Arkadaş seçimi

dogukan_62

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm kardeşim benim yine bir derdim var sizin dediklerinizi uygulayarak hocamla aramı düzelttim imanım düzeliyor.Bu konuda da yardımınızı istiyorum.Konum arkadaşım şöyle anlatayım.Bir arkadaşım var adı Cem bu arkadaş çok yalancı,dedikoducu ve ben yalanını çok yakaladım.Şöyle anlatayım bana bir yalan söyledi ve bunu demediğini söyleyerek anasını bacısını ortaya koydu.Sonra tam küseceğimiz sırada bana dedi ki doko ben sana sadece bu yalanı söyledim dedi ve önceden de böyle birşey demediğini söyledi ve anasına küfür etti ben yüzüne vurdum fakat inkar etti.Bir çocuğun anasına küfür etti çocuk bunu vurdu ve dayak yiyeceğine anlayınca şöyle dedi ben senin anana değil kendi anama küfür ettim.ben bununla bayada gezdim.
Olayda şöyle ben öğlenleri yemeğe gitmiyorum orada kalıyorum Cemin ise halası var orada yemeğe gidiyor.Ben ise yemiyorum.Cem birde sabah evde kahvaltı yapmıyor nazlı olduğu için.Gelip okulda yiyor.Kısaca zenginde.Benim bir arkadaşım var kuzeni okulda hoca gitti konuştu ve beni yurda yazdırdı.Arkadaşım ceme artık yurtta yemek yediğimi söyledi.Cemin ise rengi gitti ve kıskandı.Sonra arkadaşım bunu bana anlattı böyle olduğunu.Neyse sonraki gün ben yurda gidecem peşime takıldı.Dedi ki doko ben 2-3 gündür burda aç kalıyorum ben dedim ben de kalıyordum neden seni görmedim oda dediki sen geziyorsun görmüyorsun beni.Dedim neden gitmiyorsun halan gile dediki halam kardeşimi okula götürüyor öğlenleri[kardeşi engelli].Dedim önceleri neden götürmüyordu hemen konuyu değiştirdi.Peşime takıldı ben de yurda gidecem tabi ben dedim cem sen nereye geliyorsun dedi ki doko sen ye ben seni yurdun önünde beklerim dedi kendini acındırdı.Takıldı peşime yurtta ücretlede yemek yenilebiliyor.Bende 1 tl vardı 2 tl de onda sadece 2 tl olduğunu söyledi işte bende paramı verdim geldi oda yedi.Çıktık sonra diyor ki işte gidin benimde adımı yazdırın böyle şöyle yanımdaki arkadaşı zorluyor.Yani o girerse hoca bana kızar ve beni atar fakat o bunu bildiği halde girmeye çalışıyor.Zaten yurt istemiyor öğrenci.Okula gelene kadar kafamı yedi.Fakir de değil yalan söylüyorda söylüyor.Sabah kimse kahvaltı hazırlamıyormuş kalkıp bir ekmek alıp içine peynir koysa yese doyar.Öğlen de halası olmadığımı zaman oraya verceği parayla öğlen yemeği yer.İşte nazlı biri.Yalancı,dedikoducu üçkağıtçıda.Böyle biri yani beni attırmak kendisine muhtaç etmek için yapıyor bunu.Napmam lazım o arkadaştan uzak mı durmalıyım.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum Selam gordunuzmu Allah-in izni ile nasihat dinlediginizde daha az hata yaparsiniz..
cunku baskalarinin tecrube ve hatalarindan faydalanarak; kendi zaman ve sinirlerinizi kaybetmezsiniz!!
O arkadasinizda bir an once uzaklasin!!Yalan, dolan, samimimiyetsiz insanlardan sadece basiniz agrir!!Basiniz bela dan kurtulmaz..
Kardesim Ya dogru durust, samimi bir arkadas bulun yada YANLIZ kalin bundan daha HAYIRLIDIR..
O insani lutfen kendi degeri ile BIRAKIN...siz DEli-KAN-li birisisiniz.. bir gun kizar onun oyunlarina gelip geleceginizi karartabilirsiniz..
bu insanda kisilik problemi var Allah cc. Yar ve yardimcisi olsun Sizden uzak Allah a Yakin olsun..
Hayirli geceler...

