batırıp sıkınız. Gözlerinizi kapatıp havluyu gözlerinizin üstünde 5-10 dakika tutunuz. Arada gerekirse havluyu tekrar sıcak suyla ıslatınız. Bu işlem göz kapaklarındaki kan dolaşımını artırarak iyileşmeyi hızlandırır ve yağ bezlerinin ağızlarını açarak temizler. Asla arpacığı sıkmayın. Eğer arpacık sizi zorluyorsa veya birbirini izleyen enfeksiyonlar beliriyorsa, doktorunuz gözkapağına sürmek için antibiyotik bir merhem verebilir.
 
Üst Alt