dogukan_62

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Dediğiniz gibi uzak duruyorum ondan.Birde şöyle bir arkadaşım var.Bu arkadaşım hakkında tavsiye verirseniz sevinirim.Bu dediğim arkadaşım iyi biri her konuda iyi fakat şöyle bir şeyi var.Bu arkadaşımın çok iyi bir arkadaşı vardı fakat sadece bir kişinin onun arkasından laf söyleyip sana böyle yapıyor kandırıyor demesiyle ondan uzaklaştı.7-8 senelik sürekli beraber gezdiği arkadaşı.Benim yanıma gelip onun hakkında çok dedikodu yapıyor.Bir de benim yapmak istemediğim şeyleri yapmam da zorluyor.Örneğin bana her akşam bize gel diyor.Ben istemiyorum.Güzelce anlatıyorum anlamıyor.Gel gel diyor sevmiyorum yok dediğimi de anlamıyor.Mesela bugün gel dedi kapıya gelip ailem kızıyordu söyledim yalan söylüyorsun falan dedi gerçek söylediğimi söyledim inanmadı hadi gel dedi.5 dk sonra baktım gitmemiş orada bekliyor.Çağırdım güzelce konuştum hala tekrar ediyor gel diye anlattım bu el böyle yaptı.Öyle mi ben dedim evet 3 defa tekrarladı ben de aynı cevabı verdim.Sonra dedi tamam o zaman benle konuşma sabah konuşma benle konuşmayacağına anasını de ben cevap vermedim o gitti.Ne yapmam lazım bu arkadaşım konusunda.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayirli aksamlar..dogukan genc kardesim beni dinlediginiz icin tessekurler.. inanin tecrubelerimden sadece Siz gibi saf ve temiz
islamiforumlar.net ailesinin bir uyesini ,bir ferdini korumaya calismaktayim..
bu tip arkadaş modeleri;tehlikelidir..zamaninizi,calarlar ve kendi kisiliginizi yavas, yavas kaybedersiniz..
bir bakmissiniz bir gun onun elinde onun oyuncagi ve kuklasi olmussunuz..
Sizin fikir, tercih, istek ve duygulariniza saygisi olmiyan kisiden hayir degil sadece zarar gelir...
hani teklif vardir israr yoktur deriz.. bu ne Ya Hu..:bilmemm:.cddvb..
Program bozarlar, yapışkanlar ,hep İlgi odağı olmak isterler..
Boşuna çevrenizde bulunmaması gereken arkadaş modeleridir..
Bu tip arkadaşların tehlikesi büyüktur..
yaptığınız programları alt üst etmeye Sizin ders caslismaniza veya aileniz ile beraber olmaya veya bir iyilik yapmaniza hep engel olmak isterler..
hep onlarin yaninda olmaya onlarin ozel korumasi veya kuyrugu gibi sizi gormek isterler..
yapmak istemediğiniz şeyleri yapmaniz icin de zorlarlar..
bu kisiler yanliz kalamazlar ve hep yanlarinda birilerine ihtuyac duyarlar.. bugun Siz yarin baskasi.. yani sadakat yoktur...
bu arkadaslik degil bir Takintidir...
bu bir cesit kisilik hastaligidir!!
ve size ihtiyaclari olmadiginda sizi yalnız başınıza bırakmaya da eğilimlidirler.

Dolayısıyla ona kendisini anlatmaya ,kendisinden rahatsiz oldugunu çabalamak yerine; ona her şeyi anlatan uzun bir mektup yazmak ve
bir daha görüşmemek daha kolay olacaktır. Çünkü bunu konuşarak yapmaya çalıştığınızda seytani sivri zekasini ve duygu somurusunu
kullanarak üste çıkacak ve onu hayatınızdan çıkarmanızı engelleyecek;
hatta belki kendinizi suçlamanıza bile neden olacaktır.
Sessiz ve derinden ondan uzaklaşmalı; bunu bir an önce yapmalısınız! Ne kadar erken yaparsanız o kadar az zarar görürsünüz…
onun ile görüsmemeye kati karar vererek bir an once ondan uzaklasin.. kendinizi okulla, derslere ve guzelik size huzur veren
kendi sevdiginiz ibadet, hobi ve kitap, islami foruma takilin derim..
Hayirli aksamlar..

dogukan_62

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
sağolasın abla. islamiforumlar.net ailesine katıldığım için gerçekten mutluyum.Bu ailenin bana baya faydası oldu.Teşekkürler herkese.

Bu bahsettiğim arkadaşımla ben aynı sınıftayız.Ben bu arkadaşla yaklaşık 2 yıl küs kaldım.Bahsettiğim arkadaşım ve onun en yakın arkadaşı.Ben barışmaya niyetli değildim.Fakat bir islami sitede küslük,dargınlık günah imiş.Onlar benden özür dileyince kabul ettim aslında günah olmasının etkisinden değil de konuşamadığımdan barışmak zorunda kaldım.2-3 aydır barışığız.Yine mi küssem bilmiyorum.Ben bir arkadaşımla birlikte bahsettiğim arkadaş ve onun en yakın arkadaşıyla küstüm.Birlikte olduğum arkadaş okul değiştirdi.Yani küstüm mutluydum iyiydim yeniden konuşmamak istiyorum ama söylemeye de cesaret edemiyorum küsmek iyi mi kötü mü bilmiyorum.Ne yapmam gerekir onu da bilmiyorum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Yine mi küssem bilmiyorum " küsmeyin sadece araya uzun bir mesafe koyun!! ve dedigim gibi ondan uzak durmak
ona karsi cikabilmek icin guclu bir yapiya ve kisilikte oldugunuzu gorurse zaten Sizi kendisi birakir..
O zayif iradeli arkadaslari kendisine seciyor ki istedigini yaptirabilsin...
kzgnn..sırıtık.:,aassd..

H

Hidayet_notu

Kayıtsız
Misafir
"Âhir zamanda öyle kimseler olacak ki zâhiren arkadaş fakat hakikatte korkunç düşman"(Tabakâtü's Sûfiyye, s.10)

Üst Alt